fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Zaczynasz przygodę z bodybuildingiem? Zastanawiasz się, co zrobić, by Twoje treningi szybko przynosiły upragnione rezultaty? Oto 5 popularnych mitów o budowaniu masy mięśniowej, którymi zdecydowanie nie powinieneś się sugerować!

Ludowe mądrości i teorie na temat rzeźbienia sylwetki to najgorsza zmora w świecie bodybuildingu. Autorami większości szkodliwych mitów o budowaniu muskulatury są internetowi specjaliści od wszystkiego, którzy nie bardzo znają się na rzeczy, ale za to chętnie udzielają darmowych porad na każdy możliwy temat. Błędne teorie i wątpliwe porady niedouczonych „tenerów”, które raz trafią do obiegu, pozostają w nim na bardzo długo, także w końcu trudno już się rozeznać, co właściwie było prawdą, a co nie. Dziś obalimy aż 5 najbardziej znanych mitów o budowaniu masy, by ułatwić Ci start na drodze do wymarzonej sylwetki.

wyprzedaż do 70%

zmęczenie po treningu

1.  „Najpierw masa, potem rzeźba”

Ta zasada chyba każdemu choć raz obiła się o uszy, więc zakładamy się, że i Ty o niej słyszałeś. Czy warto brać ją sobie do serca? Absolutnie nie. Zgodnie z tym mitem, osoba pragnąca rozbudować masę mięśniową, najpierw powinna zalać organizm tkanką tłuszczową, którą następnie zredukuje się do mięśni. Niestety tłuszcz nie zmienia się w mięśnie, a wręcz może przeszkadzać w ich budowie. Pamiętaj, że nadmiar tkanki tłuszczowej zmniejsza wrażliwość organizmu na insulinę, a to znaczy, że trudniej spalić ją podczas treningu siłowego.

Jak zatem powinny wyglądać prawidłowe treningi – najpierw masa czy rzeźba? Jeśli zależy Ci na efektach, zacznij od pozbycia się tkanki tłuszczowej. To długi proces, ale kiedy już pozbędziesz się tego obciążenia, łatwiej będzie Ci budować muskulaturę.

2. „Gdy nie ćwiczysz, mięśnie zamieniają się w tłuszcz”

Zgodnie z kolejnym znanym mitem, Twoje mięśnie zamienią się w tłuszcz, gdy tylko zaprzestaniesz regularnych treningów. Jeśli słyszałeś kiedyś coś podobnego, zapewniamy, że nie masz się czego obawiać. Tkanka mięśniowa różni się od tłuszczowej zarówno strukturą, jak i właściwościami, więc jedna nie może tak po prostu zamienić się w drugą. Skąd zatem wzięła się ta teoria? Warto pamiętać, że osoby przyzwyczajone do intensywnych form aktywności, mają w zwyczaju jeść większą dawkę kalorii każdego dnia. Ich metabolizm jest na tyle rozkręcony, że nawet po zaprzestaniu treningów organizm wciąż domaga się takiej sami porcji jedzenia. Nadwyżka kalorii nie jest jednak spalana, co może prowadzić do wzrostu otłuszczenia ciała i utraty objętości mięśni.

trener personalny

3. „Po treningu zawsze trzeba jeść posiłki białkowe”

Prawdą jest, że budując masę mięśniową, trzeba spożywać większą ilość posiłków białkowych w ciągu dnia. Niektórzy jednak dorabiają do tego teorię, zgodnie z którą, białko należy zjeść zaraz po treningu, bo w przeciwnym razie cały wysiłek pójdzie na marne. Rzeczywiście, Twój organizm po treningu będzie potrzebował pewnej dawki energii, ale nie ma żadnych przesłanek potwierdzających, że brak posiłku białkowego po ćwiczeniach hamuje rozrost tkanki mięśniowej. Wielu sportowców po intensywnym wysiłku fizycznym sięga po koktajle węglowodanowe, a posiłek bogaty w białko i proteiny pochodzenia zwierzęcego spożywa dopiero po jakimś czasie. Efektywność treningów jest wtedy taka sama, więc stwierdzenie, że brak białka tuż po treningu opóźnia budowę masy mięśniowej, można włożyć między bajki.

4. „Im więcej powtórzeń, tym szybsze przyrosty”

Zgodnie z tą teorią, należy systematycznie zwiększać ilość wykonywanych ćwiczeń i serii, bo tylko to zapewnia szybkie i duże przyrosty tkanki mięśniowej. Faktem jest, że mięśnie należy co jakiś czas zaskakiwać, ale to można robić, na przykład zmieniając obciążenie, dołączając inne ćwiczenia lub wykorzystując nową formę treningu. Miej na uwadze, że niektóre włókna mięśniowe mogą rozwijać się lepiej przy mniejszej ilości powtórzeń. A zatem jeśli zależy Ci na zbudowani silnej i proporcjonalnej sylwetki, powinieneś podejść do sprawy holistycznie i trenować zarówno z mniejszą, jak i większą ilością powtórzeń w serii. Poza tym, jeśli przesadzisz z powtórzeniami w czasie jednej sesji, to ćwiczenia wykonywane pod koniec mogą mieć gorszą jakość. To na pewno nie przełoży się na lepszy wynik, a może nawet skończyć się kontuzją.

pompki na siłowni5. „Trening na maszynach daje najlepsze efekty”

Kolejnym mitem, który warto obalić jest ten mówiący o konieczności wykonywania ćwiczeń na nowoczesnych maszynach. Niestety niektórzy mniej obeznani z tematem kulturyści wciąż sądzą, że do osiągnięcia wymarzonych rezultatów potrzeba odpowiednich maszyn. Nic bardziej mylnego! Ćwiczeniami, które zwykle dają najlepsze efekty i pozwalają szybko zbudować masę, są między innymi przysiady ze sztangą, martwy ciąg, podciąganie na drążku czy pompki na poręczach krzeseł. Do ich wykonania nie trzeba żadnych profesjonalnych sprzętów, równie dobrze możesz wykonać je w domu, mając do dyspozycji akcesoria, takie jak hantle, sztanga, drążek oraz ławka.

Jak ułożyć własny plan treningowy? Sprawdź najlepsze ćwiczenia na oponkę i dowiedz się, w czym tkwi sekret udanego treningu.


 

Odpowiedz