fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Smakowe alkohole powodują większego kaca, jak wino, to tylko białe, a jeśli już pić, to tylko od najmniej procentowych do najmocniejszych alkoholi? Co jest przyczyną kaca? Bierzemy pod lupę najpopularniejsze mity związane z syndromem dnia wczorajszego.

W swojej imprezowej karierze na pewno zetknąłeś się z wieloma stwierdzeniami na temat kaca i dobrymi radami, które działały lub można było je o kant… stołu potłuc. Co to kac, co wywołuje kaca i jak go leczyć, poza obietnicą, że nigdy więcej nie sięgniesz po alkohol (bo wiemy, że to nieprawda)? Podpowiadamy!

wyprzedaż do 70%

Co to kac? Kac morderca!

Kac morderca nie ma serca. Niektórzy po grubo zakrapianej imprezie potrafią obudzić się trzeźwi o 6-7 rano (a przynajmniej tak im się wydaje), jednak to tylko złudzenie. Alkohol zaczyna „schodzić”, gdy pobudzamy trawienie za pomocą pierwszego śniadania. A tak właściwie, co to kac? Kac (z niem. katzenjammer, prawda, że brzmi pięknie? ;-)) to kiepskie samopoczucie, które występuje na następny dzień po nadmiernym spożyciu napojów z procentami.

Trening na kacu – czy to ma sens?

1. Co jest przyczyną kaca?

Wiesz już, co to kac (często również z własnej praktyki, nie ukrywajmy). Ale co tak naprawdę wywołuje kaca? Głównym winowajcą jest etanol. Powoduje on odwodnienie, hipoglikemię (spadek cukru we krwi), „czyści” organizm z zasobów witaminy B12 i glutaminy (aminokwasu wspierającego regenerację organizmu i budowę białek).

Produktem rozkładu etanolu jest toksyczny aldehyd octowy, stąd objawy charakterystyczne dla zatrucia. 90% alkoholu trafia do wątroby, obciążając ją, reszta idzie do serca, płuc i krwioobiegu, a co za tym idzie, również do mózgu: stąd utrata równowagi, niewyraźna mowa i inne neurologiczne symptomy upojenia i kaca.

1. Fakt i mit o słabej głowie

„Słaba głowa” brzmi jak kiepska wymówka w ustach kogoś, kto nie kontroluje picia i swoich zachowań po alkoholu. Więcej o tym, jak to robić, przeczytasz w artykule „Odpowiedzialne picie – jak się kontrolować?”. Stereotyp o słabej głowie jest jednak tylko półprawdą. Osoby z naszego kręgu etnicznego i kulturowego mogą wypić mniej więcej tyle samo, z podobnymi efektami (etapami) rozłożonymi w czasie:

  1. Gadatliwość i wesołość
  2. Etap „jestem królem świata”
  3. Drzemka z głową na stole…

W przypadku osób uzależnionych od alkoholu tolerancja na używkę wzrasta wraz z ilością (jak w przypadku każdego nałogu).

Inaczej na alkohol reagują Azjaci. W ich przypadku stwierdzenie o „słabej głowie” ma naukowe podstawy. Około 40% ich populacji ma problemy z metabolizmem alkoholu. Co jest przyczyną kaca u tej grupy i dlaczego ma ona tak słabą głowę? Powodem jest genetyczna mutacja, na której skutek Azjaci reagują na alkohol jak nałogowcy z wszytym esperalem: serce przyspiesza, twarz czerwienieje i szybko pojawiają się nudności czy wymioty.

2. Fakt: ciemne alkohole to zło

Im prościej, tym lepiej w każdej dziedzinie życia, również w degustacji alkoholu. Im bardziej „kolorowy” i „smaczny” alkohol (im więcej znajduje się w nim chemicznych dodatków), tym kac będzie intensywniejszy i długotrwały.

W grupie, która wywołuje kaca najczęściej, są ciemne i mocne procenty w dużych ilościach, w tym whisky, brandy, bourbon, koniak i czerwone wino. Co jest przyczyną kaca, jeśli chodzi o te trunki? Bezpośrednio odpowiedzialne za zatrucie są tu kongenery (zanieczyszczenia powstające podczas długiej fermentacji trunku).

Barman trzyma piwo pale ale

3. Fakt: jasne pełne i kieliszek czystej

Jakie alkohole wiążą się z piciem bez przykrego syndromu dnia następnego? Nie ma reguły, bo wszystko w nadmiarze szkodzi. Po czym nie ma kaca? Nie możemy zagwarantować Ci w 100%, że rano obudzisz się jak skowronek, jednak dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa trzymaj się procentów przezroczystych (wódka) lub w jasnych kolorach: gin, białe wino czy cydr będą klasycznym „mniejszym złem”.

4. Fakt: wstrząśnięte, nie zmieszane

Mieszania nie lubił już James Bond – Ty też dla swojego dobra nie mieszaj ze sobą różnych typów alkoholi. Skazujesz tym samym wątrobę na heroiczną pracę: musi ona rozłożyć nie tylko alkohol, ale również barwniki i inne substancje, np. obecne w kolorowych drinkach czy napojach gazowanych.

5. Mit: bezpieczna kolejność

Na pewno słyszałeś historie o urozmaicaniu sobie picia w kolejności od najlżejszych od najcięższych alkoholi. Nie ma znaczenia kolejność wypijanych alkoholi, a ich ilość. Nie posiadasz dwóch osobnych krwiobiegów i wątrób na trawienie mocno stężonych i lekkich napojów wyskokowych. Wszystko trafia do jednego brzucha. 😉

Nie wspominamy już o tym, że pijąc w ten sposób, mieszasz ze sobą różne rodzaje alkoholi. Taki koktajl jest zabójczy dla Twojego organizmu i rano będziesz żałował jego wypicia.

6. Fakt: tłusty podkład pod wódeczkę

Chcesz zminimalizować ryzyko kaca? Sięgaj między kolejnymi kieliszkami po przekąski, ale unikaj słonych chipsów, chrupek czy paluszków. Nadmiar soli zwiększa ryzyko odwodnienia następnego dnia. Tak samo działa kawa (nie korzystaj więc z niej, lecząc kaca następnego dnia).

Dobrą przekąską będą sery (idealne do wina) lub śledziki (pod wódeczkę). Obie te przekąski zawierają dużo tłuszczu. Tuż przed imprezą dobrze będzie zjeść obfity posiłek. Pełny żołądek i dobroczynny tłuszcz spowalniają wchłanianie się alkoholu, dzięki czemu następnego dnia będzie Ci zdecydowanie lżej na wątrobie (i na głowie też).

Po zakończeniu imprezy, a przed położeniem się spać, wypij jeszcze zapobiegawczo 1-2 szklanki wody lub izotoniku. Na dzień przed imprezą pij jeszcze więcej wody niż normalnie, by się właściwie nawodnić.

Miej alko pod kontrolą

Alkohol, jeśli masz go pod kontrolą, staje się on umilaczem i „ośmielaczem” gości na każdej imprezie. Zwłaszcza tych, którzy chcieliby, ale nie wiedzą, jak zagadać. Kontroluj jego ilość, zanim on przejmie kontrolę nad Tobą. Unikaj szybkich kolejek, jeśli masz możliwość, przewietrz się od czasu do czasu na świeżym powietrzu lub „wytańcz” i „wypoć” procenty, zanim wrócisz do stołu. Baw się dobrze, pijąc świadomie i bez utraty świadomości. 😉

PS Propozycje śniadań i produktów, które pomogą Ci wrócić do żywych, znajdziesz w artykule Najlepsze śniadanie na kaca – radzimy jak się ratować”.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz