fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez kawy, a niektórzy nie mogą przejść przez dzień powszedni bez kilku filiżanek. Czy wiesz jednak jaki wpływ kawa ma na Twój organizm? Zobacz, jakie pozytywne skutki niesie za sobą bycie kawoholokiem.

wyprzedaż do 70%

Kawa a cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2, czyli tak zwana cukrzyca wieku dorosłego, to jedna z najbardziej powszechnych chorób na świecie. Jeśli regularnie pijesz kawę, możesz spać spokojniej niż ci, którzy od niej stronią. Według ekspertów picie więcej niż jednej filiżanki dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o kilkanaście procent, a w przypadku picia około trzech dziennie ryzyko spada do prawie 40%. Nic tylko dbać o zdrowie.

Kofeinowa pomoc dla wątroby

Z przyczyn wiadomych Polacy często borykają się z problemami wątrobowymi. Dlatego obok naszego ulubionego piwka warto zaopatrzyć się w dzienną dawkę kawy.  Według badań kawa pozytywnie wpływa na naszą wątrobę i może pomóc w zapobieżeniu poważnych chorób, takich jak choćby zapalenie czy stłuszczenie wątroby. Różnica jest ogromna u tych, którzy piją około 4 filiżanek dziennie – ryzyko marskości wątroby zmniejsza się wtedy diametralnie.

Zmęczony? Kawa na ratunek!

Walka ze zmęczeniem to powód, dla którego nawet ci, którzy niespecjalnie przepadają za smakiem kawy nadal decydują się na codzienną filiżankę. Czy wiesz jednak, jak działa ten efekt? Kawa tak naprawdę nie sprawia, że jesteś bardziej uważny, a jedynie, że nie czujesz się zmęczony poprzez blokowanie sygnałów chemicznych w mózgu. Efekt kofeinowej energii trwa zazwyczaj od kwadransu do 6-7 godzin. Po tym czasie trzeba albo sięgnąć po następną dawkę, albo zwyczajnie odpocząć.

Kawa na problemy z pamięcią

Ciągle zapominasz gdzie zostawiłeś klucze? Może najwyższa pora zaparzyć sobie trochę kawy. Według naukowców kawa ma zbawienny wpływ na naszą pamięć krótkotrwałą. Nasz mózg po jej wybiciu jest dużo bardziej pobudzony, co sprzyja szybszemu przetwarzaniu niedawno zdobytych informacji. To jednak nie jedyny pozytywny wpływ kawy na naszą pamięć. Według niektórych badań może ona pomagać w prewencji nawet takich chorób jak Alzheimer czy inne formy demencji.

A jeśli jesteś fanem nietypowych smaków to zobacz, czy kawa o smaku whisky jest warta zachodu.


 

Odpowiedz