fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

meska-mucha

Ostatnimi czasy święcą coraz większe triumfy. Zdecydowanie różnią się jednak od tych, które znamy ze starych filmów. Jakie muchy są teraz w modzie? Jak i z czym je nosić? Czy męskie muchy gryzą się z modą codzienną, czyli casualem?

Mucha od lat uznawana jest za jeden z najbardziej stylowych dodatków w modzie męskiej. Jest w końcu obowiązkowym elementem wszystkich najbardziej formalnych strojów, w tym fraka i smokingu. Kiedyś konkurowała z krawatem. Ten nie jest jednak aż tak bardzo uniwersalny. Krawat nie sprawdzi się bowiem tak dobrze w mniej oficjalnych sytuacjach. To właśnie dlatego dzisiejszy wpis dedykujemy muchom – bo dziś mucha siada nie tylko na formalnych zestawach, ale również w codziennych stylówach.

Jeśli jednak cenisz w modzie bardziej bezpieczne i sprawdzone rozwiązania modowe, z pewnością zainteresuje Cię nasz inny wpis dotyczący stylu normcore.

Muszka na wymiar

Muchy to nie tylko różne kolory, materiały czy wzory. Jeśli nie jesteś znawcą w tym temacie, pewnie nie zauważyłeś, że istnieją aż trzy różne kroje.

Jedną z najpopularniejszych jest tzw. muszka „motyl”, która charakteryzuje się półokrągłym zakończeniem po obu stronach.

Drugim rodzajem jest tzw. nietoperz, czyli muszka o prostych bokach. Najmniej formalna w tej drużynie jest mucha „diament”, której krańce przypominają trójkąt.

Muchy mają także różną wysokość. Najczęściej spotykaną jest muszka w rozmiarze 2,5 cala. Istnieją także większe, o wysokości 3 cali. Te polecane są jednak facetom o raczej potężniejszych gabarytach.

Co istotne, ważna jest nie tylko wysokość, czyli ogólny rozmiar muszki. Równie ważne jest dopasowanie jej do obwodu szyi. Jeśli mucha będzie za krótka, nie zdołasz jej zawiązać, a chyba właśnie o to w tym wszystkim chodzi. Skoro o wiązaniu mowa…

Wiązanie muchy krok po kroku

Najważniejszy jest sam fakt wiązania. Gotowe muchy nie wchodzą w grę (o ile masz więcej niż 9 lat), są bowiem na podobnym poziomie co krawaty na gumce. Samo wiązanie do najłatwiejszych nie należy. Wystarczy jednak trochę wprawy i każdy może stać się mistrzem w tej dziedzinie.

Ogólna zasada jest raczej prosta, gdyż przypomina wiązanie sznurowadeł. Dobrze dobrana i zawiązana mucha powinna mieścić się wewnątrz tzw. ramy tworzonej przez kołnierzyk. Jej końce powinny natomiast być przedłużeniem odcinków wychodzących z zewnętrznych kącików oczu. Zamiast teorii, praktyka. Poniżej krótki filmik instruktażowy, który zalecam oglądać i ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=wxKA9be_3Gk”]https://www.youtube.com/watch?v=wxKA9be_3Gk[/su_youtube]

A propos praktycznych ćwiczeń: pamiętacie jeszcze lekcję pinrollu, czyli zawijania nogawek?

Muszka, że mucha nie siada!

Muchy nie muszą być jedynie elementem stroju wieczorowego. Jeśli jednak na taki postawisz, warto wiedzieć, że najlepiej odnajdą się w tych najbardziej oficjalnych. Co ważne, w sytuacjach formalnych jej niezbędnym uzupełnieniem będzie koszula z krytą plisą, czyli materiałem zastawiającym guziki. Dobrze pamiętać, że do smokingu nadaje się jedynie klasyczna czarna mucha. Do fraka przeciwnie, ta w kolorze białym.

Muszki uszyte mogą być z różnych materiałów: jedwabiu, bawełny, lnu, a także wełny. Te ostatnie sprawdzą się tylko w nieoficjalnych sytuacjach. W takich też możesz sobie pozwolić na szaleństwo w kwestii kolorów i wzorów. Dla tych najbardziej odważnych znajdą się także muszki wykonane ze skóry, plastiku, a nawet drewna (w ich przypadku zasada wiązania oczywiście nie jest już tak konieczna). Bez względu na materiał i kolor, mucha powinna komponować się z resztą stroju.

Do czego pasuje najbardziej?

Równie dobrze wyglądać będzie w połączeniu z zestawem koordynowanym z marynarką, jak i swetrem, kamizelką czy kurtką skórzaną bądź dżinsową.

Autor zdjęcia głównego: Ermin Celikovic. Licencja: CC0.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz