fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Ostre potrawy, np. meksykańskie należą do Twoich ulubionych? Bardzo dobrze się składa! Poznaj najważniejsze fakty na temat wpływu kapsaicyny (zawartej m.in. w papryczce chili) na Twój metabolizm i spalanie. Dowiedz się, czy ostre jedzenie jest zdrowe i kto nie powinien jeść na ostro?

Ostre jedzenie jest typowe dla kuchni azjatyckiej, szczególnie indyjskiej i chińskiej, a także meksykańskiej. Należy do niej mnóstwo rodzajów papryczek, których skala ostrości (Scoville’a) określająca ilość kapsaicyny w papryczce waha się od 100 do 500 (papryka pimento) do 3 180 000 jednostek (chilli Pepper X) Jeśli jesteś na redukcji, ostra kuchnia tych krajów powinna Cię szczególnie zainteresować. Dlaczego? Już tłumaczymy…

wyprzedaż do 70%

Ostra kuchnia a nadmiar kilogramów

Kapsaicyna obecna w pikantnych papryczkach może być również suplementem dla osób dbających o swoją wagę. Regularne jej przyjmowanie (niezależnie od tego, czy w tabletkach, czy w diecie) zwiększa termogenezę (spalanie energii), a co za tym idzie, przyspiesza tempo przemiany materii. Nie łudź się, że meksykańskie jedzenie zamawiane raz czy dwa razy w tygodniu sprawi, że będziesz szybciej gubić kilogramy. Zaprzyjaźnij się z niepozornymi papryczkami na dłużej i dla swojego dobra, lepiej gotuj samodzielnie.

W artykule „Gadżety do kuchni, które ułatwią Ci gotowanie” mamy dla Ciebie kilka przydatnych kulinarnych wskazówek. Na początek przygody z ostrą kuchnią wystarczą zwykłe jalapeno, cayenne, serrano czy pimento oraz sos tabasco. Zainteresuj się też ostrymi gotowymi sosami wysokiej jakości. Restauracyjna kuchnia meksykańska oprócz tego, że ostra – może być również bardzo tłusta i kaloryczna.

czy-ostre-jedzenie-jest-zdrowe

Jak działa kapsaicyna?

Kapsaicyna, która odpowiada za ostrość papryczki, została przebadana przez naukowców na szczurach. Badania wykazały, że związek ma wpływ na aktywność genów związanych z produkcją tkanki tłuszczowej i ogranicza gromadzenie się białej tkanki tłuszczowej – tej, która zwykle znajduje się w „oponce” na brzuchu, jako Twój dodatkowy zapas energii.  Kapsaicyna przyspiesza też tworzenie się enzymów, które wyzwalają redukcję tłuszczu. Co więcej, testy laboratoryjne przeprowadzone na ludziach potwierdziły, że zmniejsza ona apetyt.

Według naukowców ostre potrawy czy suplementacja kapsaicyny pomagają spalać tkankę tłuszczową, jednak głównie w trakcie trzymania diety. Kuchnia meksykańska i indyjska nie są gotowymi receptami na szybką utratę kilogramów. Biorąc pod uwagę ilość tłuszczu w tych dietach — może być wręcz przeciwnie. Podczas odchudzania najważniejszy jest ujemny bilans kaloryczny i ruch. Jeśli chcesz przyspieszyć spalanie kalorii, możesz krótkoterminowo wspomóc się kapsaicyną – o ile oczywiście nie masz problemów ze zdrowiem, w tym z układem pokarmowym.

Czy ostre jedzenie jest zdrowe?

Kapsaicyna w zależności od dawki może działać leczniczo, ale może też być toksyną. Dawka 56-512 mg/kg jest dawką śmiertelną. Ma ona działanie drażniące, a zarazem:

  • przeciwbólowe,
  • antybakteryjne,
  • antywirusowe,
  • obniża ciśnienie krwi,
  • działa antyoksydacyjnie,
  • przeciwdziała m.in. namnażaniu się bakterii Helicobacter pylori, odpowiedzialnej za chorobę wrzodową żołądka.

Co ciekawe, osobom z problemami gastrycznymi odradza się na wszelki wypadek ostre jedzenie. Dla pozostałych — jak donoszą węgierscy naukowcy z Medical University of Pécs — regularne spożywanie małych dawek kapsaicyny zmniejsza ryzyko występowania wrzodów żołądka, związanych m.in. z nadmiarem alkoholu. Z drugiej strony badacze wskazują, że substancja w dużych stężeniach ma zły wpływ na błonę śluzową żołądka (drażnią ją).ostre-jedzenie-a-zdrowie

Papryczka, jakiej nie znałeś

Kapsaicyna to przyjaciółka nie tylko osób dbających o sylwetkę, ale również sportowców i turystów. Zawarta jest m.in. w  rozgrzewających maściach i plastrach na stawy oraz mięśnie, co jest świetnym rozwiązaniem po intensywnym treningu.

Dowiedz się też, jaka pora dnia jest najlepsza na ćwiczenie.

W Chinach przeprowadzono badania na szczurach w kierunku Alzheimera. Wywołano u nich cukrzycę typu 2, powiązaną z powstawaniem tej choroby. Jednej grupie zwierzaków podawano karmę z dodatkiem kapsaicyny, drugiej zwykłą. Grupą porównawczą były zdrowe szczury karmione w ten sam sposób. Odnotowano, że kapsaicyna u zwierząt z cukrzycą pomaga zapobiegać zmianom neurodegeneracyjnym w mózgu, typowych dla przebiegu choroby Alzheimera.

Lubisz meksykańskie jedzenie? Jedz więc na zdrowie, byle z umiarem i z głową – niech piecze dwa razy! 😉 Papryczki w małych dawkach Ci nie zaszkodzą, a wręcz mogą pomóc.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz