fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

One man and two women doing fitness tricks

Dzisiaj prezentujemy rodzaj treningu, który przywędrował do nas z zamierzchłych czasów Starożytności. Poznaj jego zasady i ćwicz jak prawdziwy gladiator.

Kalistenika jest aktywnością fizyczną, która opiera się o ćwiczenia wykorzystujące własną masę ciała. Wykorzystywana jest w treningach wojskowych i zajęciach wychowania fizycznego na całym świecie. Co sprawia, że ten rodzaj treningu nie wychodzi z mody od tysięcy lat? O to, czy ćwiczenia bez sprzętu i dodatkowych przyrządów mogą przynieść takie same skutki jak te z użyciem profesjonalnych urządzeń zapytaliśmy zaprzyjaźnionego trenera personalnego, Mateusza Biela.

Mateusz-Biel
Ostatnimi czasy bardzo popularna stała się tzw. „kalistenika”, czyli ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała. Nie wymaga ona dodatkowego sprzętu poza zwykłym drążkiem. Ciężarem, z którym musimy się zmierzyć jest waga naszego własnego ciała. Sam wdrażam w swój trening tego typu ćwiczenia i muszę przyznać, że efekty są zdumiewające. Wiarę temu dają klasowi zawodnicy, którzy skupiają się tylko i wyłącznie na tego typu treningu. Ich sylwetki są smukłe, proporcjonalne i bardzo estetyczne.

Przykładowe ćwiczenia kalistenistyczne

Zainteresowany? Co ciekawsze, wystarczy jedynie sześć podstawowych ćwiczeń, by szybko i skutecznie wzmocnić całe ciało oraz wyrzeźbić wszystkie partie ciała.

Zestaw bazowych ćwiczeń nazywany jest Wielką Szóstką.
Zaliczamy do nich:

 • pompki, które wzmacniają całą klatkę piersiową i tricepsy,
 • pompki na poręczach (tzw. dipy), które aktywują mięśnie obręczy barkowej,
 • podciąganie na drążku, czyli trening pleców i bicepsów,
 • mostek, który wzmacnia mięśnie kręgosłupa,
 • przysiady, dzięki którym trenujesz mięśnie nóg i pośladków,
 • unoszenie nóg, czyli trening mięśni brzucha.

By ćwiczenia kalistenistyczne były jak najbardziej efektywne

Należy pamiętać, że wszystkie ćwiczenia trzeba wykonywać regularnie. Równie ważna co częstotliwość treningu, jest jego prawidłowa technika. Tylko wtedy można liczyć na optymalne efekty aktywności.


Sklep OZONEE
 

Dołącz do dyskusji 6 komentarzy

 • Uwielbiam kalistenike! Moja ulubiona forma treningu 🙂 Wszystkim gorąco polecam, również tym co ćwiczą na siłowni, bo można to sobie bez problemu wplatać w taki trening 🙂

   
  • redaktor pisze:

   Paweł, świetny pomysł 🙂 Tę formę treningu można wykorzystać wszędzie i bez problemu!
   Wpadaj do nas częściej! Pozdrawiam 😉

    
 • O zaletach kalisteniki można długo by długo gadać. Dla mnie najwazniejsza jest oszczedność czasu i pieniędzy. Nie potrzebujemy drogich sprzętów, karnetów, wymyślnych strojów itp. no i całe te dojazdy na siłownie odpadają

   
 • Popularność kalisteniki faktycznie poszła w górę ostatnimi czasy.
  Sieci siłowni na tym trochę straciły, bo liczba osób trenujących na siłowniach nieznacznie spadła.

   
  • redaktor pisze:

   Najważniejsze, że coraz więcej osób dba o swoją kondycję i ćwiczy – a czy na siłowni, czy w domu? Czy to ważne? Chyba tylko dla właścicieli tego typu miejsc 😛 Dzięki za komentarz i pozdrawiam!

    

Odpowiedz