fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Gdzie mimo braku znaku zakazu nie należy palić? Oto 5 nieoczywistych miejsc i sytuacji, w których lepiej powstrzymać się od tej czynności. Poznaj je koniecznie, żeby uniknąć przypału!

wyprzedaż do 70%

Gdzie nie wolno palić? Mandat za złamanie zakazu!

W listopadzie 2010 roku weszła w życie ustawa o ochronie zdrowia przed skutkami palenia wyrobów tytoniowych. Od tamtej pory jest to zakazane w miejscach publicznych, takich jak:

 • restauracje,
 • bary,
 • środki transportu publicznego,
 • biura,
 • placówki medyczne,
 • instytucje kultury.

Na marginesie marto wspomnieć, że mandat za złamanie zakazu jest niemały — może wynosić nawet okrągłe 500 złotych.

Niby wszyscy wiedzą, o co chodzi, a jednak pewne punkty ustawy wybudzają wątpliwości. Co na przykład z paleniem w parkach i na plaży? Albo czy wciąż można zapalić na przystanku? Poniżej zebraliśmy kilka nieoczywistych miejsc i sytuacji, w których lepiej powstrzymać się od palenia!

Gdzie i kiedy nie można palić? 5 nietypowych miejsc i sytuacji

Tabliczki informujące o zakazie palenia w urzędach czy restauracjach nikogo już nie dziwią. Poza nimi jest jednak kilka innych miejsc, w których mimo braku tabliczki palić nie wolno. Oprócz nich warto wspomnieć także o kilku szczególnych sytuacjach, w których lepiej powstrzymać się od papierosa. Kiedy nie można palić?

1. Nie pal po wyrwaniu zęba!

Czy wiedziałeś, że po wyrwaniu zęba należy powstrzymać się od palenia? Nikotyna ma negatywny wpływ na wszelkie rany po zabiegowe. Dym i zawarte w nim szkodliwe substancje przedłużają czas gojenia, a ponadto zwiększają ryzyko powikłań, takich jak:

 • infekcje,
 • zakażenia,
 • zespół suchego zębodołu,
 • zapalenie okostnej.

A zatem ile nie wolno palić po wyrwaniu zęba? Zaleca się, by po zabiegu wytrzymać przynajmniej 3 dni przed zapaleniem papierosa. Po tym czasie należy też płukać usta płynem antyseptycznym po każdym papierosie.

ile_nie_wolno_palic_po_wyrwaniu_zeba

2. Nie pal na przystanku!

Zakaz palenia w pociągach, autobusach, samolotach i wszystkich innych środkach transportu publicznego jest sprawą oczywistą. Ale czy wiedziałeś, że nie można palić również na przystankach?  Mowa tu zarówno o tych znajdujących się na stacjach kolejowych, dworcach autobusowych, jak i zwykłych, szeregowych przystanków komunikacji miejskiej.

Co więcej, zakaz palenia obowiązuje nie tylko pod wiatą przystanku, ale na całym jego terenie. A jeśli jest on częścią chodnika, musisz powstrzymać się od palenia w następujących odległościach od znaku przystankowego:

 • 15 metrów w bok,
 • 5 metrów w przód i w tył.

3. Nie pal przed badaniem USG!

Dla niektórych będzie to pewnie zupełna nowość, ale od palenia należy powstrzymać się również przed badaniem USG. Co ważne, wskazanie to dotyczy nie tylko takich oczywistości, jak USG klatki piersiowej, ale również badania jamy brzusznej czy dróg moczowych. Dym papierosowy, który pozostaje w organizmie, może zniekształcać obraz, więc lepiej nie pal przynajmniej kilka godzin przed badaniem.

4. Nie pal po wycięciu migdałków!

Z paleniem trzeba dać sobie spokój również przed i po zabiegu usunięciu migdałków. Nikotyna nie tylko spowalnia gojenie się ran, ale może też powodować ich niedokrwienie w wyniku zwężenia naczyń krwionośnych.

Co więcej, dym z papierosów podrażnia gardło i sprawia, że ból po zabiegu utrzymuje się dłużej. Palenie wtedy wiąże się także z ryzykiem zakażenia lub silnego krwawienia z rany pooperacyjnej. Nie pal zatem minimum 2 tygodnie przed i 2 tygodnie po zbiegu. Sporo, prawda? Jeśli wiesz, że w niedalekiej przyszłości czeka Cię zabieg, spróbuj rzucić palenie już dziś.

5. Nie pal na plaży!

Jak to właściwie jest z tym paleniem na plaży: można czy nie można? Otóż teoretycznie można, a przynajmniej na niektórych. Trzeba jednak pamiętać, że zakazem palenia objęte są plaże i kąpieliska strzeżone. Miejsca tego typu, gdzie nie można palić, znajdują się na przykład w Gdańsku, Gdyni i Kołobrzegu!

Mówi się, że palacze integrują się najszybciej, ale czy papieros to jedyny sposób, by odnaleźć się na imprezie? Sprawdź tutaj!

gdzie_nie_wolno_palic


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz