fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Chcesz utrzymać porządek w pokoju, ale nie przepadasz za wielogodzinnym sprzątaniem? Świetnie trafiłeś! Poznaj 4 sprawdzone rady, dzięki którym szybko doprowadzisz swoje cztery kąty do ładu.

Podobno według Einsteina zabałaganione biurko jest oznaką zaśmieconego umysłu, i trudno w tym się z nim nie zgodzić. Warto sprzątać na bieżąco nie tylko po to, by przejść test białej rękawiczki Małgosi Rozenek, ale i z innych powodów.

jak-skutecznie-sprzatacNawet jeśli:

 • do Twojego pokoju trzeba wchodzić z łopatą,
 • rodzice lub dziewczyna odgrażają się, że wjadą z buldożerem,
 • oparcie krzesła służy za szafę,
 • pod łóżkiem można znaleźć resztki jedzenia sprzed tygodnia,
 • podłogę zdobią skarpety pachnące serem…

… Twój przypadek nie jest beznadziejny.  Najważniejsze to chcieć się odgracić, a chcieć to móc. Warto to zrobić choćby po to, by zyskać dodatkowe metry kwadratowe wolnego miejsca w niewielkim pokoju – zwłaszcza w bloku, gdzie metraż przeważnie nie powala. Pomysłowo i sprytnie zaaranżowana przestrzeń sprawia wrażenie większej, niż jest w rzeczywistości. Jak utrzymać porządek w pokoju i zyskać święty spokój?

Podstawą jest działanie na bieżąco i systematyczność. Dwa razy w tygodniu po pół godziny wystarczy, by zawsze mieć czysty pokój. Nie wierzysz? Sprawdź, jak skutecznie sprzątać i skorzystaj z 4 skutecznych wskazówek. Prawdziwy facet zostawia po sobie porządek. Nie musi to być wojskowy dryl i łóżko zaścielone od linijki. Proponujemy mniej radykalne, ale funkcjonalne rozwiązania.

wyprzedaż do 70%

1. Mini wyzwanie: wielkie porządki

Chcesz utrzymać porządek w pokoju? Poświęć jedną zimną deszczową sobotę na wielkie sprzątanie. Wyrzuć wszystkie papiery, z których nie korzystałeś już od lat, zrób też przegląd książek i ubrań w swojej szafie. Na przegląd garderoby zaproś dobrego kumpla i / lub dziewczynę. To, co zostało, poukładaj z pomysłem. Sposoby na to, jak poukładać ciuchy, by zyskać miejsce w szafie, znajdziesz w tekście „Jak składać ubrania, czyli porządek w szafie”

Zakładamy, że nie lubisz mieć bałaganu na pulpicie komputera – dlaczego więc robisz go sobie offline? Wyobraź sobie, że porządkujesz foldery na swoim komputerze i wszystko ląduje w odpowiednich folderach (przegródkach). W dłuższej perspektywie, szczególnie na początku, kiedy planujesz nabyć nawyk regularnego sprzątania, traktuj je jako wyzwanie – trening systematyczności i grę na spostrzegawczość oraz na czas. W razie potrzeby rozpisz sobie harmonogram porządków i powieś w widocznym miejscu. Pamiętaj też o nagrodzie za swój wysiłek. Pomyśl przed podjęciem wyzwania, co by to mogło być.

jak-utrzymac-porzadek2. Przechowywanie z głową

Masz kolekcję zegarków? Zafunduj jej odpowiedni ekspozytor (lub kilka). Dzięki takiemu rozwiązaniu Twoje cenne czasomierze nie będą walać się po półkach i rysować.  Masz sporo książek, których nie zamierzasz się pozbywać? Zainwestuj w regał, najlepiej również z opcją dołożenia tekstylnej szuflady jako wkład. Dzięki temu regał będzie też pełnić rolę komody, np. na skarpetki (czyste! ;)) czy bieliznę. W pokoju, w dyskretnym, ale dostępnym miejscu, np. pod biurkiem, powinien też obowiązkowo znaleźć się zamykany kosz na śmieci. Trafisz do niego nawet za trzy punkty.

3. Jak utrzymać porządek? Sprytne schowki i gadżety

 • Masz rower i zastanawiasz się, gdzie go postawić? Przytwierdź go do stojaka na balkonie, postaw w garażu lub wprowadź do domu i powieś na „płasko” na ścianie, dzięki czemu zyskasz nieco miejsca.
 • Wszelkie inne, mniejsze drobiazgi trzymaj w przezroczystych, podpisanych pojemnikach. Schowasz je pod łóżkiem.
 • Jeśli kolekcjonujesz buty, przyda Ci się półka na buty – wolnostojąca, otwarta lub osobny, dedykowany mebel.
 • Porządek w pokoju pomoże Ci też utrzymać tablica perforowana, jak z warsztatu samochodowego. Powiesisz na niej słuchawki, umieścisz tam długopisy, przyczepisz notatki i inne przydatne drobiazgi.

4. Jak skutecznie sprzątać?

Chcesz sprzątać szybko i skutecznie? Dąż do tego, by w pokoju było jak najmniej „durnostojek” zbierających kurz. Zwróć uwagę na to, jak wyglądają wnętrza japońskich minimalistów: są pozbawione bibelotów (a przynajmniej nie ma nich na widoku).

Jak utrzymać porządek w pokoju? Jeśli oczyścisz teren (wszystko, czego nie potrzebujesz na co dzień, znajdzie się w komodach, szufladach i na regałach), uzyskasz czysty pokój: przestrzeń, którą wystarczy raz w tygodniu przetrzeć szmatką ze sprayem antystatycznym i do mebli. Sprzątając całość raz w tygodniu:

 • najpierw zbierz na sucho kurze ze wszelkich powierzchni,
 • strzep je na podłogę,
 • a potem odkurz (stosując inną kolejność, dołożysz sobie pracy i na pewno coś pominiesz),
 • na końcu przetrzyj podłogę mopem i płynem do podłóg.

Zadbaj o to, by na podłodze nie było dywanów. Mimo że tłumią one dźwięki, zbierają też kurz, zabrudzenia i sierść. Ciężko je też uprać, jeśli przez przypadek spadnie Ci np. kromka masłem na dół. Znacznie łatwiej przetrzeć mopem na mokro gładką podłogę (parkiet, deski lub panele). Jeśli masz wysokie sufity, kup owłosioną szczotkę na długim trzonku (w kątach lubią urzędować pająki).

Po takich zabiegach możesz bez kompleksów zaprosić Perfekcyjną Panią Domu (lub dziewczynę-pedantkę ;)) natest białej rękawiczki. Pokażesz jej też, że umiesz dbać i zorganizować swoją przestrzeń do pracy i odpoczynku. Zdaniem wielu dziewczyn mało co jest równie atrakcyjne, jak chłopak, który ogarnia – dosłownie i w przenośni.

Sprawdź też: „Jak składać ubrania, by zaoszczędzić miejsce w szafie?”

porzadek-w-pokoju


 

Odpowiedz