fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Patointeligencja” bije rekordy popularności w polskim internecie. W ciągu zaledwie kilku dni utwór Maty zdobył kilka milionów wyświetleń na YouTube, podzielił opinię publiczną i wszczął zażartą dyskusję na temat kondycji młodego pokolenia. Kim jest Mata i o czym właściwie mówi „Patointeligencja”?

Mata to pseudonim artystyczny Michała Matczaka, 19-letniego chłopaka stawiającego pierwsze kroki w świecie polskiego rapu. Jego klip pod tytułem „Patointeligencja” ma już na swoim koncie kilkanaście milionów wyświetleń, a kontrowersje wokół niego odbiły się szerokim echem pośród polityków, dziennikarzy i publicystów. Utwór opowiada o hulaszczym życiu nowobogackiej młodzieży z dobrych domów, która wcale nie stroni od alkoholu, narkotyków czy przygodnego seksu. Jak można się domyślić, klip Maty wywołał skrajne komentarze, począwszy od zachwytów po miażdżącą krytykę. Niektórzy widzą w nim zblazowanego i zbuntowanego bez powodu nastolatka, inni – ważny głos młodego pokolenia, wytykający błędy i patologie świata elit. Jak jest naprawdę?

wyprzedaż do 70%

Kim jest Michał „Mata” Matczak?

Osobą odpowiedzialną za całe to zamieszanie jest Michał Matczak, chłopak z dobrego domu, syn znanego ojca i absolwent warszawskiego Liceum im. Stefana Batorego. Chłopak niedawno zdał maturę międzynarodową IB, broniąc pracę dotyczącą ewolucji języka w polskim hip-hopie. Obecnie związany jest z wytwórnią SBM Label, a już za kilka dni ukaże się jego debiutancki krążek „100 dni do matury”.

Marcin Matczak, czyli ojciec Maty to znany radca prawny i profesor Uniwersytetu Warszawskiego, który regularnie pojawia się w mediach, jako komentator aktualnych wydarzeń politycznych. Specjalista znany jest zwłaszcza krytykowania zmian w systemie sądownictwa, przeprowadzonych ostatnio przez Prawo i Sprawiedliwość. Popularność syna powitał z wielkim entuzjazmem. Na jego Twitterze pojawił się wpis ze wspólnym zdjęciem, wyrażający wsparcie dla syna.

„Patointeligencja” – o czym mówi?

Jak to się stało, że klip początkującego, bliżej nieznanego nikomu rapera wywołał taką burzę w internecie? Chodzi oczywiście o temat utworu, który dość brutalnie rozprawia się ze stereotypowym wizerunkiem elitarnej młodzieży. Mata nawija o dzieciakach z dobrych domów, uczniach prestiżowych szkół, którzy wcale nie są tak poukładani, jak mogłoby się wydawać. Ich codzienność wypełniona jest alkoholem i używkami, które tak łatwo zdobyć, gdy ma się bogatych rodziców.

Klip kręcono przed gmachem liceum Batorego w Warszawie, gdzie Matę otacza grupa kolegów ubranych w mundurki z logiem szkoły. Wspólnie z nim wykrzykują refren „My to Patointeligencja”. W utworze nie brakuje również zarzutów wobec rodziców. Pod koniec utworu Mata nawija, że zaczął rapować, bo miał już dość „tego piękna i ciepła”, w jakim został wychowany. Stwierdza, że jego marzeniem było życie w zupełnie innym świecie i warunkach, na przykład blokowiskach, gdzie w latach 90. narodził się polski rap.

„Patointeligancja” głosem młodego pokolenia?

Utwór młodego rapera wywołał prawdziwą burzę. Do dyskusji włączyli się nie tylko inni muzycy, ale i politycy, dziennikarze oraz znani publicyści. Dla niektórych klip Maty to przejaw buntu wobec patologii współczesnych elit oraz konsumpcjonizmu. Rapera okrzyknięto głosem młodego pokolenia, zmęczonego oczekiwaniami rodziców i życiem pod kloszem.

Nie brakuje jednak głosów krytyki. Głównym zarzutem wobec utworu Maty jest powtarzalność znanych motywów. Michał Matczak w swoich tekstach nie odkrywa niczego nowego, a motyw bananowej młodzieży znany był już od dawna – o podobnych zjawiskach rapował między innymi Tede. Matę nazywa się także buntownikiem bez powodu, zblazowanym raperem, który marzy o życiu dresiarza z blokowiska, ale nie ma pojęcia o jego realiach. Krytykuje się go także za przedmiotowy wizerunek kobiet ukazany w tekstach.

Jedno jest pewne, Mata wywołał gorące emocje i sprowokował dyskusję, jakiej już od dawna brakowało w opinii publicznej. Pozostaje nam czekać na jego kolejne dokonania. Premiera albumu już 17 grudnia!

Chcesz ubierać się jak polscy raperzy? Zobacz, jak i z czym nosić modne spodnie z lampasami.


 

Odpowiedz