fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Historia MMA to historia długiej walki ze stereotypami na jego temat: że to brutalna jatka przestępczego pół-światka, że to sport bez zasad… Dziś, mieszane style walki mogą mówić o swoim wielkim sukcesie – MMA wyraźnie szturmuje rynek, jest doceniane i zyskuje nowe rzesze sympatyków nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

W końcu polscy fani MMA doczekali się pierwszej gali UFC w naszym kraju. 10 tysięcy widzów w Tauron Arenie w Krakowie i wielu przed telewizorami mogło zobaczyć 12 walk podczas gali organizowanej przez największą organizację mieszanych sztuk walki na świecie.

MMA generuje coraz większe zyski i przyciąga sponsorów, a nazwiska Drwala, Chalidowa czy Błachowicza są rozpoznawane nie tylko przez ludzi związanych z tą dyscypliną sportu. Zawodnicy MMA to trochę tacy współcześni gladiatorzy, którzy na oktagonie, niczym na antycznej arenie walczą o uznanie widzów i – oczywiście – o zwycięstwo. Co prawda nie wszystkie chwyty dozwolone, jednak możliwości zadania ciosu przeciwnikowi jest naprawdę wiele. Boks ze swoimi prostymi i sierpowymi może wydawać się przy tym grzeczną szermierką na pięści.

MMA to niewątpliwie powiew świeżości przy tradycyjnym boksie. Zalety tej dyscypliny można zamknąć w trzech słowach: różnorodność, nieprzewidywalność, widowiskowość. Dozwolona liczba stylów walki jest imponująca: od klasycznego boksu, przez kick boxing, zapasy i judo, po brazylijskie ju-jitsu. Zawodnicy muszą więc być wszechstronni i radzić sobie w każdym stylu.

Wielość stosowanych technik, predyspozycje zawodników i ich konfrontacja zakładają mnóstwo scenariuszy. Przebieg oraz wynik spotkania niejednokrotnie trudno przewidzieć, gdyż w trakcie można spodziewać się dosłownie wszystkiego. Widowiskowość zapewnia sama walka, która może się odbywać zarówno w stójce, w parterze jak i w zwarciu. Wszystko to przyciąga mnóstwo fanów.

Czy zatem boks został znokautowany? Jego długa tradycja, ranga i przywiązanie fanów, raczej nie pozwolą mu odejść do lamusa. Zagorzali fani twierdzą, że przy pełnowartościowym sporcie, jakim jest boks, MMA to tylko efektowna rozrywka w błysku fleszów. Z drugiej strony, część komentatorów przewiduje zdominowanie sportów walki przez MMA. A może po prostu – na rynku jest miejsce na obie dyscypliny?

A jaka jest Wasza opinia na temat MMA?


 

Dołącz do dyskusji 2 komentarze

Odpowiedz