fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Na pierwszej randce każdy chce wypaść jak najlepiej. A jednak pomimo najszczerszych starań spotkanie nie zawsze idzie zgodnie z planem. Dlaczego? Przyczyną niepowodzenia bywa najczęściej mowa ciała oraz skryte za nią zdenerwowanie i stres. Co to jest mowa ciała i jak zapanować nad emocjami, by odnieść sukces na pierwszej randce? Podpowiadamy!

wyprzedaż do 70%

Co to jest mowa ciała?

Słowa są bez wątpienia podstawowym elementem komunikacji, ale poza nimi istnieje jeszcze mowa ciała. Jest to całkowicie niewerbalny język gestów i mimiki, za pomocą którego wysyłasz do otoczenia sygnały świadczące o Twoim nastroju czy emocjach. Przeważnie robi się to nieświadomie, ale przy odrobinie wprawy można całkiem łatwo zapanować nad mową ciała i wykorzystać ją na swoją korzyść.

Sztuka panowania nad mową ciała i odczytywania subtelnych sygnałów z gestów innych osób może przydać się nie tylko podczas pierwszej randki, ale również w czasie egzaminu czy rozmowy o pracę. Mając świadomość swojego ciała, zyskujesz większą kontrolę nad tym, jak odbierają Cię inni!

Idealna pierwsza randka – jak zapanować nad mową ciała?

Przed Tobą pierwsza randka i czujesz lekki stres? Nic w tym dziwnego, w końcu zależy Ci na tym, by wypaść jak najlepiej i oczarować drugą osobę. Silne emocje mogą jednak sprawić, że zupełnie stracisz kontrolę nad swoją mową ciała, a sygnały, które w ten sposób wyślesz, zadziałają na Twoją niekorzyść. Okazując zdenerwowanie lub przybierając zamkniętą postawę, możesz nawet zrazić do siebie osobę, która dotąd była Ci przychylna. Jak sobie z tym poradzić?

Przede wszystkim warto ćwiczyć i pracować nad świadomością swojego ciała. Zastanów się na przykład, jaką postawę przybierasz w chwilach, gdy czujesz się zupełnie swobodnie. Potem wykorzystaj tę wiedzę w sytuacjach stresujących, układając ciało w podobny sposób. To prosta metoda, by przeprogramować swoje myślenie i poczuć się pewniej.

Postawa ciała – co mówi o Tobie na pierwszej randce?

Skoro wiesz już, co to jest mowa ciała, przejdźmy do konkretnych przykładów. Warto wiedzieć, że tym, co w dużym stopniu wpływa na pierwsze wrażenie, jest postawa ciała. Zgarbiona sylwetka, skrzyżowane ręce i nogi świadczą o tym, że nie czujesz się komfortowo w danej sytuacji i podświadomie się zamykasz.

Dużo lepsze wrażenie zrobisz, gdy Twoja sylwetka będzie wyprostowana, a głowa lekko uniesiona. Żeby zrobić dobre wrażenie na pierwszej randce możesz też przybierać postawę podobną do postawy rozmówcy, co stanowi gest zachęcający do nawiązania bliższej relacji.

Mowa ciała to także…Twój ubiór! Wzorzysta koszula i spodnie chino będą dobrym wyborem na randkę!

Kontakt wzrokowy – dlaczego jest tak ważny?

Oczy i to, co można z nich wyczytać to kolejny ważny element komunikacji niewerbalnej. Jeśli czeka Cię pierwsza randka u niej, postaraj się nie unikać jej spojrzenia. Osoby, które w czasie rozmowy patrzą sobie prosto w oczy, podświadomie uważa się za otwarte, ciepłe i szczere. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego świadczy także o zainteresowaniu i chęci nawiązania bliższej relacji.

Na idealnej pierwszej randce powinieneś zatem patrzeć partnerce prosto w oczy. Pamiętaj tylko, by nie robić tego zbyt nachalnie, bo w tę stronę też można przesadzić. Twoja rozmówczyni mogłaby poczuć się atakowana.

Znaczenie gestykulacji na pierwszej randce

Pamiętaj, że o stresie i zdenerwowaniu świadczyć może również nadmierna gestykulacja rąk. Fakt, że niektórzy mają takie zachowania wpisane w swoją naturę, ale kiedy gestykulacja wynika raczej z poczucia niepokoju, od razu rzuca się w oczy. Warto dodać, że za pomocą gestykulacji można okazać drugiej osobie zainteresowanie lub chęć do flirtu. U kobiet takim sygnałem może być dotykanie twarzy dłonią czy bawienie się włosami, a u mężczyzn wygładzanie fryzury.

Pamiętaj o oddechu!

To może nie jest tak oczywiste, jak postawa czy gestykulacja, ale i oddech odgrywa wielką rolę w mowie ciała. Oddychając równo i głęboko sprawiasz, że Twoje ciało zaczyna się rozluźniać i przybiera postawę bardziej zrelaksowaną. Z kolei oddech krótki i urywany świadczy o stresie, poczuciu niepewności czy zagrożenia. Jeśli podczas pierwszej randki Twoja partnerka oddycha powoli i spokojnie, postaraj się dostroić swój oddech do jej rytmu.

Jesteś w otwartym związku? Przekonaj się, czy taka relacja ma sens!


 

Odpowiedz