fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Zastanawiałeś się kiedyś nad połączeniem zamiłowania do sportu z pracą i spełnianiem się zawodowo? Jeśli tak, to mamy propozycję skrojoną pod Ciebie! Poznaj z nami zawód trenera personalnego oraz przygotuj się na cenne sugestie, które pomogą Ci się ubiegać się o to stanowisko.

Kim jest trener personalny?

Trener personalny, to Twój sprzymierzeniec w walce o upragnioną sylwetkę. Dzięki jego wiedzy zdobędziesz szczegółowe rady odnośnie programów ćwiczeń, które będą dla Ciebie najbardziej optymalne. Jego zadaniem będzie również przygotowanie diety wzbogaconej o wartości odżywcze, jakich Twój organizm potrzebuje.

Jednym słowem Iron Man, tylko bez metalowej zbroi. Nie licząc masy mięśniowej.

Jak zostać trenerem personalnym?

Zawód trenera personalnego wymaga paru cech, od których powinieneś zacząć wstępną selekcję. Wśród złotej trójcy znajduje się:

1. Zamiłowanie do sportu i wysiłku fizycznego

Czy widziałeś kiedyś trenera personalnego, który nie kocha tego, co robi? Nie! Pomiędzy Tobą, a sportem powinna być chemia – nie wliczając w to niedozwolonych wspomagaczy. To główne kryterium warunkujące Twój udział w przygotowaniach do zawodu.

2. Samozaparcie i dążenie do celu

Stawiaj sobie cele. Jeśli sam to potrafisz, to bardzo dobrze. Bez problemu powinieneś zarażać tym innych. Pamiętaj, że to dzięki Twojej motywacji ich droga może być znacznie łatwiejsza. Ich sukces, jest także Twoim sukcesem.

3. Podstawowa wiedza o ćwiczeniach i nie tylko

Trener personalny ma za zadanie ułożyć optymalny plan ćwiczeń, który pozwoli w jak najkrótszym czasie osiągnąć upragniony rezultat. Na początku warto znać podstawowe programy wysiłkowe, które w tym pomogą. Nie musisz być alfą i omegą, ale nawet mały poziom wiedzy jest tutaj wskazany. Nie zapominaj o innych przydatnych umiejętnościach z zakresu fizjoterapii, dietetyki i psychologii. To równie ważne.

Wymagań ciąg dalszy

Funkcja trenera personalnego nie jest regulowana żadnym prawem dotyczącym zawodów. Warto też pamiętać, że od praktykującego ten zawód nie wymaga się określonych kursów, które poświadczą o zdobytym doświadczeniu. Obowiązują pewne kwestie dotyczące wykształcenia średniego oraz ukończonych 18 lat, ale tylko i wyłącznie w przypadku wykonywania zawodu w profesjonalnych związkach sportowych. Nieformalnie przyjęło się, że żeby uczestniczyć w różnej maści kursach należy spełniać wyżej wymienione kwestie. Tyczy się to wyłącznie otrzymania legitymacji, którą dany program nauczania oferuje.

Do dalszych wymagań można zaliczyć zasobny portfel, jaki powinieneś posiadać. Wynika to z faktu, że takie kusy to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. W zamian otrzymasz dokument poświadczający odbycie szkolenia oraz niekiedy możliwość zatrudnienia w firmie, która współpracuje z Twoją szkołą. To ostatnie zdarza się jednak bardzo rzadko.

Jak wybrać odpowiednie szkolenie?

Wybór zależy od Ciebie. W sieci oferowane są zarówno kursy odbywające się na miejscu, jak i przez Internet. Od siebie radzimy, abyś skupił się na tym pierwszym wariancie. Warto to zrobić głównie z uwagi na obcowanie z ludźmi i szeroką gamę zajęć praktycznych, w jakich będziesz miał możliwość uczestniczyć.

Zwróć uwagę na program szkoleń. Najlepiej jest, jak obejmują one całe spektrum tematu dostarczając wiedzy z różnych dziedzin – fizjologii, anatomii, dietetyki, programowania ćwiczeń i psychologii. Każdy z tych elementów jest równie ważny co praktyka, której powinieneś wymagać. W jej czasie skorygujesz ewentualne błędy i sprawdzisz się po drugiej stronie. Tym razem nie jako osoba ćwicząca, ale jej pomoc.

Kurs to nie wszystko

Dla prostego przykładu porównajmy to ze szkołą. To ona dostarczała Ci wiedzy na dany temat oraz budowała pewne podstawy, z których czerpałeś inspiracje. Od Ciebie zależało, w jaki sposób spożytkujesz to wszystko w dalszym życiu.

Pojedynczy kurs trenera personalnego nie sprawi, że będziesz fachowcem. Wszystko przychodzi z latami praktyki. Dopiero po pewnym czasie zdobędziesz znacznie bardziej cenną rzecz, jaką jest doświadczenie. Musisz również pamiętać, że ten zawód to praca z ludźmi, którzy diametralnie różnią się od siebie. W takich kwestiach zostajesz psychologiem rozpracowującym wszystkie słabe strony klientów, aby przekuć je w sukces. To Ty masz motywować, ale i surowo sprawdzać osiągnięcia. A wszystko niczym zły nauczyciel z Twoich najmroczniejszych koszmarów.

Obowiązek i odpowiedzialność

Trener personalny to funkcja, która w żaden sposób nie jest regulowana prawnie. Jednakże same kursy posiadają szereg wymagań, jakie musisz spełnić w celu otrzymania legitymacji. Taki certyfikat poszerzy Twoje horyzonty oraz pomoże pojąć pewną metodykę działania. Dodatkowo zadbaj o praktykę, czyli najważniejszy element wszystkich kursów. Pamiętaj, że poniekąd ktoś oddaje Ci się pod opiekę. Dbaj o każdego ze swoich podopiecznych i miej na uwadze to, że masz w rękach zdrowie drugiej osoby.

Nie interesujesz się zawodem trenera personalnego, a na siłowni spędzasz dużo czasu? Jeśli tak, to sprawdź nasz wpis, w którym otrzymasz cenne porady od Mateusza Biela. To sprawdzony trener, który ma dla Ciebie zbiór niezastąpionych rad.


 

Odpowiedz