fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Ślub w urzędzie i wesele cywilne – czy taka okazja czymś się różni od zwykłego, tradycyjnego wesela jak z filmu Smarzowskiego? Jak się ubrać jako gość na ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego?

Ślub urzędowy i wesele po ślubie cywilnym to bardzo ważne wydarzenia rodzinne, jednak paradoksalnie, często mają one mniej formalny i poważny charakter niż tradycyjny ślub. W urzędzie w takich okolicznościach coraz łatwiej o przyjazną, ciepłą atmosferę (i to jedna z nielicznych spraw, które “załatwia” się tam przyjemnie). Chcąc zadbać o nastrój i klimat można też, za wcześniejszą zgodą kierownika USC, zorganizować taki ślub urzędowy z weselem cywilnym poza “bezdusznym” i zimnym biurem, np. na plaży. Jak ubrać się na ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego i wesele cywilne? Podpowiadamy!

wyprzedaż do 70%

gość na ślub cywilny, ślub urzędowy, co ubrać, wesele po ślubie cywilnym

Wesele cywilne – w garniturze czy w cywilu?

Ślub urzędowy rządzi się własnymi prawami, również w dziedzinie dress code’u. Na taką uroczystość wybierz rozparowany garnitur lub, jeśli uroczystość odbywa się latem, jasnoszary czy beżowy zestaw, obowiązkowo z brązowymi butami. Marynarka może być uszyta z grubszego lnu lub cienkiej wełny o luźniejszym splocie, dzięki temu wciąż będzie się dobrze układać (choć pewnie i tak zrzucisz ją w połowie imprezy, zwłaszcza jeśli wesele po ślubie cywilnym odbywa się na świeżym powietrzu). Do takiego zestawu możesz założyć białą koszulę z kołnierzykiem lub… ze stójką.

Więcej porad na temat stylizacji weselnych pod gołym niebem znajdziesz w artykule “W co ubrać się jako gość weselny na wesele w plenerze?”.

Ślub w urzędzie: nie zawsze pod krawatem i w garniturze!

Na ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego czy też humanistyczny ślub (nowość ostatnich lat) możesz, choć nie musisz, założyć krawat. Jeśli wesele po ślubie cywilnym jest w modnym obecnie stylu boho, warto zaryzykować i do koszuli połączonej z kamizelką założyć… męską apaszkę. Kamizelka z kolei trzyma w ryzach koszulę i całą sylwetkę, pełniąc funkcję zapiętej marynarki. Dzięki niej zestaw pozostanie elegancki i formalny. Jeśli chodzi o spodnie, załóż te garniturowe, bez kantu lub chinosy, a w ramach obuwia: oxfordy, monki shoes z klamerkami, lotniki czy broguesy.

buty na ślub cywilny, co ubrać jako gość na ślub cywilny

Smart-casualowa stylizacja na ślub cywilny bez wesela

Nie przepadasz za luźnym stylem Johnny’ego Deppa, a stylówki Jacka Sparrowa wydają Ci się nieadekwatne do takiej rangi wydarzenia? W porządku: tradycjonaliści mogą rozparować dwa gładkie garnitury w podobnej tonacji kolorystycznej, najlepiej gładkie i na tej bazie zbudować całą stylizację. Świetną propozycją na ślub cywilny bez wesela, będzie połączenie marynarki w zgaszonym odcieniu granatu z jasnoszarymi lub grafitowymi spodniami i jasnobłękitną koszulą. Do tego możesz założyć burgundowy lub czekoladowobrązowy krawat czy też muchę, zwłaszcza w ciekawy deseń.

granatowa marynarka, ozonee, krawat, slub urzędowy, co ubrać jako gość

Ślub cywilny bez przyjęcia – czym dopełnić stylizację

Taka uroczystość to świetna okazja, by do marynarki włożyć poszetkę. Taki detal, podobnie jak rzadko widywane spinki do mankietów, podkreśli wyjątkowość chwili i będzie Twoją  indywidualną “kropką nad i” spinającą całą stylizację. Ślub urzędowy nie oznacza, że możesz jako gość wystąpić w koszuli z krótkim rękawem i klapkach. Pokaż swoim strojem, że Para Młoda jest dla Ciebie ważna, ale jednocześnie nie przesadzaj z formalnością.

poszetka co ubrać jako gość na ślub cywilny, ślub urzędowy


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz