fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Pandemia nie odpuszcza, jednak istnieją rozrywki, które możesz z powodzeniem trenować, siedząc na kanapie! Poznaj nasze propozycje na alternatywne spędzenie czasu w domu, gdy nuda zaczyna doskwierać!

wyprzedaż do 70%

Brydż sportowy – zajęcie (nie tylko) dla dziadków?

Brydż sportowy to gra nie tylko dla emerytów w hollywoodzkich filmach. Może nie do końca zdajesz sobie z tego sprawę, ale brydż jest sportem, w którym narodowa reprezentacja radzi sobie lepiej niż piłkarska!

Od czego zacząć grę w brydża? 

  • Zacznij od skompletowania dwóch zespołów do gry (4 osoby) i talii 52 kart (bez jokerów).
  • Pierwszym etapem gry w brydża jest licytacja. Polega ona na ustaleniu wysokości kontraktu i koloru atutowego (lub jego braku). Im wyższa wysokość kontraktu, tym więcej punktów do zdobycia, ale i większe ryzyko przegranej.
  • Licytujemy, deklarując wysokość kontraktu i kolor atutowy, którym będziemy przebijać. Na przykład 1 Trefl oznacza, że deklarujemy się, iż w 7 okrążeniach nasza karta lub karta naszego partnera będzie najwyższa w danym okrążeniu.
  • Kolejnym etapem jest rozgrywka, którą zaczynają przeciwnicy zwycięzców licytacji. Prowadzą oni działania dywersyjne i dlatego powinni posiadać dobry system obrony, tzw. wistów, ponieważ wszystkie przesłanki na temat kart przeciwnika można czerpać tylko z kolejności dokładanych kart.
  • Partner rozgrywającego pokazuje wszystkie swoje karty i wykonuje jego polecenia. Nie można porozumiewać się dodatkowymi sygnałami, rozmowa o rozdaniu jest w bardzo złym tonie.
  • Jeśli gramy sportowo – czyli porównawczo, wynik waszej pary zostanie porównany z innymi parami, które rozgrywały to samo rozdanie. Jeśli gramy towarzysko – wygramy, jeśli dwa razy zdobędziemy po 100 punktów za rozegrane kontrakty, a przeciwnicy nie zdobędą punktów za nasze przegrane.

Brydż nadal Cię nie przekonał? No to lecimy dalej…

A może szachy?

Obejrzałeś niedawno „Gambit Królowej” i marzysz o tym, żeby zacząć swoją przygodę z szachami? Zacznijmy od tego, że emisja tego bardzo popularnego serialu spowodowała, że ceny najzwyklejszych, niekolekcjonerskich zestawów szachowych poszybowały mocno w górę. Mimo wszystko koszty nie są aż tak strasznie zaporowe – poza tym w szachy możesz grać online, zarówno z komputerem, jak i z ludźmi z całego świata.

Naukę gry w szachy zacznij od przyswojenia sobie, w jaki sposób po szachownicy poruszają się konkretne pionki. Gdy opanujesz już podstawy, będziesz mógł zgłębić różne skomplikowane zagrania, roszady i taktyki otwarcia. W szachy możesz z powodzeniem grać na kanapie, przed ekranem laptopa czy nawet na telefonie. A jak już będziesz prawdziwym szachowym masterem, to możesz nawet grać sam ze sobą na jednej szachownicy – według szachowych mistrzów, to jedno z najlepszych ćwiczeń.

via GIPHY

Czółko – doskonała gra integracyjna

Czółko to doskonała gra towarzyska dla kilku osób, ale z powodzeniem można w nią grać nawet we dwie osoby. Do zagrania w tę grę nie potrzebujesz nawet smartfona – wystarczą karteczki, które nakleicie sobie wzajemnie na czoła. Zasady gry są stare jak świat – chodzi o zgadnięcie, o jakiej słynnej postaci mowa. Oczywiście, istnieją także różne warianty tej gry na smartfony. Wtedy, zamiast karteczki na głowie trzeba trzymać telefon, co nie jest mimo wszystko najwygodniejszym rozwiązaniem, ale co kto lubi. 😉

via GIPHY

Taboo – działaj pod presją czasu

Kolejne zgadywanka, która występuje zarówno w formie karcianej, jak i aplikacji mobilnej. Gra towarzyska przeznaczona raczej dla większego grona znajomych, tak żeby dało się podzielić przynajmniej na dwa zespoły. Zabawa polega na zgadywaniu danego słowa – osoba, którą zespół wystawia do zgadywania, nie może podczas naprowadzania na odpowiedź używać wybranych wyrazów bliskoznacznych. Im więcej słów w danej rundzie zgadnie dana drużyna w określonym czasie, tym więcej punktów zdobywa.

Taboo to prawdziwe wyzwanie dla naszego mózgu i sprawdzian ze słownictwa oraz tego, jak radzimy sobie w sytuacjach, kiedy czasu jest mało, a emocjo biorą górę. Polecamy!

Karty przeciw ludzkości

Kolejna gra karciana, która pozwoli odpocząć Ci po kolejnym męczącym dniu w tych trudnych czasach. Tutaj nie ma żadnej rywalizacji, limitowanego czasu czy głowienia się nad czymkolwiek. „Karty przeciwko ludzkości” to kontrowersyjna (ale bardzo przyjemna) gra, w której charakterystyczne czarne karty zawierają różne ironiczne, a czasem prowokujące pytania.

Zasady są banalne – w danej rundzie jeden gracz odczytuje pytanie z losowo wybranej, czarnej karty, a reszta odpowiada swoimi kartami, które ich zdaniem tworzą najbardziej groteskową odpowiedź. Gwarantujemy Ci, że połączenia, które w tej grze wychodzą, potrafią wprawić w naprawdę dobry (i zarazem czarny) humor. To idealna gra, żeby nabrać trochę pożądanego dystansu do otaczającego nas świata.

via GIPHY

W tę grę polecamy grać w tradycyjnej formie. Od telefonów trzeba czasem odpoczywać. 😉


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz