fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Jeśli bywasz na siłowni, z pewnością nie raz proponowano Ci trening osobisty pod okiem prywatnego trenera. Czy warto korzystać z tej opcji? Co robi trener personalny i jakie mogą być korzyści z takiej współpracy? Omawiamy 4 argumenty za i przeciw.

Twoja przygoda z siłownią trwa już od kilku miesięcy, a efektów wciąż nie widać? Wyciskasz z siebie siódme poty, a waga nadal stoi w miejscu? Jeśli tak, to prawdopodobnie ćwiczenia, które wykonujesz, nie są dopasowane do Twoich predyspozycji. Bardzo możliwe też, że niektóre z nich wykonujesz niepoprawnie, co znacznie obniża ich efektywność. W takiej sytuacji warto pomyśleć o pomocy prywatnego trenera personalnego! Sprawdź, jakie wady i zalety mogą mieć treningi osobiste.

wyprzedaż do 70%

Trener personalny – czy warto?

Co to jest trening personalny? Mówiąc najprościej, jest to trening pod okiem profesjonalisty, czyli prywatnego trenera personalnego, który nie tylko układa dla Ciebie indywidualny zestaw ćwiczeń, ale też pokazuje, jak poprawnie je wykonywać. Trening osobisty może okazać się bardzo pomocny zwłaszcza dla osób początkujących, które wchodząc na siłownię nie bardzo wiedzą, co ze sobą zrobić.

Zalety treningu personalnego docenią także osoby, które potrzebują motywacji do ćwiczeń, pragną urozmaicić dotychczasowy plan treningowy albo borykają się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Prywatny trener personalny dobierze takie narzędzia i metody, by Twój trening był nie tylko efektywny, ale i bezpieczny.

Prywatny trener personalny – argumenty „za”

Z pomocy trenera personalnego wartko skorzystać zwłaszcza wtedy, gdy nie jesteś do końca zadowolony z efektów samodzielnych treningów albo brakuje Ci motywacji. Jakie są zalety treningów osobistych?

  1. Trening osobisty – lepsza technika ćwiczeń

Trener personalny do dobra opcja, kiedy brakuje Ci doświadczenia. Twój opiekun będzie czuwał nad poprawnym wykonywaniem treningów, ale też wskaże nowe sposoby wykonywania poszczególnych ćwiczeń. To znacznie zwiększy efektywność treningów, a jednoczenie zminimalizuje ryzyko kontuzji.

  1. Program dopasowany przez trenera personalnego

Układając plan treningowy dla Ciebie, trener weźmie pod uwagę Twoje doświadczenie, budowę ciała, możliwości fizyczne oraz czas, jakim dysponujesz w ciągu dnia. Pomoże Ci także wyznaczyć realny cel, będzie nadzorował Twoje postępy i modyfikował ćwiczenia tak, by stopniowo zwiększać intensywność treningów.

  1. Większa motywacja

Jeśli szybko tracisz zapał do ćwiczeń i potrafisz znaleźć tysiąc wymówek, by nie ruszać się z kanapy, to trener personalny jest właśnie dla Ciebie. Treningi osobiste z trenerem pomagają utrzymać motywację. W końcu trudniej wykręcić się z treningu, gdy na siłowni już czeka na Ciebie instruktor. Ćwiczenia są też bardziej regularne i szybko stają się częścią cotygodniowej rutyny.

Wygodne sneakersy i stylowe spodnie dresowe sprawią, że na siłowni będziesz czuć się swobodnie

  1. Żywienie i suplementacja

Wielu trenerów personalnych ma sporą wiedzę o suplementach i potrafią umiejętnie dobierać dietę do programu treningowego. W końcu żadne ćwiczenia nie przyniosą rezultatów, jeśli na kolację wciąż będziesz jadł chipsy.

Trening osobisty – argumenty „przeciw”

Treningi personalne mają też kilka wad, o których warto wspomnieć.

  1. Koszt treningu personalnego

Niestety koszt treningu personalnego jest dość duży. Jedno spotkanie z trenerem personalnym może kosztować około 100-200 zł, więc kilka treningów tygodniowo wiąże się z dość sporym wydatkiem.

  1. Trener patrzy!

Nie każdemu odpowiada też wykonywanie ćwiczeń, gdy ktoś stale ich obserwuje. Trener personalny będzie towarzyszył Ci podczas treningów i kontrolował poprawne wykonywanie ćwiczeń, a to może być nieco krępujące.

  1. Brak samodzielności

Trening osobisty to duże ułatwienie i wygoda. Instruktor mówi Ci, jakie ćwiczenia wykonywać i w jakiej kolejności. Za bardzo przyzwyczajając się do takich luksusów, możesz mieć problem z samodzielnym układaniem swoich treningów w przyszłości.

  1. Osobowość trenera

Wadą treningów osobistych może być też sam trener. Pamiętaj, że chociaż trenerów personalnych jest na rynku bardzo wielu, to trudno trafić na osobę faktycznie wykwalifikowaną i doświadczoną. Zanim zgłosisz się do kogoś, zrób dobry research albo popytaj znajomych. Może ktoś korzystał już z takiej pomocy i poleci kogoś odpowiedniego.

Poczytaj też, czy dieta wegetariańska może wpłynąć na efektywność treningów!


 

Odpowiedz