fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Poparzona skóra, udar cieplny i słoneczny… To tylko niektóre konsekwencje zbyt długiego i nieprzemyślanego pobytu na słońcu. Lepiej nie ryzykować swoim zdrowiem i nie psuć sobie wakacji. Jak się opalać, żeby się nie spalić?

Lato to czas wakacyjnych szaleństw, imprez, odpoczynku i spotkań z przyjaciółmi. Zawsze i wszędzie należy jednak pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Wbrew pozorom, szczególnie groźne może być słońce. Co zrobić, aby uniknąć przykrych konsekwencji?

wyprzedaż do 70%

Jak się opalać z głową, czyli zanim zaczniesz przygodę ze słońcem

Jeśli zastanawiasz się, jak się opalić, pamiętaj o kilku zasadach. Zanim pójdziesz opalać się na plażę, nad jezioro czy do ogrodu, posmaruj swoje ciało kremem z filtrem UV – zdąży się wchłonąć i zacząć ochraniać Twoją skórę. Im mocniejsze słońce lub bardziej wrażliwa skóra, tym filtr powinien być wyższy. Upewnij się, że krem jest wodoodporny, w przeciwnym razie, za każdym razem, gdy wyjdziesz z wody będziesz musiał posmarować się jeszcze raz.

Słoneczne BHP

Słońca najlepiej unikać w godzinach 11-15 – jest wtedy najmocniejsze i o oparzenia nie trudno. Osłaniaj też swoją głowę. Jeśli planujesz intensywne opalanie, weź ze sobą jasną chustę, słomiany kapelusz lub bluzkę, którą będziesz mógł osłonić głowę. Lepiej nie ryzykować udarem wystawiając się nieskrępowanie na słoneczne promienie.

Nie zapomnij zabrać ze sobą większej ilości wody, najlepiej z domieszką elektrolitów lub izotonika – Twój organizm wystawiony na ekspozycję słońca powinien być regularnie nawadniany. Po kąpieli jak najszybciej osusz skórę ręcznikiem. Schnięcie na słońcu grozi poparzeniem, bo kropelki wody absrobują promienie słoneczne.

A po opalaniu…

Po każdej dłuższej sesji ze słońcem warto posmarować się specjalnym kremem po opalaniu. Złagodzi on zaczerwienienia na skórze, dla której każde opalanie będzie wyzwaniem. Jeśli niestety uległa ona poparzeniu słonecznemu, w aptekach i drogeriach możesz kupić specjalne kremy, żele i pianki. Alternatywnie możesz zastosować na podrażnione miejsca kefir albo maślankę, które złagodzą pieczenie i swędzenia oraz pomogą wyrównać pH skóry (szybciej się wtedy zagoi).

Zobacz też piękne, polskie celebrytki po 40-tce oraz dziewczyny, które warto śledzić na Instagramie!


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz