fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Small talk to nic innego jak niezobowiązujące rozmowy na dowolne tematy. Zagadywanie dopiero co poznanych osób, a może nawet Twoich znajomych przychodzi Ci z trudem? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, a przekonasz się, że prowadzenie rozmowy może być proste i przyjemne!

wyprzedaż do 70%

pogawedka-ze-znajomymiSposób na nieśmiałość

Pot spływa Ci po karku, dłonie się kleją, język plącze, a oczy biegają na lewo i prawo, byleby jak najmniej nawiązywać kontakt wzrokowy z Twoim rozmówcą? Nie martw się, wiele osób ma podobne problemy, gdy prowadzi small talk. Stwierdzenie, że wszystko zaczyna się w Twojej głowie, może brzmi banalnie, ale jest jak najbardziej prawdziwe. Walka o pewność siebie zaczyna się od Ciebie i to jeszcze w progach Twojego domu lub mieszkania.

W osiągnięciu lepszego samopoczucia i pewności siebie w konwersacjach z innymi ludźmi pomoże Ci:

 • Zadbanie o wygląd i samopoczucie (zakup modnych ubrań lub dodatków np. zegarka; wizyta u fryzjera/barbera; zakup nowych kosmetyków np. dobrych perfum).
 • Trening mowy ciała przed lustrem, jeśli bywa za bardzo bądź za mało wyrazista.
 • Aktywność fizyczna — sport pomaga kształtować charakter i daje kolejny temat do rozmów.
 • Rozwój pasji, czytanie, obserwowanie świata.

Pamiętaj, że nie musisz wiedzieć wszystkiego — do zadawania interesujących pytań wystarczy podstawowa orientacja w wybranych tematach i Twoja otwartość na usłyszane odpowiedzi.

Od czego zacząć small talk?

W zależności od tego, w jakim miejscu się znajdujesz, zawsze warto nawiązać do tego, co otacza Ciebie i Twojego rozmówcę.

 • Właśnie zacząłeś rok akademicki i studentka z Twojego roku wpadła Ci w oko? Swój small talk zacznij od tematu, który z pewnością Was łączy, czyli uczelni, wykładowców, być może już zbliżających się kolokwiów lub czegoś bardziej atrakcyjnego — imprezy integracyjnej.
 • A może jesteś na weselu, a obok Ciebie siedzi urocza dziewczyna? Znakomicie! Krótka pogawędka przed wzniesieniem toastu za zdrowie pary młodej pomoże Wam nie myśleć o tym, że zapewne oboje jesteście już głodni. Zapytaj więc, jak minął jej dojazd na imprezę, skąd jest, jak dobrze zna parę młodą, czym się na co dzień zajmuje lub co sądzi o wystroju sali weselnej.

Pamiętaj, że nie musisz zaczynać rozmowy od najbardziej wyszukanego tematu, zwłaszcza gdy jesteś typem nieśmiałej osoby. Lepiej zacząć od czegoś niepozornego, co przerodzi się w długą, wartościową rozmowę!

Jak sprawić, by zwykła pogawędka przerodziła się w znakomitą rozmowę? Podpowiadamy!

W gąszczu eksperckich komentarzy niełatwo jest wybrać kilka kluczowych, ale nam się to udało. Sprawdź, jakie rady dla Ciebie wybraliśmy i czerp z nich pełnymi garściami!

1.    Pozytywne nastawienie to podstawa

Jeśli chcesz, by Twój small talk był udany, po prostu myśl o nim właśnie w ten sposób. Nie nastawiaj się negatywnie ani względem Twoich umiejętności prowadzenia konwersacji, ani względem Twojego rozmówcy.

2.    Wyjdź poza schemat

Oczywiście w trakcie rozmowy warto poruszać się w grupie tematów neutralnych takich jak:

 • otoczenie,
 • podróże,
 • praca i szkoła,
 • pasje,
 • filmy,
 • książki i seriale,
 • zwierzęta,
 • gotowanie i ulubione restauracje,
 • miejsce zamieszkania,
 • najciekawsze miejsca w Twoim mieście.

Jednak, jeśli będziesz się czuł wystarczająco pewnie, poza standardowymi pytaniami typu: czym się zajmujesz, możesz zapytać np.:

 • Jak to się stało, że zacząłeś/aś pracować na takim stanowisku?,
 • Co byś robił/a, mogąc wybrać dowolny zawód?

3.    Więcej słuchaj

Dobra pogawędka zależy przede wszystkim od tego, czy wykażesz zainteresowanie. Zwłaszcza kobiety doceniają tę umiejętność! Dlatego pamiętaj, by poświęcać maksimum uwagi Twojemu rozmówcy, zadawać pytania, które umożliwią mu/jej rozwinięcie tematu np. dlaczego tak się stało, co wtedy czułeś/aś itp.

4.    Postaw na humor

W większości przypadków humor sprawdza się doskonale. Żartobliwe nawiązania i zabawne anegdoty pozwalają rozluźnić atmosferę. Gorzej, jeśli druga strona nie wybucha salwami śmiechu — w przeciwieństwie do Ciebie. Potraktuj to jako sygnał, że musisz popracować nad dowcipem!

5.    Odłóż telefon

To chyba jeden z największych pochłaniaczy uwagi. Dlatego, zamiast trzymać go w dłoni lub położyć na stole między tobą a Twoim rozmówcą, lepiej schowaj go do kieszeni bądź plecaka. Pod żadnym pozorem nie scrolluj ekranu podczas rozmowy — chyba że Waszym wspólnym tematem okazały się memy i druga strona z chęcią zobaczy Twój przegląd z tego tygodnia.

sposoby-na-small-talk6.    Bądź sobą!

Praca nad swoją nieśmiałością i lepszą wersją siebie to zupełnie coś innego niż próba odegrania roli króla imprezy. Ludzie to dostrzegają. Dlatego bądź szczery w swoim zachowaniu, a Twój rozmówca poczuje, że naprawdę może się przy Tobie otworzyć.

Small talk — tego nie rób!

Jeśli prowadzisz konwersację z dopiero co poznaną osobą, nie ruszaj tematów takich jak wyznanie, poglądy polityczne, zdrowie osobiste czy relacje uczuciowe. Myśl o tym w ten sposób: o czym ja nie chciałbym rozmawiać, bo czułbym się niekomfortowo?

Trzymaj się powyższych rad, a sztuka prowadzenia rozmów z pewnością będzie Ci szła coraz lepiej!


 

Odpowiedz