fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

kettlebell

Czym są kettlebell i jak je wykorzystać w treningu? W jaki sposób ćwiczenia z kettlebell wpływają na naszą sylwetkę? Na ten temat wypowie się specjalista, czyli Jakub Kucner – trener personalny i finalista konkursu Mister Polski.

Kettlebell, czyli szczególny rodzaj odważnika, cieszy się coraz większa popularnością wśród amatorów ćwiczeń siłowych. Trening z tego typu sprzętem ma szereg zalet. Nie tylko zwiększa naszą siłę, ale i poprawia gibkość i koordynację ruchową. O innych zaletach kettlebelli opowie Rafał Kucner.

Trening rodem z carskiej Rosji

Kettlebelle, wbrew pozorom, zostały wymyślone przed wiekami, bo w XVIII-wiecznej Rosji. Wykorzystywano je do treningu wojskowego, a od lat 40. zaczęto je także wykorzystywać do ćwiczeń w sporach siłowych. Przez lata trochę zapomniane, dziś stają się z jednym z popularniejszych narzędzi treningowych. Jakie są ich zalety? Jak ćwiczyć z kettlebell? Zapytaliśmy o to Jakuba Kucnera.

Zalety treningu z kettlebell

Czy trener personalny Jakub Kucner poleca tego typu ćwiczenia? Jakich efektów możemy się spodziewać, wykorzystując w treningu kettlebelle?

Jakub Kucner1
Jakub Kucner: Jak najbardziej polecam kettlebelle. Przesuwają środek ciężkości, dając znacznie lepszy efekt niż standardowe handle. Rozwijają nie tylko siłę i wytrzymałość, ale także poprawiają kondycję. Co ważne, wszystko to odbywa się bez widocznej rozbudowy mięśni.

Trening z odważnikami nie izoluje mięśni, lecz wpływa na ich współdziałanie, dzięki temu sylwetka rozwija się bardziej harmonijnie. Kettlebelle zwiększają gibkość, zapobiegają bólom pleców. Szybciej tracimy kilogramy i poprawiamy swoją ogólną koncycję.

Ćwiczenia z kettlebell

Jakub Kucner: W czasie wykonywania ćwiczeń z kettlebell powinniśmy zwrócić uwagę na trzymanie balansu i równowagi, dzięki czemu zyskujemy większą świadomość ciała oraz niwelujemy ryzyko kontuzji. Niezwykle istotne jest prawidłowe dobranie obciążenia do naszych możliwości. Pamiętajmy o utrzymaniu w miarę szybkiego tempu wykonywania ćwiczeń. [su_spacer size="10"]

Zwiększy to wydolność organizmu i pozytywnie wpłynie na pracę serca i całego układu krążenia. Nie możemy zapominać o różnorodności treningu. Zmieniajmy ilość i wagę wykorzystywanych kettlebelli, stosujmy różne sposoby uchwytu i tempo ćwiczeń. Modyfikując rodzaj treningu, nie narazimy ani swojego ciała na przeciążenie, ani tym bardziej siebie na znudzenie.

A wy, co sądzicie na temat kettlebell? Wykorzystujecie je w swoim treningu? Przy okazji przypominamy, byście nigdy nie próbowali ćwiczyć bez rozgrzewki. O tym, dlaczego rozgrzewka jest ważnym elementem treningu, przeczytacie we wcześniejszym wpisie.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz