fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Kanye West to postać wyjątkowo barwna i kontrowersyjna. Jego wypowiedzi szokują, czasem budzą niesmak, a bilety na koncerty i tak wyprzedają się z niemal rocznym wyprzedzeniem. Kim jest raper, który podbił świat mody i serce Kim Kardashian?

Znany amerykański raper Kanye West nie jest bynajmniej pierwszym celebrytą, który wziął się za projektowanie mody. Kolekcji sygnowanych nazwiskami wielkich przedstawicieli świata muzyki jest mnóstwo, ale nie każda zrobiła tak wielką furorę, jak ta którą stworzył West. Na czym polega fenomen rapera?

wyprzedaż do 70%

Kanye West – skandale i kontrowersje

Kanye West to zdecydowanie jedna z tych osób, które albo się kocha, albo nienawidzi. Dla niektórych jest to po prostu lekko zwariowany megaloman, który zapomniał o rapowaniu i całkiem niepotrzebnie zabrał się za modę i politykę. Inni natomiast uważają go za jednego z najzdolniejszych raperów wszechczasów, którego twórczość wyróżniają inteligentne rymy oraz nowatorskie zabiegi dźwiękowe.

Zdania na temat gwiazdy są mocno podzielone, ale jedno jest pewnie – sam West nigdy nie przejmował się tym, co o nim mówiono. Wciąż bez cienia wstydu wypowiada swoje kontrowersyjne poglądy i wyraża poparcie dla polityki Donalda Trumpa.

Swego czasu głośno było o jego konflikcie z Drake’iem oraz zerwanej przyjaźni z Jayem Z. Spekulowano także o chorobie psychicznej rapera i jego uzależnieniu od narkotyków. Ze wszystkich tych kłopotów West wyszedł jednak obronną ręką, wrócił do formy i wciąż działa jako muzyk. Skandale i szokujące wypowiedzi nie przeszkodziły mu także w podbiciu świata mody.

Kariera muzyczna Kanye Westa

Początki kariery Westa to przede wszystkim współpraca z innymi gwiazdami. Jego pierwszym osiągnięciem było wyprodukowanie albumu Grave’a. Potem współpracował z coraz większymi osobistościami, takimi jak Janet Jackson czy Alicia Keys. Po latach współpracy z innymi raper zdecydował się na stworzenie czegoś własnego. Przełom przyszedł w 2000 roku, kiedy podpisał kontrakt z wytwórnią Roc-A-Fella-Records. Pierwszy solowy album Westa spotkał się z przychylnymi ocenami krytyków i zaskarbił mu sympatię fanów, a dziś po latach twórczości, muzyk ma już na swoim koncie 21 nagród Grammy. Obecnie jest jedną z największych gwiazd amerykańskiego show-biznesu i prawdziwą ikoną popkultury.

Pierwsze kroki w świecie mody

Kanye West nigdy nie ukrywał swojej pasji do mody i niemal od początku swej kariery uchodził za jedną z najlepiej ubranych gwiazd muzyki. Lansowana przez niego estetyka raz na zawsze obaliła stereotyp rapera w bluzie z kapturem i złotym łańcuchu. West wprowadził do świata rapu nowe trendy, czym zainspirował wielu innych muzyków do eksperymentowania ze swoim wizerunkiem. Kreacje projektowane przez Westa wyróżnia prostota i charakterystyczny styl balansujący na pograniczu sportu, glamour i normcore. To między innymi jego projekty zapoczątkowały modę nude, czyli ubrania w palecie barw przypominających naturalny odcień skóry.

West zajął się modą na poważnie w 2005 roku, promując kolekcję „Pastelle clothing”. Potem przyszła kolej na współpracę z największymi markami, takimi jak Nike, Louis Vuitton czy Fendi. Jednak prawdziwy rozgłos i sukces przyniosła mu współpraca z firmą Adidas. Powstała w 2013 roku kolekcja butów Yezzy Boots stała się prawdziwym hitem. Jednorazowy projekt przerodził się więc w stałą współpracę, a sneakersy i kapsułkowa linia odzieży linii Yezzy na stałe weszła do asortymentu marki. Dziś rzeczy te są już prawdziwymi ikonami, a cena niektórych sięga nawet kilkunastu tysięcy dolarów. Mimo to każda kolejna kolekcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zarówno ze strony fanów, jak i krytyków mody.

Kanye West – kreator mody i kaznodzieja?

Wygląda na to, że moda to nie jedyna pasja Kanyego Westa. Już od jakiegoś czasu muzyk zajmuje się organizacją cotygodniowych „mszy” dla swojej rodziny i przyjaciół. Wydarzenia te odbywają się w domu muzyka lub w plenerze, na przykład podczas wydarzeń takich jak Coachella. West angażuje do pomocy pastora oraz grupę gospel, wraz z którą wykonuje katolickie aranżacje swoich utworów. Kolejny przejaw megalomanii czy prawdziwa duchowa potrzeba? Kto wie, pewne jest jednak to, że West jeszcze nie raz zaskoczy nas swoimi pomysłami.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz