fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Niemcy to od dawna jeden z największych producentów piwa na świecie. Pośród ogromnych hektolitrów złocistego trunku znajduje się realne wytłumaczenie pewnego fenomenu. Mowa tutaj o jednym z najbardziej rozpoznawanych świąt piwa na świecie – Oktoberfest. Trunki w dłoń, wyruszamy do Bawarii!

Historia

Niemcy od zamierzchłych czasów lubowali się w piwie i browarnictwie. Jako plemię germańskie często urządzali sowicie zakrapianie imprezy, w trakcie których spożywano ogromne ilości chmielowego napoju. Tak też w późniejszym okresie, zgodnie z Bawarskim Prawem Czystości, nie pozwalano, aby nawet najmniejszy mililitr piwa poszedł na marne. Było to idealnym wytłumaczeniem, wedle którego wypijano nadmiar wyprodukowanego piwa, zanim przystąpiono do ważenia nowego. Tak też powstał festiwal złotego napoju.

Ale nie samym piwem festiwal żyje. Okres ten był idealną okazją do zorganizowania różnej maści atrakcji i zabaw. Jednymi z pierwszych były wyścigi konne utrzymane w duchu igrzysk, które były symbolem ślubu księcia Ludwika z jego wybranką.

Przebieg festiwalu

Impreza rozpoczyna się uroczystym pochodem, w trakcie którego uczestnicy udają się na teren festynu. Całej grupie przewodzi Münchner Kindl, czyli herbowa figura i symbol Monachium. Obok niej dumnie kroczy burmistrz miasta.

Właściwa część Oktoberfest zaczyna się około godziny 12.00. Wtedy to burmistrz Monachium dokonuje otwarcia pierwszej beczki z piwem. Proces ten nazywa się odszpuntowaniem. Towarzyszy mu niepewność związana z ilością uderzeń, które pozwolą dostać się do piwa. Ich liczba waha się od paru, a nawet parunastu. Wedle panującej opinii, im ten czas jest krótszy, tym lepiej. Ostatecznie pierwszy kufel z trunkiem podnosi premier Bawarii uroczyście otwierając święto piwa.

wyprzedaż do 70%

Znaki rozpoznawcze festiwalu

Oktoberfest nie mógłby się odbyć bez kilku charakterystycznych dla niego elementów.

1. Piwo

Piwo, piwo, wszędzie piwo. Może się wydawać, że obojętnie jakie wystarczy, bo przecież liczy się tylko forma. No nie do końca. Tradycyjne bawarskie piwa marcowe mają około 6,2% alkoholu. Wyróżnia je charakterystyczna barwa oraz aromat słodkiej goryczki.

Przygotujcie portfele. Cena za jedno to około 10 euro.

2. Kufel

Kiedyś ceramiczny, dziś szklany. Potrafi pomieścić litr piwa, czyli równowartość około 1 kg. Cały kufel wraz z zawartością waży około 2,2 kg. Kelnerki obsługujące biesiadników potrafią przenieść do 10 litrów piwa na raz. Na pewno mogą sobie dzięki temu odpuścić siłownię.

3. Dirndl i Lederhosen

Nazwy te dotyczą regionalnych strojów ludowych Bawarii, gdzie pełnią najważniejszą rolę w całych Niemczech. Ubiera się je na wyjątkowe święta i okazje, w tym właśnie Oktoberfest.

Damska wersja, czyli Dirndl składa się z gorsetu, bluzki, spódnicy oraz fartucha. Występuje w dwóch wersjach: zimowej i letniej. Ważne znaczenie ma węzeł na fartuchu – jeśli jest zawiązany z lewej strony, to nosząca strój kobieta jest panną. Z prawej strony wiążą go mężatki. Zawiązany od tyłu znaczy, że kobieta nosząca dirndl to wdowa.

Męska wersja to Lederhosen. Składa się z krótkich skórzanych spodni na szelkach, kaftanu z grubego materiału, kapelusza z pędzelkami z brody kozicy i asymetrycznie wiązanych butów. Cały strój zdobią łańcuszki, hafty z inicjałami, medaliony oraz herby.

Fenomen strojów ludowych

Wyrazić siebie można na wiele sposobów. Jednym z nich jest ubiór, który pozwala manifestować przynależność do określonej kultury czy subkultury. Tak też jest ze strojami ludowymi, które są nośnikami obyczajów, praktyk i innych elementów przykazywanych z pokolenia na pokolenie. Na arenie międzynarodowej przyczyniają się do promowania kraju lub regionu, a w duszach ich właścicieli pozostają głównym powodem do dumy. Każdorazowe obcowanie z takim stylem ubioru pozwala na podróż w czasie i zachęca do poznawania szerszej wiedzy na ten temat.

W przypadku strojów na Oktoberfest mamy możliwość zwizualizowania, jak wyglądały pionierskie obchody tego święta. W erze rozwijającej się technologi rzadko kiedy patrzymy wstecz, co jest narastającym błędem obecnych i przyszłych pokoleń. Manifestowanie stylu dzięki charakterystycznemu ubiorowi jest łatwiejsze do zapamiętania, bo nomen omen jesteśmy wzrokowcami. Znacznie łatwiej przychodzi nam zobaczenie i przeanalizowanie, niż sięgnięcie po materiały, które najpierw trzeba przeczytać, a później rozpracować.

Oprócz tego damska wersja stroju regionalnego ma w sobie swój urok i przyciąga wzrok. No bo cóż bardziej wzbudza zainteresowanie, jak kobieta z obfitym dekoltem, talią osy i kuflem dobrego piwa?

Oktoberfest 2017

Kolejne takie święto piwa ma miejsce od 16 września do 3 października bieżącego roku. W tym okresie do Bawarii przejeżdżają ogromne grupy turystów, którzy chcą poznać ten rozsławiony na cały świat festiwal. Oprócz piwa dla zwiedzających przygotowane są kiełbaski z grilla, kurczaki oraz woły z rożna. Jednym słowem – raj.

Jeśli masz możliwość, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Monachium w tym okresie. Przed podróżą koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, w którym przekonujemy o zbawiennych skutkach piwa dla męskiego organizmu. Uwaga! Naukowcy potwierdzają!


Sklep OZONEE
 

Dołącz do dyskusji 3 komentarze

  • MeskimOkiem pisze:

    Rok rocznie oglądając zdjęcia z octoberfestu myślę, żeby wreszcie się tam kolejnego roku wybrać – niestety jeszcze mi się to nie udało, ale mam co raz większe chęci tam jechać. Muszę zebrać paczkę znajomych i może w przyszłym roku wreszcie się uda. Uwielbiam piwo, a to święto jest idealną okazją aby napić się naprawdę dobrych trunków… 🙂

     
  • Basia125 pisze:

    Ciekawy post, na pewno przekazuje dużą dawkę wiedzy na temat tego regionu. Na uwagę zasługują ich stroje regionalne, są oryginalne i wyróżniają się wśród innych.

     

Odpowiedz