fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Przed Tobą rozmowa o wymarzoną pracę, pierwszy obiad u jej rodziców, ważny egzamin… a może jeszcze inny powód sprawia, że masz nocne koszmary? Od teraz możesz o tym zapomnieć! Podpowiadamy, jak radzić sobie z paraliżującym stresem. 

Znane powiedzenie mówi, że stres jest solą życia, ale jak wiadomo, w zbyt dużej ilości szkodzi. Przeczytaj zatem nasze rady, jak go (w miarę możliwości) unikać lub przynajmniej zminimalizować. Z nami sukces gwarantowany! 

Jak poradzić sobie ze stresem? Zdemaskuj wroga! 

Czasem nie do końca zdajemy sobie sprawę, z czego dokładnie wynikają nasze obawy. A może okazać się, że bardzo szybko uda Ci się poradzić z paraliżującym stresem. Najważniejsze, co należy zrobić to uświadomić sobie, jaka jest jego główna przyczyna. Już wiesz? Świetnie, przejdźmy więc do następnego kroku. Teraz pozostało już tylko pomyśleć o pozytywnych skutkach np. zdobycie wymarzonej pracy, zrobienie dobrego wrażenia na jej rodzicach.  To wystarczająca motywacja prawda?  

Dieta i sport sposobem na poradzenie sobie z paraliżującym stresem 

Czy dieta może być odpowiedzią na problem, jak poradzić sobie ze stresem? Tak! To właśnie od niej w dużym stopniu zależy Twoja kondycja tego ważnego dnia. Zdecydowanie w odstawkę musi iść alkohol, produkty wysokosłodzone i wszelkiego rodzaje substancje pobudzające organizm (np. kofeina i nikotyna). Każda z nich ma negatywne skutki dla Twojego zdrowia. A o kwestiach zdrowotnych tego dnia raczej chcemy zapomnieć… Przed ważnym wydarzeniem postaw na pożywne i smaczne śniadanie. Dzięki temu zyskasz energię już od samego rana, a głód nie będzie Ci szybko doskwierał.

jak sobie poradzić z porażką, jak poradzić sobie ze stresem

OK, a w jaki sposób aktywność fizyczna pomaga radzić sobie z paraliżującym stresem? 

Przede wszystkim skupiając się na właściwym wykonywaniu ćwiczeń, chociaż na chwilę zapomnisz o Twoich zmartwieniach. Po drugie aktywność fizyczna znakomicie rozładowuje napięcie. Dlaczego jeszcze to jest tak istotne? Stres spina nasze mięśnie, w efekcie czego przyczynia się do osłabienia naszego samopoczucia psychicznego. Osoby, które zmagają się z permanentnym stresem są w dużo większym stopniu narażone na poważne choroby układu nerwowego. 

jak radzić sobie z paraliżującym stresem

Uwierz w swoje możliwości! 

Twój stres objawia się głównie poprzez myśli typu „A co będzie, gdy…” i rozważania mnóstwa opcji, szczególnie tych negatywnych?  Jedną z przyczyn takiego myślenia jest brak wiary we własne możliwości. Najlepsze, co możesz wtedy zrobić i co pomoże Ci w walce ze stresem, to wyrzucić z głowy wszystkie myśli typu „Nie dam rady”, „To nie dla mnie”, „Nie mam wystarczających umiejętności”, „Na pewno się zbłaźnię”. Zamiast tego, skup się na swoich mocnych stronach, a jest ich z pewnością bardzo dużo. Postaraj się myśleć w inny sposób np. skoro zostałeś zaproszony na rozmowę o pracę, to możesz czuć się wyróżniony. Pracodawca docenił Twoje umiejętności i widzi w Tobie potencjał.  

Wyrzuć to z siebie!  

Rozmowa z kimś z rodziny lub z przyjacielem również pomoże, gdy nie wiesz, jak poradzić sobie ze stresemOpowiedz zaufanej osobie o swoich obawach i wątpliwościach. Gdy wyrzucisz to z siebie, poczujesz ogromną ulgę. Często trzymamy nasze zmartwienia w sobie, a takie proste rozwiązanie jak rozmowa z bliskimi jest jednym z najszybszych sposobów rozładowania napięcia i pokonania stresu. Być może Twój rozmówca podzieli się swoim doświadczeniem i da Ci radę, na którą sam byś nie wpadł 😉. 

jak sobie radzić ze stresem w pracy

To się nie powtórzy, czyli jak poradzić sobie z porażką? 

Co jednak zrobić, gdy powyższe rady nie pomagają i nadal nie wiesz, jak poradzić sobie ze stresem? Mamy na to sposób! Pomyśl, co może się stać, gdy Ci się nie uda. To być może na początku nie brzmi bardzo przekonująco, ale uwierz nam na słowo – pomaga! Pomyśl więc, jak poradziłbyś sobie z porażką, co takiego mogłoby się wtedy stać? Czy to zdarzenie wpłynie w znaczący sposób na Twoje życie za 5, czy 10 lat? Prawdopodobnie nie wpłynie wcale 🙂 

Nie dostanie pracy, o jakiej marzyłeś nie jest przyjemne, ale czy wtedy się poddasz? Na pewno nie. Pomyśl, że takie sytuacje się zdarzają i potraktuj je jako okazję do szukania innej, jeszcze lepszej posady. Niech to zmotywuje Cię do radzenia sobie z paraliżującym stresem.

wyprzedaż do 70%

Brak Ci motywacji do dalszego działania?  

Bardzo pomocne jest uświadomienie sobie, że droga do sukcesu wielu znanych ludzi również była kręta i pełna porażek. A mimo to nie poddali się i osiągnęli sukces.  Jesteśmy przekonani, że przeczytanie tych książek pomoże Ci oraz dostarczy dużej dawki inspiracji i motywacji. Wybór najciekawszych pozycji, ułatwi Ci lista 5 inspirujących biografii ludzi sukcesu. 

jak sobie poradzić z porażką

Wypróbuj każdą z wymienionych powyżej porad, jak poradzić sobie ze stresem. Dzięki nim sukces gwarantowany! One pomogą Ci spojrzeć na całą sytuację z innej perspektywy. Nie słuchaj natomiast niesprawdzonych rad pseudocoachów, przez które jedynie stracisz energię i cenny czas.  


 

Odpowiedz