fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Sztuka robienia dobrych selfie nie jest prosta. Fotografowanie siebie to nie tylko uchwycenie chwili w pożądanych okolicznościach. Na dobre zdjęcie składa się wiele czynników, o których młodzi adepci tego fachu nagminnie zapominają. Dlatego zebraliśmy razem najważniejsze porady, jak zrobić idealne selfie.

Selfie? Jeszcze jak!

Wszystkich tych, których fotografowanie własnej twarzy w jakiś sposób przeraża, uspokajamy – nie ma się czego obawiać. W prosty sposób, bez posiadania wyjątkowej urody, można pstryknąć fotkę na wszystkie największe media społecznościowe. Nie potrzebujesz do tego profesjonalnego sprzętu wartego kilka tysięcy złotych oraz niezwykłych umiejętności opanowania programów do edytowania fotografii. Wystarczy wyczucie chwili oraz poznanie kilku prostych zasad, dzięki którym dowiesz się, jak zrobić dobre selfie.

Jak robić selfie?

Po pierwsze – dobrze się przygotuj

Wydaje się to oczywiste, a jednak wiele osób o tym zapomina. Zacznij od wyczyszczenia tafli telefonu, bo właśnie tam znajduje się soczewka przedniego aparatu fotograficznego. Nawet najmniejsze zabrudzenie może zaowocować poświatą lub rozmazaniem fotografii. Jeśli tę czynność masz już za sobą, to przygotuj aplikację do robienia zdjęć. Najczęściej będzie to zwykły „aparat”, czyli podstawowe narzędzie do zatrzymywania chwili.

Zadbaj o to, aby ustawić jak najwyższą rozdzielczość przedniego aparatu. Wszystkie czynności wykonuj w trybie automatycznym, choć w przyszłości możesz rozważyć zagłębienie się w tryb profesjonalny. Nam jednak wydaje się, że tryb auto w zupełności wystarczy.

Po drugie – kluczem jesteś Ty

Jak sama nazwa selfie mówi, jest to zdjęcie samego siebie. Aby jak najlepiej wyeksponować swoją osobę, powinieneś usunąć z tła elementy potencjalnie niechciane. W ten sposób zdjęcie będzie przyciągało uwagę do tego, co znajduje się na pierwszym planie. Wyeliminujesz dzięki temu przedmioty, które mogą być „rozpraszające” dla autofocusa i innych wartości narzuconych w trybie automatycznym.

Oczywiście dopuszczalne jest eksperymentowanie z formą i przekazem zdjęć – dla przykładu ciekawym zabiegiem artystycznym będzie umiejętne zaaranżowanie tła, które urozmaici pierwszy plan. Wszyscy, którzy robienie selfie mają opanowane do perfekcji powinni wiedzieć, co dokładnie mamy na myśli. Zachęcamy do dzielenia się własnymi poradami w komentarzach.

Po trzecie – oświetlenie

Oświetlenie jest niezwykle istotne, to jeden z najważniejszych elementów fotografii. Nie wynika to z faktu, że światło musi być obecne w kadrze – w głównej mierze chodzi o współpracę oświetlenia z naszym aparatem. Źródło świata nakierowane na naszą twarz dobrze rozjaśni nawet najciemniejszy kadr, a dodatkowo będzie to ciekawy zabieg artystyczny, który można wykorzystać w późniejszej obróbce.

Z kolei światło umieszczone od góry oświetli cały pierwszy i drugi plan. Możesz korzystać ze źródeł zastanych lub sztucznych. Jednak przez większą część swojej kariery amatorskiego fotografa powinieneś umieć dostosowywać się do warunków oświetlenia zastanych w miejscu, gdzie chcesz zrobić selfie.

Po czwarte – ustawienie w kadrze

Robiąc zdjęcie postaraj się być w środkowej części kadru. Optymalna wysokość telefonu to mniej więcej na linii oczu lub nieco ponad nimi. Jeśli przesadzisz z wysokością będziesz wyglądać na nieproporcjonalnie niskiego i dodatkowo z dużą głową. Gdy selfie wykonasz od dołu, to dodasz sobie więcej kilogramów i „spulchnisz” twarz. Dzięki temu staniesz się posiadaczem o jednej brody za dużo… no albo dwóch. Dla bezpieczeństwa – nie ryzykuj.

Jeśli selfie wykonujesz z przyjaciółmi to zadbaj, aby wszyscy byli widoczni w kadrze. Pamiętaj, że zdjęcie możesz wykonać zarówno horyzontalnie, jak i panoramicznie. W przypadku dużej ilości znajomych rozważ drugą opcję. Jednak najbardziej popularne jest robienie zdjęć horyzontalnie, bo w ten sposób znacznie łatwiej umieszcza się je w mediach społecznościowych.

Po piąte – uśmiech

Tego podpunktu nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Jest to zarazem ostatni i najważniejszy element poradnika, jak zrobić idealne selfie. Do dzieła!

Zostań selfie masterem!

Pięć porad, które dla Ciebie przygotowaliśmy, powinny w dużym stopniu ułatwić zrobienie ciekawej i nietuzinkowej fotografii. Nie bój się eksperymentować i tworzyć nowe kombinacje oraz sposoby ujęć. Pamiętaj, że liczysz się tylko Ty i soczewka Twojego aparatu!

Na koniec zapoznaj się z tym, jak wygląda komórkowy savoir-vivre. Wszystkie cenne informacje zgromadziliśmy we wcześniejszym wpisie, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Miłej lektury!


 

Dołącz do dyskusji 3 komentarze

  • Tomek pisze:

    haha dobry post! na pewno wypróbuję, żeby zwiększyć popularność mojego konta 🙂

     
  • ToTemat pisze:

    Wydaje mi się, że kluczowe zawsze w dobrych zdjęciach jest stosowanie tego co najprostsze a zarazem najważniejsze. Chodzi mi o kadr – nie z przyłożenia cyknięte tylko z wybraniem tego co jest widoczne na zdjęciu raz jak to jest widoczne. Nie potrzeba filtrów ani niczego, bo filtry robić może otoczenie. Najważniejsze zdaje się dobre oszacowanie co powinno być widoczne na tym zdjęciu oraz w jakich proporcjach.

     

Odpowiedz