fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Od początku swej historii futbol przeszedł wiele istotnych zmian. Modyfikacje dotyczyły głównie przepisów i stylu gry, ale boisko nie oparło się także wpływom mody i najnowszych trendów. Wzory oraz kroje kostiumów piłkarzy przez dziesięciolecia zmieniły się wręcz nie do poznania. Zobaczmy, jak piłkarskie stroje wyglądały kiedyś i jak bardzo moda sportowa ewoluowała na przestrzeni ubiegłego wieku.

wyprzedaż do 70%

Piłkarska moda sportowa – od czego się zaczęło?

Historia strojów piłkarskich sięga lat 70. dziewiętnastego wieku. Używane w tamtym okresie trykoty ani trochę nie przypominały tego, w czym obecnie występują nasi ulubieni sportowcy. Piłkarze nosili spodnie do kostek lub do kolan, o niezwykle szerokich nogawkach. Natomiast górną część stroju stanowiła mało wygodna i dosyć ciężka bawełniana koszula z kołnierzykiem, guzikami i długim rękawem. Można przypuszczać, że gra w takim kostiumie nie była ani łatwa, ani komfortowa, zwłaszcza w upalne dni. Tak zabudowany strój swoje ważył, co utrudniało także bieganie za piłką. Dlatego też dosyć szybko zdecydowano się na wprowadzenie pierwszych zmian.

Strój piłkarski i jego ewolucja

U progu dwudziestego wieku stój piłkarza składał się już krótszych spodenek o zwężonych nogawkach oraz koszuli zapinanej jedynie na dwa guziki. Zawodnicy wciąż grali jednak w identycznych zestawach i nie oznaczano ich numerami. Bramkarza od reszty drużyny odróżniała jedynie czapka. Numery na strojach pojawiły się dopiero w okresie międzywojennym. Najpierw wprowadzono je w lidze angielskiej, gdzie podczas meczu jedna drużyna nosiła numery od 1 do 11, a duga od 12 do 22. Metoda przypisywania określonych numerów do konkretnych graczy na stałe przyjęła się dopiero dwadzieścia lat później. Sporo kłopotu wciąż sprawiały spodenki zapinane paskiem. Wymiana tej części garderoby zajmowała sporo czasu, więc tuż po II wojnie światowej do użytku weszły szorty na gumę.

Z biegiem czasu moda sportowa ewoluowała w stronę prostoty i minimalizmu. W latach 60. ubiegłego wieku piłkarze grali już w krótszych spodenkach sięgających do połowy uda, zapewniających większą swobodę i szerszy zakres ruchu. Zrezygnowano także z kołnierzyka przy koszulce, na rzecz znacznie wygodniejszego wycięcia pod szyją. Nazwiska na koszulkach zawodników pojawiły się dopiero w latach 90, a konkretnie podczas finału Premier League w 1993 roku.

Piłkarze reprezentacji Polski 1974

Bundesarchiv, Bild 183-N0706-0039 / Mittelstädt, Rainer / CC-BY-SA 3.0 [CC BY-SA 3.0 de], via Wikimedia Commons

Współczesna moda sportowa

Dzisiejsza sportowa moda znacznie różni się od tej sprzed kilkudziesięciu lat. Zawodnicy grają w krótkich spodenkach, koszulkach z numerem, nazwiskiem i logiem producenta oraz ochraniaczach na piszczele i butach odsłaniających kostkę. Używane obecnie koszulki wykonuje się z nylonu i poliestru, dzięki czemu są bardzo lekkie i wygodne. Do lamusa odeszły także koszulki z kołnierzykami, guzikami i długimi rękawami.

Piłkarze grają w piłkę podczas meczu piłkarskiego

Obowiązujący obecnie strój to wynik wieloletnich zmian i ewolucji. Dzięki nim znacznej poprawie uległa nie tylko wygodna i swoboda ruchów piłkarzy, ale również ich prezencja na boisku.

Skąd wzięły się bermudy i rybaczki? Poznaj historię krótkich spodenek


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz