fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Wydaje Ci się, że pranie jeansów to łatwizna? Sprawdź czy aby na pewno robisz to dobrze!  Dowiedz się, jak prać jeansy, aby jak najdłużej zachowały swój pierwotny wygląd.

wyprzedaż do 70%

Krótka historia jeasnów

Dziś trudno już wyobrazić sobie życie bez jeansów. Materiał ten znany jest nam już od XVII wieku, ale początkowo nosili go tylko marynarze. Pierwszą parę spodni z denimu, w formie znanej nam do dziś, zaprojektował w XIX w. Oscar Levi Strauss z myślą o górnikach, farmerach, a przede wszystkim – poszukiwaczach złota.

Nieco później, bo w latach 30. XX wieku jeansy nosili kowboje, a za sprawą gwiazd, takich jak Marlon Brando czy James Dean spodnie te stały się symbolem buntu i wolności. Dziś w jeansach chodzą już wszyscy – muzycy, artyści i gwiazdy kina, bez względu na wiek czy styl.

Hit czy kit – dziurawe, przetarte i poszarpane jeansy

Modowe abecadło, czyli jak prać jeansy?

Pranie jeansowej odzieży nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Denim nie lubi częstego prania, a każde kolejne zmienia jego barwę i fason. Dlatego im dłużej możemy obyć się bez prania jeansu, tym lepiej. Kiedy jednak czyszczenie jest już niezbędne, należy pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze, zanim wrzucimy do pralki jeansowe spodnie czy koszulę, konieczne odwróćmy je na lewą stronę. Pamiętajmy także, by zapiąć guziki i wyjąć wszystko z kieszeni. Po drugie, aby zapobiec utracie pierwotnego koloru i fasonu należy pomyśleć o odpowiednich środkach piorących. Warto stosować proszki zapobiegające utracie pigmentu. Unikajmy natomiast płynów zmiękczających, które zmieniają naturalną strukturę jeansu.

Poczytaj też o modzie oversize i dowiedz się, jakie rzeczy powinny znaleźć się w Twojej szafie.

W jakiej temperaturze prać jeansy?

Im chłodniejsza woda, tym lepiej dla jeansów. Najlepiej prać je w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza. Dzięki temu nie wypłuczemy z nich pigmentu i zapobiegniemy skurczeniu się materiału.

A jak suszyć jeansy? Unikajmy kaloryferów i bezpośredniego słońca. Jeśli chcemy uchronić materiał przed blaknięciem i uniknąć śladów po klamerkach, suszmy jeans wywrócony na lewą stronę i powieszony za szlufki. Prasowanie też nie jest wskazane, ale jeżeli dobrze rozwiesimy ubrania, to takie ryzykowne zabiegi nie będą już potrzebne.

Rodzaje koszulek męskich, które musisz znać

 

Kurtki Jeansowe
Kurtka jeansowa granatowa
Kurtka jeansowa jasna
Kurtka jeansowa niebieska

Sklep OZONEE
 

Odpowiedz