fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Kto nie lubi się przytulać? Chyba nie ma na świecie takiej osoby! Czy wiedziałeś, że ta przyjemna czynność niesie ze sobą też wiele korzyści dla naszego zdrowia? Poznaj je z naszego artykułu! Będziesz zaskoczony!

wyprzedaż do 70%

Przytulanie – jakie znaczenie ma dla nas dotyk?

Dotyk to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Nazywany jest bliskim dlatego, że zostaje rozwinięty już w okresie życia płodowego. Dotyk jest także jednym z podstawowych sposobów komunikacji międzyludzkiej i ma duże znaczenie w kontekście zdobywania zaufania. Jego brak może nawet zaburzyć wiele relacji – zarówno partnerką, przyjacielską, jak i rodzic-dziecko. Nie warto żałować uścisków ani sobie, ani swoim bliskim!

korzysci-z-przytulaniaNajważniejsze korzyści z przytulania

Kiedy myślimy o budowaniu relacji, pierwszą rzeczą, jaką przychodzi nam do głowy, jest bliskość. Nawet jeśli z reguły jesteś oszczędny w okazywaniu uczuć, nie rezygnuj z przytulania. Może być ono gestem:

  • na powitanie,
  • na pożegnanie,
  • w ramach podziękowań,
  • w ramach przeprosin,
  •  bez specjalnej okazji.

W każdym przypadku przytulanie jest w stanie wyrazić więcej niż słowa!

Udowodniono naukowo, że przytulanie się ma o wiele więcej zalet, niż mogłoby się nam wydawać. Oprócz tego, że jest po prostu przyjemne, pozwala zyskać bezcenne poczucie bezpieczeństwa i nawiązywać satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści daje przytulanie. Jego wpływ na zdrowie jest nieoceniony!

1. Przytulanie redukuje stres i poprawia samopoczucie

Jedną z największych korzyści, jakie daje przytulanie się, jest poprawa samopoczucia. Ma to związek z reakcjami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie podczas tego czułego gestu. Przytulanie zwiększa poziom oksytocyny i endorfin (substancji odpowiedzialnych za dobre samopoczucie) a zmniejsza ilość kortyzolu — hormonu stresu. W konsekwencji stajemy się spokojniejsi, nasz puls maleje, ciśnienie krwi się obniża, a negatywne emocje odchodzą w niepamięć.

2. Przytulanie daje poczucie bezpieczeństwa

Przytulanie w związku stanowi jeden z najważniejszych filarów satysfakcjonującej relacji i kluczowym elementem zapewniającym szczęście. Daje bezcenne poczucie bezpieczeństwa i przegania lęk przed samotnością. Ciepły uścisk to najprostszy i najbardziej skuteczny sposób na to, aby bez słów wyrazić swoją miłość czy sympatię. Przytulanie mężczyzny i kobiety, zdaniem wielu par i psychologów, pomaga wzmacniać więź bardziej niż seks.

przytulanie-w-zwiazku

3. Bliskość i czułe gesty wpływają na podniesienie samooceny

Korzyści z przytulania jest mnóstwo. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że gest ten pomaga radzić sobie z… niską samooceną. Przytulanie zmniejsza poczucie lęku i niepokoju wewnętrznego, dzięki czemu pozwala poczuć się pewniej i bardziej swobodnie. Mechanizm ten można bardzo łatwo zaobserwować wśród dzieci: przytulanie ulubionego pluszaka przed snem, pozwala im się uspokoić i poczuć znacznie bezpieczniej niż gdyby zasypiały same.

4. Przytulanie przynosi ukojenie i ulgę w bólu

Umocnienie relacji międzyludzkich czy poprawa samopoczucia to nie jedyne pozytywy, z jakimi wiąże się regularne przytulanie. Korzyści jest więcej. Dotyk poprawia krążenie w tkankach miękkich, przyspieszając eliminację cząsteczek prozapalnych wywołujących ból, co w połączeniu z wydzielaniem wspomnianych już endorfin, przyczynia się do złagodzenia dolegliwości bólowych.

Dlaczego warto się przytulać?

Przytulanie a zdrowie – ta zależność wielu lat fascynuje naukowców, neurobiologów i psychologów na całym świecie. Bardzo prawdopodobne, że nie poznaliśmy wszystkich prozdrowotnych korzyści związanych z przytulaniem. Jedno jest jednak pewne: tak mały gest potrafi działać cuda. Podczas bliskiego kontaktu fizycznego  wzrasta poczucie bezpieczeństwa, zaufania i przynależności – to fundamenty wszystkich relacji – zarówno partnerskich, rodzinnych, jak i przyjacielskich.

Wiesz już, dlaczego warto się przytulać i jakie są zalety bliskości. Nie czekaj więc na okazję i okaż swoim bliskim ten czuły gest, by podkreślić, jak ważni są dla Ciebie.

Spodobał Ci się ten artykuł?  Poznaj też nasze sposoby na radzenie sobie z dłuższą rozłąką i sprawdź, w jaki sposób poradzić sobie ze spoconymi dłońmi.

przytulanie-korzysci


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz