fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Wiele osób tkwi w toksycznym związku, nie zdając sobie z tego nawet sprawy. Sprawdź 5 objawów, które mogą świadczyć o tym, że tkwisz w toksycznym związku!

Toksyczną relację najtrudniej rozpoznać, jeśli w niej tkwimy. Zanim jednak przyjrzymy się objawom toksycznego związku, przyjrzymy się krótkiej definicji tego zjawiska.

Toksyczny związek, definicja – związek tego typu polega przede wszystkim na dysproporcji zaangażowania, graniu na emocjach i cynicznym wykorzystywaniu drugiego partnera. Jedna ze stron (zdominowana) zawsze będzie się wykazywać większą inicjatywą, szczerością i poświęceniem, natomiast druga strona (dominująca) będzie konsekwentnie umniejszać wartości partnerowi, obniżać jego samoocenę, krytykować i stosować przemoc (psychiczną lub nawet fizyczną). Konsekwencje tkwienia w toksycznym związku mogą powodować różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, z depresją i obniżeniem nastroju włącznie. Osoby permanentnie żyjące w toksycznym układzie mogą mieć także somatyczne objawy, w postaci wysokiego ciśnienia czy bólów w klatce piersiowej lub innych problemów zdrowotnych.

Poznaj najczęściej występujące symptomy toksycznego związku, żeby w porę z niego zrezygnować!

wyprzedaż do 70%

1. Krytykanctwo i pogarda

Cokolwiek nie zrobisz, to zawsze jest źle? Kupisz jej kwiaty, ale nie takie, jak trzeba, zabierasz ją do kina, ale film zawsze się nie podoba, a miejsce w sali kinowej było najgorsze z możliwych? A może zaprosiłeś ostatnio swoją partnerkę na romantyczną kolację, a ona krytykowała stolik, który zarezerwowałeś, obsługę i smak dania głównego? Nadmierna krytyka jest patologicznym zjawiskiem i może być oznaką, że Twoja partnerka jest najzwyczajniej w świecie toksyczna. Nieważne, czy zabierzesz ją na wycieczkę do Rzymu, Wenecji czy do Porto. Wszystko zawsze będzie nie tak, jak trzeba. Powinna Ci się wtedy zaświecić lampka ostrzegawcza, która sygnalizuje alarmowo, uwaga, toksyczny związek!

kłótnia

2. Wszystkowidzące oko Saurona, czyli nadmierna kontrola

Objawem toksycznego związku może być także patologiczna nieufność i obsesja partnerki dotycząca Twojego życia prywatnego. Regularnie przyłapujesz swoją ukochaną, np. po wyjściu z łazienki, sprawdzającą Twój telefon, udającą, że nie robi przecież nic takiego złego? Zdarza się dosyć często, że krytykuje każdą Twoją koleżankę, nawet taką, z którą znasz się od podstawówki? Patrzy podejrzliwie, gdy wymienisz choćby kilka zdań z inną kobietą na imprezie, przy barze czy nawet na rodzinnym spotkaniu? Nadmierna kontrola i patologiczna zazdrość, to jedne z tych objawów, które mogą sygnalizować, że tkwisz w toksycznym związku. Choćbyś wyrzekł się całego swojego życia poza Twoją partnerką, przysiągł na wszystkie skarby świata, że można ci ufać, to ona i tak znajdzie powód, żeby kontrolować Cię na każdym kroku.

3. Przemoc słowna: wyzwiska

Jesteś zawsze tym najgorszym, do niczego się nie nadajesz, nic nie umiesz zrobić dobrze, wszyscy są lepsi od Ciebie? Jeśli Wasz wspólny dzień wypełniony jest wyzwiskami, ironicznymi komentarzami i przemocą słowną, to prawdopodobieństwo, że tkwicie w toksycznym związku, jest bardzo wysokie. Nie ma nic złego w żartowaniu z siebie, ale jeśli dochodzi do patologii, to powinieneś to zauważyć. Nikt nie lubi być pod ciągłym ostrzałem wyzwisk i krzywdzących komentarzy, nawet najtwardszy facet na świecie. Związek musi polegać na wzajemnym szacunku, a notoryczne wyzwiska oraz ironizowanie raczej nie są symptomem zdrowej relacji.

toksyczny związek rozmowa

4. Samotność w toksycznym związku

W toksycznym związku charakterystyczne jest poczucie osamotnienia. Mimo że jesteście razem, leżycie obok siebie na łóżku lub jecie wspólne śniadanie, to czujecie się samotnie, obco i najchętniej spędzalibyście czas z kimś innym, gdzie indziej. To jeden z tych objawów toksycznego związku, który jest subtelny, ale równie krzywdzący dla każdej ze stron.

5. Wszędzie tam, gdzie Ciebie nie ma – unikanie

Kolejnym symptomem mogącym wskazywać na to, że tkwimy w toksycznym związku, jest wzajemnie unikanie kontaktu. Twoja partnerka woli spędzać czas z przyjaciółkami, pojechać do rodzinnego domu, a święta najchętniej spędza bez Ciebie? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio mieliście dobry seks, najchętniej założyłbyś Tindera i zaczynasz fantazjować o skoku w bok? Jeśli się wzajemnie notorycznie unikacie i szukacie tylko pretekstu, żeby spędzać czas oddzielnie, to być może wasza relacja powoli zmierza ku toksyczności.

Czytaj także:

 


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz