fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Zaledwie kilka dni temu do kin trafił film „Proceder”, poświęcony raperowi Tomaszowi Chadzie. Muzyk zmarł ponad rok temu w dość niejasnych okolicznościach, więc nic dziwnego, że produkcja cieszy się tak dużym zainteresowaniem fanów. Czy warto iść do kina i czego można spodziewać się po seansie?

wyprzedaż do 70%

„Proceder” – premiera, zwiastun i fabuła

Oficjalna premiera filmu „Proceder” miała miejsce 15 listopada. Było to ważne i długo wyczekiwane wydarzenie polskiego środowiska hip-hopowego, zwłaszcza dla tych, którzy wciąż mają w pamięci twórczość Tomasza Chady. Jego tajemnicza śmierć do dziś budzi wiele wątpliwości i wśród fanów artysty. Czy film wyjaśni, jak mogło dojść do tego tragicznego wydarzenia?

Produkcja w reżyserii Michała Węgrzyna ma opowiedzieć nieco o życiu Chady, rapera szczerego w swoich tekstach, dla którego muzyka była całym światem i największą pasją. Zgodnie z zapowiedziami twórców film ma poruszyć także kwestię jego niewyjaśnionej śmierci. 14 marca ubiegłego roku Chada wyskoczył z okna, po czym trafił na oddział ortopedyczny szpitala w Mysłowicach z poważnym urazem kręgosłupa. Stamtąd przeniesiono go jednak do szpitala psychiatrycznego w Rybniku, podobno ze względu na agresywne zachowanie. Raper zmarł tam 18 marca 2018 roku, a oficjalną przyczyną śmierci miał być atak serca. Cała sprawa wciąż budzi jednak pewne wątpliwości i nic dziwnego, że fani pragną dowiedzieć się, co stało się z ich idolem.

Kim był Tomasz Chada?

Chada był bez wątpienia jednym z najbardziej charakterystycznych twórców polskiej sceny hiphopowej, choć wykazywał też niezwykły talent do wpadania w tarapaty. Wyrósł na zwykłym blokowisku, niejednokrotnie wdawał się w konflikty z prawem, a mimo to wyróżniała go dusza poety. Reprezentował nurt uliczny, jego debiutancka płyta „Proceder” ukazała się w 2009 roku, a ostatnia pod tytułem „Recydywista” w 2017. Teksty pisane przez Chadę opowiadały o życiu na marginesie społecznym, kłopotach z prawem i próbie poradzenia sobie z trudną rzeczywistością życia na blokowiskach. 

W jego utworach łatwo doszukać się wątków autobiograficznych. Na przykład kawałki takie jak „Recydywista” czy „Kolekcjoner zarzutów” dotyczą jego własnego życia i konfliktów z prawem. Jako muzyk znany był nie tylko ze swojej twórczości, ale też z dość kontrowersyjnego życia. W 2012 roku Chadę skazano na trzy lata więzienia za napaść i pobicie. Pojawiały się także oskarżenia o kradzież i posługiwanie się cudzym dowodem osobistym. Jedną ze swoich płyt raper nagrał podczas przepustki. Z jednego zwolnienia w ogóle nie wrócił, a po doprowadzeniu do wiezienia odsiedział jeszcze dwa lata. Barwny życiorys Chady i jego tragiczna śmierć stanowią fabułę filmu „Proceder”, w którego produkcję zaangażowała się także wytwórnia Step Records, z którą Chada był związany.

Obsada filmu „Proceder” o Tomaszu Chadzie

W roli głównej zobaczymy Piotra Witkowskiego, który wciela się w postać Chady. Aktor pojawił się już na dużym ekranie, między innymi w produkcjach „Diablo”, „Dywizjon 303” czy „Podatek od miłości”. U jego boku wystąpi między innymi Małgorzata Korzuchowska, zaskakująca wszystkich zmianą wizerunku. Łysa, czyli postać grana przez aktorkę jest dość wulgarna i bardzo wyzwolona, co widać już na samym zwiastunie. W filmie grają także Jan Frycz, Agnieszka Więdłocha, Ewa Ziętek, Antoni Pawlicki oraz Marcin Gutowski.

Na ekranie pojawiają się także przedstawiciele polskiej sceny hiphopowej, między innymi Vienio i Zbuku. A dodatkową atrakcją ma być fakt, że podczas seansu usłyszymy niepublikowane dotąd utwory Chady.

Oficjalny zwiastun produkcji:

Poza intrygującymi zajawkami z filmu pojawia się w nim także informacja, że część dochodów z biletów zostanie przekazana niepełnosprawnym podopiecznym Stowarzyszenia Prometeus, którą wspierał sam Chada.

Jesień i zima 2019 to czas gorących premier filmowych! Co jeszcze będzie można zobaczyć? Na Netflixie już dostępny jest film El Camino, będący kontynuacją kultowej serii Breaking Bad. A już niebawem, bo 20 grudnia na platformę wskoczy serial Wiedźmin, który już budzi kontrowersje pośród polskich fanów. Warto także wspomnieć o nadchodzącym hicie, czyli kolejnej odsłonie Gwiezdnych Wojen.


 

Odpowiedz