fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Jak spędzić lato w mieście? Co robić w wakacje, gdy doskwiera nuda? Zobacz nasze propozycje uwzględniające kilka największych miast w Polsce.

Wiele włodarzy miast ze względu na epidemie namawia do tego, żeby stać się turystą we własnym mieście. Mimo że zmiana miejsca jest wręcz pożądana w okresie wakacyjnym, to lato można fajnie spędzić także w mieście, w którym mieszkam i którego być może na co dzień nie doceniamy.

wyprzedaż do 70%

1. Lato w Warszawie

Jeśli nie jesteś Warszawiakiem od urodzenia, w Warszawie uczysz się lub pracujesz, to na pewno nie zwiedziłeś jeszcze wszystkiego, co stolica ma do zaoferowania. Pewnie codziennie przechodzisz obok Pałacu Kultury i Nauki, ale nie wybrałeś się nigdy na szczyt budynku? Widok z tarasu jest naprawdę imponujący! Z innych atrakcji kulturalnych, warto odwiedzić m.in. słynne już Muzeum Neonów, czy dowiedzieć się nieco więcej o samej historii miasta, udając się do Muzeum Warszawy.

Jeśli natomiast preferujesz bardziej aktywny wypoczynek, to w Warszawie masz możliwość wypożyczenia kajaków. Przynajmniej kilka prywatnych firm oferuje kilkudniowe spływy do oraz jednodniowe wypady. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zebrać grupkę znajomych i zrobić sobie prawdziwie aktywne wakacje w mieście!

Dla miłośników przyrody Warszawa też ma całkiem sporo do zaoferowania. Królewskie Łazienki, Ogród Saski, Park Szczęśliwiecki, Ogród Botaniczny PAN, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego czy Chiński Ogród, dzięki któremu choć na chwilę będziesz mógł sobie wyobrazić, że znajdujesz się w zupełnie innym miejscu na świecie.

park szczęśliwiecki

Kultowych, warszawskich knajp, nocnego marketu, czy Powiśla nie będziemy Ci tutaj przestawiać, bo te akurat pewnie doskonale znasz. Jak więc widzisz, lato w mieście można być całkiem przyjemnym doświadczeniem. 😉

2. Lato w Krakowie

Na obrzeżach głównych atrakcji, które zna każdy turysta czy krakus, jest Nowa Huta. Choć przez pewien czas cieszyła się złą sławą, to zielone tereny i przestrzenny układ tej dzielnicy Krakowa, przyciąga coraz większą liczbę osób. Dla miłośników aktywnego wypoczynku polecamy wycieczkę z przewodnikiem Rowerowa Nowa Huta. Podczas wyprawy będzie okazja zobaczyć typowo socrealistyczne osiedla z lat 1949-1952, średniowieczne opactwo cystersów czy Łąki Nowohuckie, gdzie organizatorzy proponują piknik na łonie przyrody. Tym, którzy chcą się wybrać poza miasto, polecamy Ojcowski Park Narodowy, gdzie również można spokojnie dojechać rowerem.

Jeśli jednak nie chcesz spędzać czasu na obrzeżach miasta i interesują cię typowo miejskie atrakcje, to w tym roku działa chociażby Letnia strefa Arena Garden. Leżaczki, cisza, spokój, foodtrucki i zmieniająca się każdym tygodniu oferta gastronomiczna, to doskonały sposób na spędzenie miłego wieczoru. Lato 2020 w Krakowie, to także ostatnia szansa na, żeby godnie pożegnać Dolne Młyny, której już niedługo będą znikać z imprezowej mapy Krakowa (do 30 sierpnia najemcy muszą się wyprowadzić). Jeśli z jakiegoś powodu jeszcze tam nigdy nie byłeś, to właśnie masz ostatnią szansę poczuć berliński klimat w tej postindustrialnej przestrzeni.

PS nie musisz wcale jechać nad morze czy Mazury, żeby sobie popływać. Bagry stoją otworem dla wszystkich plażowiczów!

bagry kraków

3. Lato we Wrocławiu

We Wrocławiu latem koniecznie trzeba wybrać się do jednego z beach barów. Jest ich niezliczona ilość, wystarczy wspomnieć choćby Urban Garden Wrocław, Ogródek Bar Plażow, Odra-Pany… praktycznie w każdym zakątku Wrocławia znajdziemy świetną miejscówkę na wieczorną posiadówkę przy piwie czy kieliszku wina – nie ma drugiego takiego miasta w Polsce, które posiadałoby taką ilość barów na wolnym powietrzu i w sąsiedztwie plaży. Latem we Wrocławiu nie brakuje także kin plenerowych, na których wstęp jest całkowicie darmowy.

wrocław, rekreacja

Miłośnikom natury polecamy z kolei Labirynt w Parku na Brochowie. Oprócz urokliwych kładek i mostów znajduje się tam wspomniany labirynt, którego przejście wcale nie jest takie proste. Jeśli natomiast chcesz odkryć miasto na nowo, polecamy wybrać się w okolice dzielnicy portowej. Zapewne już niebawem te tereny zostaną zaadoptowane pod modne knajpki, tym bardziej więc warto zobaczyć ten fragment Kleczkowa w jego naturalnym i nienaruszonym stanie.

4. Lato w Poznaniu

Jeśli spędzasz lato w Poznaniu, to koniecznie wybierz się do Ostrowa Tumskiego. Przez wielu mieszkańców to jedna z najpiękniejszych dzielnic Poznania. Znajdziesz tam zarówno zabytki sakralne, muzea, jak i hipsterskie knajpki. Zaledwie piętnaście minut od Poznania znajduje się także słynny zamek Białej Damy, który skrywa muzeum oraz arboretum, z ponad 3600 gatunkami roślin.

ostrów tumski

5. Lato w Katowicach

Mieszkasz w Katowicach X lat, a do tej pory nie odwiedziłeś jeszcze Muzeum Śląskiego? Najwyższa pora w końcu się tam wybrać! Przez wielu ekspertów Muzeum śląskie jest uznawane za jedno z najciekawszych w Polsce. Spacerując po muzealnych salach, będziesz mógł potem odtworzyć swoją drogą w domu, za pomocą kodu QR z biletu.

Lato w Katowicach nie może obejść się bez pobytu w Dolinie Trzech Stawów. Miejscówka jest położona w centrum miasta, znajdują się tam tereny do biegania, boiska, możemy też spokojnie wynająć sobie rower. Jest woda, jest przyroda, są knajpki, jest wszystko, czego trzeba latem w mieście!

Warto także wpisać do wakacyjnego kalendarza Park Śląski. To drugi największy park miejscu w Europie! Wzdłuż parku można przejechać się kolejką, znajduje się tam wesołe miasteczko, park etnograficzny i wiele, wiele więcej. Można tam spokojnie spędzić cały dzień i zupełnie się nie nudzić!

śląski park kultury

A Wy, jakie miejscówki i atrakcje polecacie, jak spędzacie lato w mieście?

Przeczytaj także artykuł o tym, gdzie pojechać na wakacje w Polsce.


 

Odpowiedz