fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Nosisz brodę na drwa i jesteś z niej dumny? Mamy dla Ciebie nie do końca dobre informacje. Naukowcy postanowili zbadać, co w brodzie drwala może się znajdować…

wyprzedaż do 70%

Broda na drwala – siedlisko bakterii?

Czy broda na drwala stwarza dobre warunki dla rozwoju mikroorganizmów? Zdaniem naukowców odpowiedź jest twierdząca. Badania opublikowane w czasopiśmie European Radiology potwierdzają, że w męskiej brodzie znajduje się więcej bakterii niż w psiej sierści.

Pierwotnym celem badania miało być ustalenie, czy ludzie i psy mogą być badani za pomocą tego samego skanera do rezonansu magnetycznego. Prawdziwym odkryciem okazał się jednak fakt, że podczas badania brodaczy na skanerze pojawiało się więcej drobnoustrojów niż podczas badania psów.

Zobacz, jak samodzielnie trymować brodę.

Psia sierść czystsza od brody?

Zaskakujące wyniki zachęciły naukowców do kolejnych badań. Dokładniejszym analizom poddano 18 mężczyzn w wieku od 18 do 76 lat oraz 30 psów. Od tych pierwszych pobrano wymazy z brody, a od drugich z sierści na wysokości szyi.

Co ciekawe, wysoką liczbę bakterii stwierdzono u każdego z badanych mężczyzn, a 7 z nich hodowało w swoich brodach nawet drobnoustroje śmiertelnie niebezpieczne dla człowieka. Jeśli chodzi o zwierzaki, to wysoki poziom mikroorganizmów zdiagnozowano u 23 psów, a u pozostałych ich poziom określono jako umiarkowany. Naukowcy przyznali, że na podstawie tych wyników psy można uznać za czystsze od brodaczy.

Front Wyzwolenia Brody oburzony

Wyniki badań bardzo dotknęły brodaczy. Głos w sprawie zabrał nawet Keith Flett, założyciel brytyjskiej organizacji o dumnej nazwie Front Wyzwolenia Brody. Działacz podważa wiarygodność analiz, wskazując między innymi na dysproporcję prób badawczych. Flett twierdzi także, że przerażające opowieści o męskich brodach to nic innego jak przejaw pogonofobii, czyli lęku przed zarostem.

My zalecamy spokój. Jeśli dbasz o swoją brodę jak należy i używasz odpowiednich środków do jej pielęgnacji, to nie masz się o co martwić. Twój zarost raczej nie stanie się bazą dla rozwoju nowej cywilizacji.

Dla pewności poczytaj też, jak dbać o kilkudniowy zarost.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz