fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

A man walking on aged wooden floor, point of view perspective. A man with blue shoes and shorts jeans walking alone on old wooden bridge. Conceptual photo, point of view perspective used.

Trampki to prawdziwa klasyka gatunku. Każdy niegrzeczny chłopiec powinien mieć chociaż jedną parę w swojej garderobie. Dzisiaj przypomnimy, skąd tak naprawdę wzięła się moda na trampki, a także do jakich stylizacji pasują najlepiej.

Czy wiecie komu zawdzięczamy kultowe obuwie? Mało kto jest świadomy, że buty, które upodobali sobie młodzi ludzie, mają na swoim gumowym karku blisko dwustuletnią historię. Co dokładnie musicie o nich wiedzieć?

[su_spacer size=”10″]

Pierwsze kroki w trampkach

Sportowe buty z gumową podeszwą zostały opatentowane w 1832 roku. Pierwsze z nich nie przypominały współczesnych trampek. Co innego buty, które rozpoczęto produkować w firmie Marquisa Converse’a w 1908 roku. Ich pierwszy model nazwany All Stars wyróżniał się nie tylko gumową podeszwą, ale czarnym wierzchem sięgającym kostki i znaną do dzisiaj gwiazdką. Jak zakładano, buty miały towarzyszyć gwiazdom koszykówki. Początkowo nie cieszyły się jednak zbyt dużą popularnością. Ich los się odwrócił, gdy w promocję trampek zaangażował się Charles Chuck Taylor, zawodnik drużyny Akron Firestones.

[su_spacer size=”10″]

Buty dla żołnierza, gwiazdy rocka i nastolatka

W latach 40. zaczęły pojawiać się także inne kolory trampek. Wszystko za sprawą sportowców, którzy postanowili farbować materiał butów tak, by odpowiadał on barwom ich drużyn. W tych czasach trampki uznano także za oficjalne obuwie treningowe w amerykańskiej armii. Żołnierze tak polubili te buty, że zaczęli je nosić również po służbie, a za ich śladem także pozostali obywatele w cywilu. Dekadę później trampki rozkochały w sobie gwiazdy rocka i punku, a w konsekwencji także zbuntowanych nastolatków. W ten sposób trampki stały się, podobnie jak Ford Mustang i jeansy Levi’s, ikoną amerykańskiej popkultury.

[su_spacer size=”10″]

Buty na co dzień i nie tylko

Przejdźmy jednak do rzeczy. Mimo upływu kolejnych dziesiątek lat, trampki nie wychodzą z mody. Dzisiaj nie trzeba jednak grać w kosza czy tańczyć pogo w tłumie punków, by móc z dumą obnosić się tymi butami. Trampki z gwiazdką na kostce to legenda. Z czym nosić ten i inne modele? Najlepiej sprawdzą się w szeroko pojętym casualu. Trampki to idealny dodatek zarówno do sportowych ciuchów, jak i tych bardziej w duchu „smart”. Dla odważnych pozostawiamy połączenia typu trampki i garnitur. O tym ostatnim zresztą pisaliśmy już kiedyś. Ciekawi więcej na temat marynarek i butów sportowych? Odsyłamy do wcześniejszego artykułu.

zobacz w sklepie

 


Sklep OZONEE
 

Dołącz do dyskusji 4 komentarze

Odpowiedz