fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Poszetka – sposób na gentlemana

Zdajemy sobie sprawę, że naszą domeną jest raczej wygodny casual. Dziś odejdziemy jednak od luźnego stylu i wkroczymy w bardziej eleganckie rejony. Gwiazdą naszego artykułu jest niewielki dodatek, który stał się prawdziwym wyznacznikiem formalnego stylu. Dowiedz się więcej o poszetce i zobacz, jak ją nosić.

Krótka i prosta historia poszetki

Pisząc o historii mody zwykle mamy do czynienia z długim opowiadaniem, nakreślającym poszczególne etapy rozwoju i przemian danego elementu garderoby. Sytuacja ma się nieco inaczej w przypadku poszetki, a jej historia ma trochę humorystyczny wymiar. Choć mówi się, że pierwsze poszetki pojawiły w jakiejś prymitywnej formie już za czasów starożytnych Egipcjan, to prawdziwa moda zaczęła się w XIX wieku, kiedy zaczęły królować garnitury.
Powód dodania samej poszetki był dziecinnie prosty – mężczyźni uważali za mało higieniczne, by chusteczki nosić w kieszeniach spodni, gdzie mieli już zestaw drobniaków i kluczy, dlatego też chustki zaczęto nosić w przedniej kieszeni marynarki. W XX wieku lniane chusteczki przestały być używane, gdyż pojawiły się tańsze odpowiedniki znane nam dziś, a poszetka pozostała w modzie, żegnając się ze statusem zwykłej chustki.

Poszetka, czyli dodatek, który robi różnicę

Wszyscy wiemy, że przy okazji ubierania się według wytycznych eleganckiego stylu męskiego ciężko się wyróżnić. Dominuje klasyka, czyli biała koszula, do tego zwykle granatowy lub czarny garnitur oraz dobrane do niego buty, zazwyczaj również w stonowanych odcieniach. Jedynymi możliwymi elementami, przy których można „zaszaleć” są dodatki – krawat lub muszka oraz właśnie poszetka.
Jej dobór zależy tylko i wyłącznie od Twoich preferencji, no, może jeszcze od tego, czy będzie ona współgrać z kolorami całej stylizacji. Ważną rzeczą jest również to, by dobrać swoją poszetkę do brustaszy, czyli kieszeni, w którą będzie ona włożone. Niedobrze prezentuje się poszetka, która nie mieści się w kieszonce, więc zanim wybierzesz swój typ poszetki wykonaj odpowiednie pomiary.

Jak nosić poszetkę do garnituru?

Oprócz rozmiarów poszetki, najważniejszymi rzeczami są jej wzór oraz kolor. Wszystko tak naprawdę zależy od muszki lub krawata, które dobrałeś do stylizacji. Według klasycznej zasady warto pamiętać o tym, by materiał, z którego wykonano krawat czy muszkę, był taki sam, jak materiał poszetki, a przynajmniej go przypominał. Najbardziej popularna jest poszewka biała, którą możesz dobrać niemal do każdego garnituru.
Obecnie jednak, w modzie są poszetki wzorzyste, które pozwalają całej stylizacji się wyróżnić. Wzorów jest mnóstwo – od zwykłych kropek, po bardziej skomplikowane schematy graficzne. Przyjmuje się, że przy gładkim, mniej krzykliwym krawacie można sobie pozwolić na trochę szaleństwa w kwestii poszetki, która będzie oczywiście współgrać z kolorystyką czy to krawatu, czy innych dodatków. Przy krawacie bardziej wzorzystym, z kolei, wybieramy na ogół mniej wyróżniającą się poszetkę. Ważne jest też składanie poszetki – najprościej będzie złożyć ją tak, by po ułożeniu w brustaszy układała się w trójkąt.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz