fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Pragnienie posiadania idealnej męskiej sylwetki nie jest niczym niezwykłym. Gorzej, jeśli to pragnienie przeradza się w prawdziwą obsesję. Czym jest kompleks Adonisa? I czy dotyczy również Ciebie?

wyprzedaż do 70%

męskie kompleksy, kompleks adonisa

Kompleks Adonisa: na czym polega?

Kompleks Adonisa to choroba cywilizacyjna, zwana poprawnie dysmorfią mięśniową lub bigoreksją. Przypadłość ta zdaje się być pokłosiem wszechobecnego kultu piękna i obrazu, bo dotknięte nią osoby mają obsesję na punkcie idealnej męskiej sylwetki. Ciało staje się źródłem nieustannego niepokoju i męskich kompleksów.
Faceci z tym syndromem nigdy nie są do końca zadowoleni ze swojego wyglądu, wciąż dążą do jego poprawy, nawet za cenę zdrowia. Niektórzy, marząc o idealnych proporcjach sylwetki, poddają się różnym zabiegom albo katują ćwiczeniami i wyniszczającymi dietami. Obsesja prowadzi też nie raz do patologicznych zachowań, natręctw, a nawet problemów w relacjach z innymi.

Męskie kompleksy, czyli objawy kompleksu Adonisa

Dbanie o siebie nie jest niczym złym. W końcu każdy chce wyglądać atrakcyjnie, podobać się innym i czuć dobrze we własnej skórze. Jeśli więc regularnie ćwiczysz na siłowni, odżywiasz się zdrowo albo pracujesz nad poprawą kilku mankamentów sylwetki, to jeszcze nie powód do niepokoju.

Problem zaczyna się wtedy, gdy takie zachowanie przeradza się w obsesję. Czym dokładnie objawia się kompleks Adonisa? Sprawdź koniecznie, czy ten problem dotyczy także Ciebie!

  1. Osoby dotknięte syndromem Adonisa wciąż martwią się o swoją sylwetkę, jej kształt oraz muskulaturę. Potrafią spędzić mnóstwo czasu przed lustrem, analizując swój wygląd. Jeśli Twoje myśli wciąż krążą wokół podobnych spraw, a przy tym wywołują niepokój lub złość, to może znaczyć, że męskie kompleksy wzięły nad Tobą górę.
  2. Syndrom Adonisa może wpędzać też w różnego rodzaju natręctwa, takie jak ważenie się czy mierzenie mięśni po kilka razy dziennie. Faceci z tym kompleksem potrafią też nader rygorystycznie przestrzegać wszelkich planów treningowych i diet. Często do tego stopnia, że powoli rezygnują ze wszelkich innych aktywności, tracą motywację do pracy i spotkań z innymi, bo to zabiera im czas, który mogliby spożytkować na trening.kompleks adonisa, męskie kompleksy
  3. Kolejną oznaką zaburzenia jest nieustanne porównywanie się do innych facetów. Jeśli dążysz do ideału, ale wciąż nie osiągasz wymarzonych efektów, choć inni mówią, że wyglądasz świetnie, to może oznaczać dysmorfię.
  4. Powodem do niepokoju może być też sytuacja, kiedy mimo świetnej formy wciąż ukrywasz swoje ciało. Faceci z kompleksem Adonisa nie pokazują mięśni nawet na plaży. Zawsze noszą koszulki, często za duże i maskujące, by zakryć wszystkie wyimaginowane mankamenty sylwetki.
  5. Poważny problem zaczyna się wtedy, gdy dla sylwetki ryzykuje się własne zdrowie. Niestety przy dysmorfii mięśniowej zdarza się to często. Jeśli zatem przeszło Ci przez myśl, by spróbować jakiegoś podejrzanego suplementu, stosować wyniszczającą dietę głodówkową, to czas, by poszukać pomocy.
  6. Po poradę specjalisty sięgnij też, jeśli zauważysz u siebie gwałtowne emocje, takie jak złość czy nienawiść w stosunku do własnego ciała.

męskie kompleksy, męska sylwetka

Kompleks Adonisa. Jak walczyć z męskimi kompleksami?

Już od pewnego czasu widzisz u siebie niepokojące oznaki i skłonność do zachowań, nad którymi nie panujesz? To najwyższy czas, by pomyśleć o niezbędnych zmianach. Od czego zacząć? Przede wszystkim postaraj się o równowagę. Plan treningów na kolejny tydzień zaplanuj tak, aby mieć czas na odpoczynek, pracę, spotkanie z przyjaciółmi czy niedzielny obiad u babci. Postaraj się też utrzymać trening w rozsądnych granicach, nie ćwicz ponad swoje siły i nie forsuj ciała. Jeśli będzie trzeba, pomyśl o pomocy trenera personalnego.

Na pewno nie będzie Ci łatwo, ale to ważne, byś starał się stopniowo odchodzić od sztywnych programów treningowych i rygorystycznych diet. Warto też porozmawiać z kimś, komu ufasz i opowiedzieć o swoich problemach. Dużo łatwiej będzie Ci wrócić na właściwe tory, mając wsparcie. Zdarza się, że samodzielne wyjście z obsesji na punkcie idealnej sylwetki jest zbyt trudne. W takiej sytuacji warto poszukać pomocy specjalisty i skorzystać z terapii. To pomoże Ci odzyskać równowagę i zapoczątkować potrzebne zmiany!


 

Odpowiedz