fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

off-fashion

Już 3. czerwca rusza kolejna edycja Off Fashion. Co to jest i z czym się to je? Dzisiaj przewodnik po jednym z najbardziej prestiżowych polskich konkursów modowych.

W dniach 3-4 czerwca Kielce zamienią się w polską stolicę nowej mody. To właśnie tam odbędzie się 18. już edycja konkursu Off Fashion. Po raz kolejny wyłoniona zostanie grupa najzdolniejszych młodych projektantów, których oryginalne spojrzenie i kreatywność mają szansę odmienić polski rynek modowy.

.
Offowa moda (nie tylko) rodem z Polski

Po raz pierwszy konkurs odbył się w 2007 roku. Wzięło w nim udział kilkaset projektantów nie tylko z kraju, ale i z Europy i ze świata. Swoje projekty przedstawili ludzie ze wszystkich zakątków globu, w tym Kazachstanu i Indii. Różnorodność uczestników przełożyła się na prawdziwe bogactwo koncepcji. Projektanci pochodzący z tak odmiennych miejsc, wychowani w innych kulturach i wierni odmiennym tradycjom – wszystko to było gwarancją efektu jedynego w swoim rodzaju. Bez względu na różnice, wszystkich uczestników połączył oczywiście talent i niczym nieograniczona wyobraźnia. Miejmy nadzieję, że tak będzie i w tym roku.

.
Jury konkursu, czyli nazwiska z górnej półki

Jeśli jeszcze nie wiecie czego możecie się spodziewać po uczestnikach i laureatach konkursu Off Fashion, wystarczy spojrzeć na jego jury. Ta impreza to profesjonalizm w każdym calu. Jurorzy to najlepsi polscy specjaliści z branży mody, a w tym jej krytycy, najwięksi projektanci oraz wykładowcy wyższych uczelni.

W tym roku w jury zasiada duet jednych z popularniejszych polskich projektantów, czyli Paprocki&Brzozowski. Nazwiska nic Ci nie mówią? Gdyby był rok 2010., powiedziałbym – spoko. Jest jednak kilka lat później, co znaczy, że Paprocki&Brzozowski już od przeszło sześciu lat zajmują się (i to z sukcesami!) modą męską. Czas więc nadrobić zaległości. Uczestników oceniać będzie także Dorota Wróblewska, czyli polska producentka pokazów mody, projektanci Mariusz Przybylski i Jakub „Jacob” Bartnik oraz dziennikarze i wykładowcy zagranicznych uczelni.

.

wyprzedaż do 70%

Off Fashion i otwarte drzwi do modowej kariery

Na uczestników konkursu czeka szereg nagród. Za zajęcie miejsca na podium przysługuje całkiem spora sumka pieniędzy. Organizatorzy starają się jednak o nikim nie zapominać, stąd też, przyznawane co roku, liczne wyróżnienia. Na ich laureatów czekają nie tylko nagrody pieniężne i rzeczowe, ale i stypendia (na przykład w Pekinie) czy indeksy na wybranych kierunkach zagranicznych uczelni. Nie samymi nagrodami człowiek żyje. By poznać się na prestiżu tego konkursu, wystarczy spojrzeć na sukcesy finalistów poprzednich edycji, którzy od czasu wzięcia w nim udziału rozwijają swoją modową karierę nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Konieczne przykłady? Odnoszący sukcesy w Wielkiej Brytanii Marcin Podsiadło (laureat VII edycji Off Fashion), pracujący w Edynburgu uczestnik konkursu z 2008 roku i finalista telewizyjnego show modowego Project Runway – Jacob Birge czy zwyciężczyni sprzed 5 lat, czyli Beata Guzińska, o której piszą w czerwcowym wydaniu brytyjskiego Vogue’a, to tylko wierzchołek góry lodowej. Off Fashion to prawdziwa kopalnia modowych talentów.

.
Muza – bogini sztuki, nauki i… mody?

Wszystkie edycje konkursu Off Fashion mają to do siebie, że przewodzi im dany motyw. W tym roku tematem imprezy jest „muza”. Jak zostanie zinterpretowane to hasło? Jak rozumieją je tegoroczni uczestnicy i co jest dla nich inspiracją? Póki co możemy się jedynie domyślać. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że Off Fashion daleko do uwielbianego przez nas casualu, możemy się spodziewać prawdziwie bogatej, oryginalnej formy, którą próżno będzie przełożyć do mody codziennej. Należy jednak pamiętać, że moda to sztuka, dlatego też wszystkie chwyty są dozwolone.

Czy rzeczywiście będzie tak oryginalnie? O tym przekonamy się już niedługo, gdy poznamy projekty finalistów konkursu.

.
update: Gala Finałowa off fashion 2016 już za nami

Laureatami XVIII edycji zostali Angelika Józefczyk, Yuqi Wang i Long Tang.

Zwycięska kolekcja Exposition” spod nożyczek Polki nawiązywała do sztuki współczesnej. Artystka wygrała 15 tys. złotych. W swoich projektach uzyskała efekt obrazu, używając kontrastujących barw i faktur.

 

final (2)

 

Drugie i trzecie miejsce przypadło kolegom po fachu z dalekiego wschodu. Drugą lokatę i 8 tys. złotych otrzymała Yuqi Wang, a Long Tang z Instytutu Technologii Mody w Pekinie stworzył kolekcję sportową, która przyniosła mu trzecie miejsce i wygraną w wysokości 6 tys. złotych.


polfinal (5)

Oprócz nagród głównych, nie zabrakło wyróżnień. Start w Off Fashion to szansa na zdobycie profesjonalnej maszyny do szycia, przędzy i materiału – czyli wszystkiego tego, czego potrzebuje młody projektant. Przyznano również stypendia naukowe: indeksy uczelni VIA Design w Danii (Song Suchang) i  stypendium w Instytucie Technologii i Projektowania Mody w Pekinie (Aleksandra Jędryka).

Jak podkreślają przewodniczący jury, duet Paprocki&Brzozowski, trudno było wybrać zwycięzcę. „W historii konkursu jury chyba jeszcze nie kłóciło się tak bardzo jak dzisiaj, ale bardzo się cieszymy, że udało nam się wybrać zwycięzców” – powiedzieli projektanci. 

final (3)

Na pokazie nie zabrakło ekstrawagancji. Jedna z kolekcji nawiązywała do dzieł znanych artystów. Na scenie wystąpili Artur Andrus i Edyta Herbuś.

 

Plakat promujący wydarzenie pochodzi ze strony oficjalnej Off Fashion 2016.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz