fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Wielu facetom wydaje się, że dobrze skrojony garnitur to już szczyt elegancji. Wtajemniczeni wiedzą jednak, że można zajść jeszcze o co najmniej dwa stopnie wyżej. Jeśli nigdy dotąd nie słyszałeś o fraku czy smokingu, koniecznie dowiedz się czym są i kiedy należy je nosić.

Garnitur czy smoking – to zależy od okazji

Garnitur to strój dosyć uniwersalny. Można chodzić w nim do pracy, zakładać na formalne spotkania oraz większość uroczystości. Smoking z kolei jest ubraniem typowo wieczorowym, zakładanym na uroczyste okazje, takie jak śluby, wyjścia do opery czy filharmonii.

Co to jest smoking?

Smoking składa się z czarnej marynarki o jedwabnych lub atłasowych klapach oraz spodni z lampasami. Nosi się do niego białą, usztywnioną koszulę z łamanym kołnierzykiem, czarną muszką i kamizelką w tym samym kolorze.

smoking, garnitur

Czym różni się frak od smokingu?

Frak czy smoking – skąd wiadomo, który założyć? Frak to ubranie najbardziej eleganckie z eleganckich, obowiązujące jedynie przy specjalnych okazjach, takich jak bale czy spotkania dyplomatyczne. Frak odznacza się charakterystyczną marynarką o wydłużonych połach, satynowych klapach i dwóch rzędach guzików, których nigdy nie powinno się zapinać. Do marynarki nosi się spodnie z dwoma lampasami, białą kamizelkę oraz koszulę z usztywnionym gorsetem i kołnierzykiem ze stójką. Obowiązkowa jest także biała muszka i czarne lakierki.

Chłonny dalszej modowej wiedzy? Dowiedz się, dokąd powinien sięgać zawiązany krawat.


 

Odpowiedz