fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Zastanawiałeś się kiedyś, jakby to było nie pić przez cały miesiąc? Teraz masz okazję się przekonać, bo właśnie rusza wyzwanie Sober November, czyli trzeźwy listopad. Jakie korzyści dla Twojego zdrowia i samopoczucia może mieć miesiąc bez alkoholu?

wyprzedaż do 70%

Sober November – o co w tym chodzi?

Akcje pod tytułem: „miesiąc bez alkoholu” stają się coraz popularniejsze. Pewnie nie raz słyszałeś, na przykład o wyzwaniu Dry January, czyli trzeźwym styczniu, kiedy to w myśl zasady „nowy rok, nowy ja” wiele osób stara porzucić złe nawyki. Być może kojarzysz także sierpień jako miesiąc trzeźwości, który jest promowany przez Kościół.

Wyzwanie Sober November, czyli trzeźwy listopad jest mniej popularne, ale i ono powoli przekonuje do siebie coraz szersze grono osób. O co w tym chodzi? Trzeźwy listopad ma pomóc Ci zregenerować siły i organizm przed nadchodzącym okresem świątecznym. Chodzi o to, by dać odetchnąć nerkom i wątrobie, których kondycja może zostać nadwyrężona przez picie grzanego wina czy piwa.

Każdego roku w wyzwaniach tego typu bierze udział tak wielu ludzi, że powstały nawet specjalne aplikacje, które śledzą postępy i zagrzewają do dalszej walki.

Trzeźwy listopad – jakie są korzyści?

Pewnie myślisz sobie teraz, że Sober November jest szaleństwem, na które nie stać Twojej silnej woli, ale dobrze się zastanów! Okazuje się, że miesiąc bez alkoholu może mieć niezwykle pozytywny wpływ na Twoją kondycję i samopoczucie.

1. Trzeźwy listopad, czyli szansa na zrzucenie zbędnych kilogramów

Jednym z największych plusów Sober November jest możliwość zgubienia kilku zbędnych kilogramów. Niestety częste spożycie alkoholu może zaburzać Twój naturalny metabolizm i sprzyjać odkładaniu się większej ilości tłuszczu w tkankach. W przybieraniu na wadze „pomagają” przekąski, które zwykle idą w parze z kuflem piwa. Jeśli zatem rozważasz zmianę swojego trybu życia, to trzeźwy listopad może być dobrym początkiem tej przygody.

2. Mniej alkoholu… więcej energii!

Zdaniem lekarzy i specjalistów eliminacja alkoholu z diety przekłada się także na lepszą jakość snu. Organizm nieobciążony toksynami, produkuje mniej glutaminy, co pozwala lepiej przespać noc i w pełni wypocząć. Trzeźwy listopad może więc sprawić, że w ciągu dnia Twoja efektywność wzrośnie, będziesz miał więcej energii i lepszą zdolność koncentracji uwagi.

3. Brak alkoholu = lepsza forma

Nieważne, czy trenujesz zawodowo, czy dbasz o podtrzymanie formy w tym trudnym dla wszystkich czasie – siłownie są pozamykane, a ćwiczenia na świeżym powietrzu ze względu na koronawirusa nie zawsze są bezpieczne. W tych niezbyt sprzyjających okolicznościach rodzi się pokusa, żeby częściej sięgać po piwo, słone przekąski i zaniechać planów treningowych.

Nadmiar kalorii pochodzących z alkoholu powoduje przyrost tkanki tłuszczowej oraz prowadzi do stanu katabolicznego, czyli degradacji białek mięśniowych. Trzeźwy listopad to doskonały czas na to, żeby popracować nad formą, np. ćwicząc w domu. Eliminacja alkoholu z diety wpłynie wymiernie na osiągnięcie wyznaczonych celów!

mężczyzna ćwiczy w domu

Trzeźwy miesiąc to także doskonały trening mentalny – w Polsce alkoholu pije się sporo i okazji, żeby wychylić jedno lub dwa piwka jest bardzo dużo. Miesiąc trzeźwości to świetny trening asertywności i szansa na wzmocnienie pożądanych cech naszego charakteru.

4. Sober November, a lepsze samopoczucie

Piwo czy kieliszek wina po ciężkim dniu pracy to dla niektórych sposób na relaks i wytchnienie, ale trzeba liczyć się z konsekwencjami takich nawyków. Badania wykazały, że alkohol w perspektywie długoterminowej może wzmagać poczucie niepokoju, a nie je łagodzić. Miesiąc trzeźwości często wpływa więc na poprawę samopoczucia. Decydując się na trzeźwy listopad, wyeliminujesz też problemem kaca, który potrafi odebrać chęć do jakiejkolwiek aktywności.

Jak wytrzymać miesiąc bez alkoholu?

Jak wytrwać w trzeźwości przez cały miesiąc, gdy pokus jest tak wiele? Przede wszystkim rozważ wszystkie za i przeciw. Jeśli korzyści dla zdrowia nie bardzo do Ciebie przemawiają, pomyśl o plusach finansowych. Policz na szybko, ile średnio wydajesz na alkohol w ciągu miesiąca, a potem wyobraź sobie, co można by zrobić z całą zaoszczędzoną kasą.

Jeżeli chcesz podjąć wyzwanie Sober November, to po prostu podejmij tę decyzję i odstaw „alko” na cały miesiąc. Podziel się tym pomysłem z dziewczyną, kumplami. Uważaj w szczególności na tych ostatnich, bo na pewno będą chcieli sprawdzić Twoją silną wolę. 😉

Obserwuj swój organizm, wagę i kondycję na treningach. Jeśli dopadnie Cię pokusa, zajmij umysł czymś innym. Idź na spacer z psem, zrób ćwiczenia, ugotuj dobry obiad albo włącz Netflix. Nic tak nie umila zimowego wieczoru, jak dobry wciągający serial.


 

Odpowiedz