fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

czym jest techwear? Czy to to samo co tecwear?

O techwearze z roku na rok jest coraz głośniej, choć termin ten wciąż budzi wiele wątpliwości. To z pewnością jeden z ciekawszych i bardziej nietuzinkowych nurtów w obecnej modzie, a charakteryzują go przede wszystkim nietypowe rozwiązania. Ile techwear ma faktycznie wspólnego z technologią? O tym w dzisiejszym wpisie.

Czym jest techwear?

Techwear, lub tec wear, jak mówią niektórzy, to ubrania przeznaczone do codziennego użytku, mające w założeniu być przede wszystkim praktyczne i komfortowe, ale też stylowe. Na pierwszy rzut oka brzmi to jak wiele stylów, z którymi mieliśmy już do czynienia w modzie. To co wyróżnia techwear, to jednak właśnie użyteczność, na którą kładzie się największy nacisk.

Ubrania tego typu są robione z wysokiej jakości, technologicznie zaawansowanych materiałów. Ciuchy mają być wodoodporne, przepuszczające powietrze, przystosowane do ciągłego ruchu. Jednym słowem – ma być jak najbardziej komfortowo, ale przy tym również stylowo.

Materiały, kolory i ogólny styl techwearu

Jak już wspomnieliśmy, ważnym elementem techwearu są wysokiej jakości, zaawansowane technologicznie tkaniny. Główną rolę gra tutaj materiał, a raczej technologicznie połączone materiały – GORE-TEX. Opiera się on na teflonie, z którego wykonana jest membrana. Oprócz tego techwear bazuje też na Primaloft, czyli syntetycznym materiale ocieplającym oraz Rip-stop, czyli technice wzmacniania tkaniny.

Styl techwear raczej trzyma się minimalizmu. Nie jest to moda pełna wzorów i kolorów, raczej pozostaje ona wierna swojemu najważniejszemu założeniu, jakim jest praktyczność. Głównym zamiarem, z jakim produkowane są ciuchy, jest komfort i wygoda w każdych warunkach (w tym atmosferycznych), co widoczne jest na także na przykładzie kolorystyki techwearu.

Będą to głównie szarości i czernie, jak najmniej wyróżniające się z tłumu. Chodzi przede wszystkim o pokazanie człowieka praktycznego, który modę stawia raczej na drugim miejscu, tak więc typowa osoba ubrana w techwearowe ciuchy powinna zupełnie nie przyciągać uwagi. Oczywiście, jak zwykle, moda pokazała, że lubi ironię i zrobiła z nieśmiałego techwearu kolejny trend.

Marki, które postawiły na techwear

Techwear to zarówno ciuchy na co dzień, jak i często ubiór sportowy. Obecnie coraz więcej marek stawia na ten interesujący trend, zamieniając jaskrawe kolory na szarości i materiały z technologicznie wysokiej półki. Na pierwszy plan wysuwa się kolaboracja Nike z założycielem Acronym, brandu znanego ze swojego zamiłowania do techwearu. Głównym zadaniem linii Nike ACG było zaprojektowanie ubrań jak najlepiej przystosowanych do uprawiania sportu w mieście.

Kolejnym gigantem, który zdecydował się spróbować swoich sił w tec wear jest Adidas, który obuwie z kolekcji Y3 postanowił wykonać w prawdziwie technologicznie zaawansowanym stylu. Jeśli z kolei szukasz marki, która specjalizuje się w typowo techwearowych stylizacjach, to najlepiej będzie postawić na wcześniej wspomniany Acronym. To firma, która przyczyniła się w ogromnej mierze do promocji tego stylu i jest jednym z powodów, dla których techwear cieszy się teraz taką popularnością.

A propos technologicznie zaawansowanej odzieży – takie muszą też być ciuchy motocyklowe. Sprawdź, w czym najlepiej wybrać się na przejażdżkę motocyklem.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz