fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

spiacy-facet-flickr-Gisela-Giardino
Źródło: Flickr; Autor: Gisela Giardino

To jasne: powinno być tak, że kładąc się do łóżka, w ciągu kilkunastu minut zasypiamy twardym snem. Rano budzimy się wypoczęci i pełni pozytywnej energii. Niestety, nie zawsze dostajemy to, co powinniśmy. Co robić, żeby zapewnić sobie mocny sen?

Niektórzy z nas tylko pomarzyć mogą o twardym śnie od wieczora do samego rana.  Jeszcze kilkanaście lat temu co trzeci dorosły Polak chodził niewyspany, obecnie już nawet co drugi – wynika z badania TNS Polska. Wiadomo, przyczyn może być wiele: stres, zła dieta, używki, brak ruchu itd. Efekty niewyspania też mogą być różne: zdenerwowanie, drażliwość, czy trudności z koncentracją. Skoro tak wielu z nas boryka się z tym problemem, chyba warto odpowiedzieć sobie na pytanie:

Co zrobić, by w nocy spać jak dziecko?

 1. Nie pij kawy późnym popołudniem i wieczorem – zaczynamy od oczywistości, ale kawa pobudza nawet pięć godzin po jej wypiciu. Warto o tym pamiętać, zanim wlejesz w siebie trzecią kawę w ciągu dnia.
 2. Wstawaj o regularnej porze – nawet gdy kładziesz się później niż zwykle. Rutyniarstwo w tym przypadku mile widziane.
 3. Dbaj o kondycję fizyczną – ci, którzy ćwiczą, śpią lepiej. To naukowo potwierdzone! Najlepiej ćwiczyć rano lub popołudniu, najgorzej – tuż przed snem.
 4. Zrezygnuj z drzemek – chodzi tu nie tylko o te w ciągu dnia, ale i o (jakże dobrze nam znane) poranne „jeszcze 5 minut i wstaję”. Dlaczego? Ponowne zasypianie po obudzeniu to sygnał dla mózgu, że coś takiego jak pora wstawania właściwie nie istnieje.
 5. Zainwestuj w porządny materac – porządny materac to inwestycja na lata, biorąc pod uwagę fakt, że w łóżku spędzamy ¼ życia.
 6. Bierz kąpiel/prysznic ok. godzinę przed spaniem – w głębokim śnie pomaga ponoć także prysznic z gorącą, a następnie – zimną wodą.
 7. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pokoju, w którym śpisz.
 8. Zgaś światło – to kolejny sygnał dla organizmu, że powinien zwolnić tempo.
 9. Zadbaj o tzw. biały szum, czyli przyjemne dźwięki pomagające zasnąć – ciche odgłosy „w tle” nie pomagają każdemu, ale może warto spróbować?
 10. Odpręż się przed zaśnięciem – seks jest złotym środkiem na sen.
 11. Nie staraj się zasnąć za wszelką cenę – jeśli po kilkudziesięciu minutach wciąż nie możesz zasnąć, to właściwie, po co się męczyć? Wstań, poczekaj, zajmij się czymś przyjemnym.
 12. Tabletki nasenne to ostateczność!

A jak długi powinien być sen? Odpowiedź na to pytanie oraz garść innych, cennych informacji możecie znaleźć na poniższym filmie z kanału AsapSCIENCE. Żądnych wiedzy zachęcamy do oglądania 🙂


Sklep OZONEE
 

Dołącz do dyskusji 5 komentarzy

Odpowiedz