fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Guy pressed to the floor in the gym on the roof

Krótki trening, który szybko daje widoczne efekty? Wydaje się niemożliwe, a jednak! Przed Wami Tabata, czyli intensywny trening interwałowy.

Jeśli jeszcze o nim nie słyszeliście, szybko przetrzyjcie oczy ze zdziwienia i zabierajcie się za lekturę. Trening ten został opracowany w 1996 roku przez pochodzącego z Japonii doktora Izumi Tabata, pracownika instytutu sportowego w Tokio. Trening w założeniu był przeznaczony dla sportowców, równie dobrze sprawdzi się jednak w przypadku amatorów.

Czym jest Tabata i jakie są jej zasady?

Interwałowy trening trwa tylko 4 minuty. Podstawową zasadą są 20-sekundowe serie ćwiczeń i każdorazowo 10 sekund odpoczynku. Podczas każdego treningu należy wykonać 8 powtórzeń. Oczywiście Tabata, jak i każdy inny trening, należy poprzedzić solidną rozgrzewką. Warto pamiętać o stoperze, dzięki któremu będziemy mieli pewność, że ćwiczymy dokładnie 20 sekund.

Zalety Tabaty

O opinię na temat tego typu treningu zapytaliśmy zaprzyjaźnionego trenera personalnego Mateusza Biela. Co sądzi o Tabacie?

Mateusz-BielTabata, czyli trening interwałowy charakteryzuje się bardzo dużą dynamiką, w której na przemian wykonujemy 20 sekund intensywnej pracy z 10-sekundowym odpoczynkiem. Trening ten ma na celu poprawę kondycji, „podkręca” metabolizm oraz przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Spalanie, w przeciwieństwie do ćwiczeń aerobowych, występuje jeszcze długi czas po zakończonym treningu.

Jak ćwiczyć?

By zapewnić sobie widoczne efekty, warto rozłożyć trening na 3 sesje w tygodniu. Równie ważny jest odpowiedni dobór ćwiczeń. Najczęściej trenerzy personalni polecają wykonywać:

  • przysiady
  • pompki
  • wykopy nóg
  • skoki przez skakankę
  • bieg w miejscu
  • brzuszki
  • jazdę na rowerze stacjonarnym.

Chcesz przykładów? Polecamy zapoznać się z filmikiem z kanału Primeflex Fitness, na którym zaprezentowano przykładowy trening Tabaty dla osoby początkującej. Pamiętaj, że intensywność treningu zawsze należy dopasować do stanu swojego zdrowia i kondycji.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=dVNoZfmWfNc” responsive=”no”]https://www.youtube.com/watch?v=wxKA9be_3Gk[/su_youtube]

Przy okazji zachęcamy do lektury wcześniejszego artykułu dotyczącego kalisteniki, czyli treningu z wykorzystaniem własnej masy ciała. Nie stoi nic na przeszkodzie, by połączyć oba rodzaje treningu i podwoić efekty aktywności!


Sklep OZONEE
 

Dołącz do dyskusji 2 komentarze

  • Marek pisze:

    Czy aby uprawiać ten trening trzeba być bardzo doświadczonym? Osoba początkująca może uprawić go bez problemu? Czy są jakieś przeciwwskazania?

     
    • redaktor pisze:

      Marek! Dzięki za komentarz. Tabata angażuje całe Twoje ciało. Powinieneś wiec zadbać o to, żebyś był w pełni sprawny i zdrowy. Tylko wtedy przystępuj do ćwiczeń! Co do poziomu trudności – na początku zrób tyle ile możesz i stopniowo zwiększaj aktywność. Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam 🙂

       

Odpowiedz