fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Choć szerokie spodnie były w latach 90. prawdziwym hitem, to od pewnego czasu moda zepchnęła je na boczny tor. Jeśli już się pojawiają, to zwykle w casualu, a już zwłaszcza streetwearze, ale najczęściej ustępują innym modelom. Czy szerokie spodnie męskie mają jeszcze rację bytu?

wyprzedaż do 70%

Moda na szerokie spodnie – kiedy to było?

Przez lata przyzwyczailiśmy się już do dopasowanych spodni męskich, nawet w wersji skinny. Jednak ci, którzy pamiętają dobrze lata 90. i początek XXI wieku wiedzą, że wtedy trend był zupełnie odwrócony. To właśnie wtedy królowały szerokie spodnie, czy to w casualu, czy bardziej oficjalnym stylu. I chociaż nie jest to może przypadek aż tak tragiczny jak dzwony lat 70., to dzisiaj szerokie spodnie i tak budzą modowe kontrowersje.

Skąd wzięła się moda na szerokie spodnie?

W stylu codziennym duży wpływ miała scena muzyczna, która przekładała się na modę. Lata 90. to  czas grunge’, w którym dopasowane rurki raczej odpadały, na rzecz szerszego odpowiednika.  Najważniejszy był jednak rap, który do mody codziennej sprowadził spodnie baggy. Szersze spodnie były w tamtym czasie praktycznie jedyną opcją dla faceta.

Moda ta trwała gdzieś do wczesnego początku XXI wieku, aż w końcu szerokie spodnie musiały się pożegnać ze swoim statusem. Dziś przez światek mody są raczej uważane jako przeżytek i ciężko jest spotkać trensetterów, którzy zdecydują się właśnie na nie… chociaż wydaje się, że projektanci próbują zmienić ten stan rzeczy.

Próba przywrócenia szerokich spodni, czyli witamy w 2017 roku

Ich czas miał wprawdzie przeminąć, ale wydaje się, że projektanci zatęsknili za szerszymi spodniami. Rok 2017, jako pierwszy od dawna, starał się z powrotem wprowadzić modę na szerokie spodnie i odsunąć dopasowane modele na dalszy plan, ku uciesze miłośników starych trendów.

Szerokie spodnie były wprowadzane zarówno do stylu oficjalnego, jak i casualu, gdzie są częściej spotykane. Czy trend się przyjął? Cóż, oprócz tak bardzo lubianych przez wszystkich spodni dresowych, szerszych spodni w wersji takiej jak kilkanaście lat temu raczej nie widać na ulicach. W codziennej modzie męskiej dalej królują joggery, a w stylu bardziej oficjalnym na topie nadal pozostają chinosy. Nie wydaje się, żeby szerokie spodnie wróciły w spektakularnym stylu, a już tym bardziej miały się utrzymać w przyszłych sezonach.

Najbardziej oczywistym powodem jest chyba to, że dużo łatwiej jest dobrać stylówkę do dobrze dopasowanych spodni, niż szerokich. W końcu nie bez powodu moda stara się zapomnieć o trendach wczesnych lat dwutysięcznych, a już zwłaszcza stylizacjach gwiazd tamtego okresu… W casualowych stylizacjach, mając bardziej dopasowane spodnie, można spokojnie założyć np. na szerszy t-shirt lub luźną bluzę. Jasne, możesz też pozwolić sobie na to mając szersze spodnie, jednak łatwo przy tym wyglądać niechlujnie.

Jak sprawić, by szerokie spodnie pasowały do stylizacji?

Szerokie spodnie może trudniej doprowadzić do porządku, ale to nie znaczy, że sprawa jest przegrana. Żeby tego typu krój nie wyglądał jak worek ziemniaków trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Przede wszystkim górna część stylizacji powinna być dobrze dopasowana (chyba że chodzi Ci właśnie o raperską stylówkę i nawiązanie do kultowych lat 90. – wtedy po prostu połącz je z dowolna bluzą hoodie). Do szerszych spodni pasują nieco bardziej dopasowane swetry lub koszule. Jak widać dopasowaniu szerokich spodni do reszty ciuchów męskich trzeba poświęcić trochę zachodu i z tego też względu projektanci raczej będą musieli się pogodzić z ich odejściem ze świata mody.

A na koniec jeszcze jeden klasyk z lat 90. – do słuchania i patrzenia (tym razem pod kątem modowym właśnie) 🙂

Chcesz się wyróżnić i jednocześnie pozostać w zgodzie z najnowszymi trendami? Sprawdź, jak nosić spodnie cargo.


 

Dołącz do dyskusji 2 komentarze

Odpowiedz