fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Colorful spiral fractal, computer generated abstract background

Pamiętacie jak cały świat zachodził w głowę próbując odpowiedzieć sobie na z pozoru proste pytanie o kolor sukienki z pewnego zdjęcia? Na pewno pamiętacie, ale czy rozgryźliście tę zagadkę?

Zdjęcie sukienki swego czasu dosłownie podzieliło internautów. Niektórzy z nich uważali, że sukienka jest czarno-niebieska, inni natomiast, że biało-złota. Kto miał rację i skąd takie rozbieżności? Czyżby tyle osób cierpiało na daltonizm?

wyprzedaż do 70%

Fizyka królową nauk

Gdybym uważał na lekcjach, być może od początku wiedziałbym co jest na rzeczy z tą sukienką i nie doszukiwał się teorii spiskowych czy rozstrojonych parametrów w swoim monitorze. Wyjaśnieniem jest po prostu złudzenie optyczne, a dokładniej zjawisko zwane dostosowywaniem barwnym bądź stałością kolorów.

Na czym polega zjawisko dostosowania barwnego?

Nasz mózg przez lata zdążył się nauczyć, że dany kolor, w zależności od warunków oświetleniowych, może wyglądać zupełnie inaczej. I tak zwykła kartka papieru może przybierać białe, żółte, a nawet zupełnie ciemne odcienie. Wszystko zależy od oświetlenia.

Identycznie sprawa ma się w przypadku słynnej sukienki. Niektórym z nas mózg podpowiada, że zdjęcie to zostało zrobione w warunkach naturalnego światła słonecznego i ocenia ją jako biało-złotą. Inni widzą sztuczne żołtawe światło, a tym samym czarno-niebieską sukienkę. Zjawisko to powraca dzisiaj jeszcze raz, tym razem na bluzie. Wszystkich chcących sprawdzić pracę swojego mózgu, odsyłam do filmu poniżej.

Jaki kolor ma Waszym zdaniem ta bluza?

Poniżej tweet, któy rozpętał kolorystyczną burzę 😛

I co? Ja widzę ewidentnie brązowo-czarną. A jak u Was?

Jakiego koloru naprawdę jest bluza?

Niebiesko-biała – potwierdza to autor kontrowersyjnego zdjęcia na poniższym zdjęciu 🙂

Tymczasem stylówka, która z pewnością nie wzbudzi żadnych wątpliwości. Szare joggersy i granatowo-czarna kurtka z kapturem. Bez obaw, nawet w jasnym świetle nie zamienicie się w niej w biało-złotego skrzata! 🙂

zobacz w sklepie


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz