fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Uzależnienie od telefonu komórkowego to dzisiaj istna plaga. Cierpią na tym przede wszystkim nasze związki, czemu w zasadzie trudno się dziwić. W końcu ciężko oczekiwać udanej relacji z partnerem, który nie może oderwać oczu od smartfona. Jak poradzić sobie z uzależnieniem od telefonu i uratować swój związek?

Twój telefon sprawia wrażenie na trwałe przyklejonego do ręki? Nie zaśniesz, póki nie sprawdzisz, co słychać na Instagramie, a tuż po przebudzeniu sprawdzasz powiadomienia z Facebooka? A może sam kiedyś poczułeś się ignorowany przez partnerkę, która zamiast rozmawiać z Tobą scrollowała swoje media społecznościowe? Niestety podobne historie są już na porządku dziennym. Na ulicach, w pubach czy restauracjach nie raz widuje się pary, które zamiast spędzać czas razem, nie odrywają oczu od ekranów swoich smartfonów. Jak uzależnienie od telefonu może wpłynąć na Twój związek?

wyprzedaż do 70%

Uzależnienie od telefonu a związek

Niestety uzależnienie od telefonu nie sprzyja budowaniu trwałych relacji damsko-męskich. To w zasadzie żadna niespodzianka, skoro osoba uzależniona od telefonu więcej uwagi poświęca powiadomieniom z Facebooka niż swemu partnerowi czy partnerce. Powstało nawet specjalne określenie – phubbing, ukute przez naukowców z Uniwersytetu Baylor, odnoszące się do korzystania ze smartfona w trakcie spędzania czasu z bliską osobą.

Symptomy tego zjawiska z pewnością dobrze znasz: nieobecny, rozkojarzony wzrok, ręka na telefonie i ciągłe zerkanie w ekran. Uzależniony od telefonu często nie słucha tego co się do niego mówi i nie bardzo wie, co właściwie dzieje się dookoła. Trudno się zatem dziwić, że partnerzy takich osób wkrótce czują się ignorowani i osamotnieni. A kłótnie i brak satysfakcji ze związku często kończą się rozpadem nawet najbardziej obiecujących relacji.

Objawy uzależnienia od telefonu

Jak rozpoznać objawy uzależnienia od telefonu? To na szczęście nie powinno sprawić większych trudności. Osoba uzależniona od smartfona sprawia wrażenie, jakby nie mogła rozstać się z telefonem. Smartfon jest wręcz przyklejony do jej dłoni i zabiera go ze sobą dosłownie wszędzie, nawet do toalety. Jeśli sam łapiesz się na podobnym zachowaniu wiedz, że Twoja partnerka może poczuć, że coś przed nią ukrywasz. A sam chyba przyznasz, że brak zaufania, zazdrość i podejrzliwość nie wróżą dobrze żadnej relacji.

Kolejny objaw uzależnienia od telefonu to ciągłe sprawdzanie powiadomień z mediów społecznościowych, maili czy chociażby aktualnych informacji. Osoba uzależniona często zapomina o całym świecie, bo całkowicie pochłania ją to, co dzieje się w przestrzeni wirtualnej. Jest rozkojarzona, nieobecna i tylko udaje, że słucha. Właśnie takie zachowania są najbardziej przykre dla partnera i trudno przez nie podtrzymać ogień w związku.

Uzależnienie od telefonu – jak sobie poradzić?

Jak sobie poradzić z uzależnieniem od telefonu? Najważniejsze to w porę zdać sobie sprawę z problemu. Jeśli zdarza Ci się poświęcać zbyt wiele czasu mediom społecznościowym, a Twoja dziewczyna coraz częściej robi Ci wyrzuty, to znak, że pora potraktować sprawę poważnie. Od czego zacząć?

W walce z uzależnieniem od smartfona pomogą Ci pewne nawyki, które znacznie ograniczą czas, który mu poświęcasz. Przede wszystkim nie noś telefonu ze sobą wszędzie, jakby był częścią Twojej ręki. Wychodząc gdzieś z partnerką, chowaj smartfon do plecaka zamiast do kieszeni, żeby trudniej było Ci po niego sięgnąć. Dobrym pomysłem będzie też wyłączenie powiadomień głosowych na telefonie. Te sygnały działają niczym lep na muchy – gdy je słyszysz, natychmiast chcesz sprawdzić, czego dotyczą. Warto korzystać także z aplikacji, takich jak YourHour, które kontrolują czas spędzany na telefonie oraz informują, kiedy należy odłożyć smartfon i powrócić do prawdziwego świata.

Jak uratować związek po odstawieniu smartfona?

Jeśli zależy Ci na Twojej drugiej połówce, nigdy nie pozwól, by poczuła się przez Ciebie ignorowana. Przypomnij sobie, jak wspaniale było Wam na początku związku i zastanów się, dlaczego już tak nie jest. Pamiętaj, że rutyna, proza życia i brak czasu dla siebie to gwóźdź do trumny każdej relacji. Kolejnym gwoździem często bywa niestety smartfon oraz fakt, że nie raz to jemu poświęcasz więcej uwagi, niż swojej partnerce.


 

Odpowiedz