fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Pierwsze spotkanie z dziewczyną już samo w sobie jest dużym stresem, a po drodze czyha jeszcze wiele pułapek. Jedną z najbardziej krytycznych chwil podczas randki jest ta, kiedy trzeba w końcu zapłacić rachunek. Jak się zachować? Kto powinien płacić na randce?

W naszym przekonaniu utarło się, że to facet płaci za randkę. Stereotyp ten związany jest z dawną kulturą, gdy kobiety zajmowały się jedynie domem, a mężczyźni zapewniali utrzymanie rodzinie. Kobiety nie miały własnych dochodów, więc oczywistym był fakt, że to mężczyzna płaci za randkę. Dziś wiele się jednak zmieniło. Kobiety świetnie radzą sobie finansowo i przeważnie nie chcą już, by za nie płacono. Czy to dotyczy także pierwszych randek? Jak płacić w restauracji, by zrobić dobre wrażenie na partnerce?

wyprzedaż do 70%

Pierwsza randka –  kto płaci?

Kwestia tego, kto powinien płacić na randce jest bardzo prosta. Zgodnie z zasadami etykiety za spotkanie płaci ten, kto na nie zaprosił. Jeśli to mężczyzna zaproponował wyjście do kina czy na kolację, to znaczy, że on stawia. Jeżeli zainicjowała je kobieta – płaci ona. Inaczej jest w przypadku, gdy dwie osoby wspólnie ustalają wyjście. Wtedy rachunek zazwyczaj bywa dzielony na pół.

Jeśli chodzi o pierwszą randkę, to ta zazwyczaj jest inicjatywą faceta i to on powinien zapłacić za swoją towarzyszkę. Tyle jeśli chodzi o teorię. Jak to wygląda w praktyce?

Sprawdź też, jak ubrać się na randkę w eleganckiej restauracji.

Pierwsza randka

Jak zachować się na pierwszej randce?

Na pierwszej randce z reguły płaci mężczyzna. Jeśli spotkanie było Twoją inicjatywą, to zgodnie z etykietą partnerka wcale nie musi czuć się zobowiązana do płacenia za siebie. Taka propozycja z jej strony na pewno jednak pojawi się na kolejnych randkach. Jak wtedy zareagować? Jeśli od początku zamierzałeś zapłacić, odpowiedz grzecznie, że nie ma takiej potrzeby, ale nie upieraj się. Pozwól jej zdecydować za siebie i jeśli mimo wszystko zechce zapłacić, niech to zrobi.

Aby uniknąć niedomówień przy kolejnym spotkaniu, możesz powiedzieć od razu coś w stylu „dzisiaj ja stawiam”. Zrób to jeszcze przed złożeniem zamówienia w restauracji czy przed wejściem do kina. Jeśli rachunek jest już na stole, możesz powiedzieć „pozwól, że dziś ja zapłacę”. W ten sposób dasz jej do zrozumienia, że liczysz się z jej zdaniem i że ma możliwość wyboru.

Stresujesz się przed randką? Zobacz, o czym można rozmawiać z dziewczyną podczas pierwszej randki.

Jeśli wciąż nie masz partnerki, poczytaj jak rozmawiać z dziewczyną na Tinderze.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz