fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Z roku na rok powstaje coraz więcej seriali dla nastolatków, opowiadających o losach i perypetiach ich rówieśników. Które z nich naprawdę warto oglądać? Oto zestawienie najlepszych seriali młodzieżowych z ostatnich lat!

wyprzedaż do 70%

Najlepsze seriale o nastolatkach

Produkcje poruszające tematy bliskie współczesnym nastolatkom cieszą się ogromną popularnością. Każdego roku stacje, takie jak Netflix czy HBO proponują nam co najmniej kilka nowych tytułów, a niektóre z nich cieszą się uznaniem nie tylko pośród młodych widzów. Seriale dla nastolatków stanowią głównie rozrywkę, ale często poruszają także istotne kwestie, z którymi na co dzień mierzą się młodzi ludzie. Mowa w nich o problemach dojrzewania, braku akceptacji, niskiej samoocenie, pierwszej miłości, dysfunkcjach rodzinnych, zaburzeniach psychicznych i kłopotach z używkami. Które tytuły są szczególnie warte obejrzenia?

1. „13 Powodów” – hit od Netflixa

Serial „13 Powodów” to jedna z najgłośniejszych produkcji ostatnich lat, oparta na bestsellerowej powieści Jay’a Ashera. Film opowiada o nastoletnim Clayu Jensenie, który pewnego dnia otrzymuje tajemniczą przesyłkę. Znajduje w niej taśmy magnetofonowe, które słuchane w odpowiedniej kolejności ujawnią mu prawdziwą przyczynę samobójstwa Hannah Baker, jego koleżanki i zarazem pierwszej szkolnej miłości. Serial porusza temat braku akceptacji przez rówieśników, wyobcowania, przemocy seksualnej oraz hejtu. Przed paroma tygodniami na Netflixie pojawił się 3 sezon produkcji, który wzbudził jeszcze więcej kontrowersji. Zachęcamy do oglądania!

2. „Atypowy”, czyli rzecz o tolerancji

„Atypowy” to pełna wzruszeń i ważkich przemyśleń historia o życiu Sama Gardnera, nastolatka borykającego się z autyzmem. Serial potrafi rozbawić do łez, choć porusza dosyć ważne tematy, takie jak tolerancja wobec osób z niepełnosprawnością, walka o samodzielność i akceptację. Sam mieszka z rodziną, ale każdego dnia walczy o normalne życie. Ma własne pasje, oddanych przyjaciół, a nawet szkolną sympatię i pomimo licznych potknięć, w każdym kolejnym odcinku udowadnia nam, na co go stać. Serial naprawdę godny polecenia!

3. „Euforia” – opowieść pełna kontrowersji

Ta produkcja wzbudziła gorące emocje nie tylko pośród nastolatków, ale i całkiem dorosłych widzów. Niektórzy zarzucają mu epatowanie nagością i seksualnością, jednak naszym zdaniem serial ma do zaoferowania znacznie więcej. Porusza problemy, z którymi na co dzień mierzą się młodzi ludzie, a o których wciąż trudno mówić. Chodzi tu zwłaszcza o choroby psychiczne, uzależnienia, samotność i głębokie poczucie niezrozumienia. Główna bohaterka Rue już od dzieciństwa zmaga się z różnymi zaburzeniami, głęboko przeżywa chorobę i śmierć ojca, a w końcu popada w uzależnienie od narkotyków i leków psychotropowych. Obserwując życie Rue i jej transseksualnej przyjaciółki Jules można odnieść wrażenie, że media społecznościowe i łatwy dostęp do używek czy pornografii to istotne przeszkody na drodze dorastania i kształtowania osobowości młodego człowieka. Bohaterzy sprawiają wrażenie osamotnionych i pozostawionych samym sobie, choć dookoła nich dzieje się tak wiele. Z pewnością warto obejrzeć!

4. „Szkoła dla Elity”, czyli historia morderstwa

Hiszpańska produkcja pod tytułem „Szkoła dla Elity” to niepozorna opowieść o morderstwie popełnionym w jednej z najbardziej elitarnych szkół w kraju. Uczęszczają tam bogate dzieciaki, które mają wszystko i czyją się właściwie bezkarne. Pewnego dnia do placówki trafiają jednak trzej chłopcy z ubogich rodzin, których szkołę zniszczyło trzęsienie ziemi. Z dnia na dzień narasta konflikt, który w końcu doprowadzi do morderstwa. Jak skończy się ta historia? Odpowiedź czeka na Netflixie.

5. „Sex Education” – topowy serial dla nastolatków

Bohaterem serialu jest Otis, którego matka spełnia się w karierze seksuologa. Jak można było się spodziewać, produkcja dosyć otwarcie stawia tezę braku należytej edukacji seksualnej w szkołach i dosyć otwarcie omawia temat życia seksualnego nastolatków. Otis i jego koleżanka Maeve otwierają w szkole własną poradnię seksuologiczną i za drobną opłatą rozwiązują intymne kłopoty swoich rówieśników. Perypetie bohaterów są przezabawne, ale poruszają także wiele poważnych zagadnień. Jak potoczą się ich dalsze losy? Tego dowiemy się w przyszłym roku, gdy na platformie Netflix zadebiutuje drugi sezon.

6. „Skins”, czyli powrót do klasyki

„Skins” to już prawdziwa klasyka gatunku. O tej kultowej produkcji słyszał chyba każdy, a burzliwe losy nastolatków z Bristolu wciąż poruszają. Bohaterowie nie potrafią odnaleźć się w otaczającym ich świecie, często popadają w tarapaty, nadużywają alkoholu i żyją chwilą, co często kończy się tragicznie. Serial porusza tematy, takie jak problemy rodzinne, choroby psychiczne, zaburzenia odżywiania czy tożsamość płciowa. Warto do niego wrócić!
Długie, jesienne wieczory to doskonała okazja na nadrobienie serialowych zaległości. Sprawdź, co warto obejrzeć na HBO i najlepsze seriale kryminalne od Netflixa.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz