fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Piwo ma swoich zagorzałych fanów jak świat długi i szeroki. Pije się go zarówno w Polsce, jak i w słonecznej Hiszpanii, czy zimnej Skandynawii. Z okazji Międzynarodowego Dnia Piwa, który corocznie przypada na 7 sierpnia, przedstawiamy 7 ciekawostek o piwie!

Skąd się wzięło piwo IPA? Czym była zupa piwna w średniowiecznej Polsce, czy Londyn doświadczył powodzi piwnej i do kogo należy rekord najszybciej wypitego piwa? Przeczytaj 7 ciekawostek o piwie, o których nie miałeś wcześniej pojęcia!

wyprzedaż do 70%

1. Czy piwo zawsze zawierało chmiel?

Okazuje się, że szyszki chmielu nie zawsze były nieodłączonym składnikiem piwa. Pierwsza wzmianka o piwie pochodzi od Sumerów, cywilizacji, która istniała w czwartym tysiącleciu przed naszą erą. Co ciekawe, do przygotowania piwa wykorzystywano chleb i wodę. Te dwa składniki wystarczą do rozpoczęcia fermentacji alkoholowej. Czy takie piwo było smaczne, jest oczywiście kwestią dyskusyjną. Do dziś jednak zamiast chmielu używa się często podczas produkcji piwa mieszanki różnych ziół. Chmiel więc nie zawsze był i jest podstawą piwa.

chmiel i piwo

2. IPA – skąd się wzięła popularna odmiana piwa?

Piwo IPA znane ze swej goryczki stało się w ostatnich latach popularnym i modnym trunkiem, nie tylko wśród hipsterów. Co ciekawe, ta odmiana piwa powstała w XIX wieku. Piwo IPA dostarczano żołnierzom brytyjskim stacjonującym w Indiach. Ze względu na niedoskonałe wtedy jeszcze procedury konserwowania żywności, piwo IPA doprawiano mocniej chmielem, który ma właściwości bakteriobójcze. Wszystko po to, żeby piwo podczas transportu się nie popsuło. Więcej o piwach typu IPA, APA, ALE przeczytasz w naszym poprzednim wpisie.

3. Ciekawostki o piwie. Czy zupa piwna istnieje?

Zupę piwną jadano w Polsce jeszcze w XIX wieku, często na śniadanie. Wspomnienie o tej zupie znajdziemy, chociażby, w Panu Tadeuszu. Pierwsze wzmianki dotyczące zupy piwnej na ziemiach Polski datuje się na 1394 rok. Zupę piwną szczególnie lubił Władysław Jagiełło, a jej popularność rosła dzięki klasztorom, które wtedy były głównymi ośrodkami kulturotwórczymi. Piwo stanowiło podstawę tej zupy, a polewkę przyrządzano z mleka, sera, białej kapusty i pora. Przepis na zupę piwną znajdziecie w internecie. Polecamy spróbować ją przyrządzić!

4. Czy Londyn został zalany przez piwo?

17 października 1814 roku w Londynie doszło do nietypowej i katastrofalnej w skutkach sytuacji. W browarze przy Tottenham Court Road pękła obręcz kadzi, w której znajdowało się 600 tys. litrów piwa. „Powodziowa piwna fala” zmiotła pozostałe beczki, a mury browaru nie wytrzymały naporu masy. Ogromna piwna fala wylała się na ulice. Ponad 1,5 miliona litrów chmielowego trunku się zmarnowało, mało tego – uszkodzone zostały trzy domy, a 8 osób straciło życie (w tym jedna w wyniku zatrucia alkoholem). Wedle historycznych relacji z tego zdarzenia, mieszkańcy Londynu tuż po opadnięciu fali, wyszli na ulice z miskami i wiadrami, aby nalać sobie piwa.

5. Piramidy budowane pod wpływem… piwa?

Możliwe, że słyszałeś ostatnie rewelacji Elona Muska, który stwierdził na Twitterze, że piramidy w Egipcie postawili przybysze z kosmosu. Elon prawdopodobnie mógł być pod wpływem, gdy pisał ten wpis, podobnie jak starożytni budowniczy piramid, którzy wedle archeologa Patricka McGoverna, otrzymywali około czterech litrów piwa dziennie podczas prac przy piramidzie w Gizie. Nietrudno skonstatować, że podczas budowy piramidy, byli najprawdopodobniej… pijani.

piramida w Gizie

6. Najdroższe piwo na świecie to…

Jednym z najbardziej cennych piw na świecie jest Arctic Ale By The Allsopp. Piwo to liczy sobie już ponad 140 lat. Jak łatwo można się domyślić, trunek ten pochodzi z ekspedycji Arktycznej, która odbyła się 1875 roku. Kilka butelek tego piwa znaleziono w jednym z angielskich garaży. Na internetowej aukcji butelkę Arctic Ale sprzedano za ponad… 500 tys. dolarów.

7. Najszybciej wypite piwo

Pewnie pamiętasz ryzykowne zabawy tego typu i picie piwa „na hejnał”? Światowy rekord w tej dziedzinie należy do Steve Petrosino, który pochłonął litr piwa w zaledwie 1,3 sekundy. Steve chyba ma się dobrze, mimo tego, że rekord pobił w 1977 roku. Na poniższym filmie możesz zobaczyć, jak Steve wypija jedno piwko w 18 setnych sekundy… Raczej nie zalecamy naśladować go w domu.

A Wy, znacie jeszcze inne ciekawostki o piwie? Podzielcie się swoją wiedzą w komentarzach!

Przeczytaj także:


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz