fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Zima, niskie temperatury i opady śniegu lub deszczu wcale nie muszą oznaczać końca sezonu rowerowego. Wystarczy ubrać się odpowiednio i adekwatnie do panujących warunków. Jaką kurtkę i spodnie założyć, by jazda na rowerze zimą nie skończyła się przeziębieniem?

Zimowa aura raczej nie sprzyja rowerowym przejażdżkom, ale są tacy, którzy nie rezygnują z rowerowych eskapad, nawet gdy temperatury spadają w okolice zera. W końcu, jak głosi stare porzekadło: nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania. Jak zatem ubrać się zimą na rower?

wyprzedaż do 70%

Jazda na rowerze zimą? Ubierz się na cebulkę!

Jazda zimą na rowerze też może sprawiać przyjemność. Szczególnie mając na uwadze fakt, że ostatnio zimy są dla nas dość łaskawe. Trzeba jednak wiedzieć, jak się ubrać, by zapewnić sobie maksymalny komfort, podczas jazdy na rowerze w tym okresie. Oddani sprawie rowerzyści i sportowcy wiedzą, że najlepiej ubierać się na tak zwaną cebulkę. Chodzi o to, by założyć kilka cieńszych warstw odzieży, zamiast jednej bardzo grubej.

Strój na rower zimą powinien składać się z warstwy podstawowej znajdującej się najbliżej skóry, warstwy izolującej, czyli chroniącej przed chłodem, oraz wierzchniej warstwy ochronnej, osłaniającej przed wiatrem, deszczem lub śniegiem. Jeśli warunki pogodowe zmienią się w czasie jazdy, zawsze można odjąć jedną warstwę odzieży i schować ją do plecaka.

ubranie na rower zimą

Kurtka rowerowa na zimę – jaką wybrać?

Kurtka to zdecydowanie najważniejszy element ubioru na rower zimą. Stanowi ona zewnętrzną warstwę ochronną, izolującą przed chłodnym wiatrem oraz opadami deszczu lub śniegu. Dlatego właśnie, kurtka rowerowa na zimę powinna być wykonana z wiatroszczelnej membrany, która ochroni skórę przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, a jednocześnie pozwali jej oddychać.

Kupując kurtkę na rower, warto wziąć pod uwagę również wodoodporność materiału. Najlepiej sprawdzają się modele wykonane z nieprzemakalnych membran typu Gore-tex lub typowo sportowej tkaniny, czyli poliestru.. Kurtka na rower zimą powinna mieć także nieco wyższą stójkę, która osłoni szyję przed wiatrem. Warto wybierać modele z elementami odblaskowymi oraz kieszeniami na telefon, klucze i portfel.

jazda na rowerze zimą

Jakie spodnie rowerowe wybrać?

Kolejnym ważnym elementem kolarskiego ekwipunku są spodnie rowerowe. Zimą można jeździć zarówno w dopasowanych, ciepłych getrach, jak i luźniejszych spodniach z materiałów nieprzemakalnych – wszystko zależy od preferencji. Wybierając spodnie rowerowe na zimę, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Jeśli wybieramy spodnie luźniejsze, to koniecznie ze ściągaczami na dole nogawki, które pomogą w dopasowaniu spodni do butów. Dobrą opcją na zimę są także spodnie z szelkami. Takie modele zwykle lepiej układają się podczas jazdy, a co więcej chronią dolny odcinek pleców.

ubranie na rower zimą

Bielizna termoaktywna na rower zimą

Wybierając się na rower zimą, nie można zapomnieć o bieliźnie termoaktywnej. Odpowiednio dobrana koszulka pozwoli zachować właściwą temperaturę ciała, odprowadzi pot i wilgoć ze skóry. Taka odzież musi być dopasowana do ciała, a zimą najlepiej zdecydować się na model ze stójką na szyję i koniecznie z dłuższym rękawem. Podobną bieliznę noszą zapaleni biegacze, którzy nie rezygnują z joggingu nawet zimą.

Na koszulkę termoaktywną można założyć jeszcze ocieplaną bluzę lub polar, które zapewnią lepszą izolację przed chłodem. Bluza na rower powinna dobrze odprowadzać pot, a jednocześnie zatrzymywać ogrzane powietrze blisko skóry. Zimą najlepiej sprawdzają się modele ze ściągaczami przy rękawach, które nie pozwalają zimnemu powietrzu dostać się pod bluzę.

polar zimowy na rower

Polar idealnie sprawdzi się jako element zimowego outfitu na rower

Rękawiczki zimowe na rower oraz inne akcesoria

Jazda na rowerze zimą nie obejdzie się jeszcze bez kilku ważnych dodatków. Pierwsze miejsce w rankingu akcesoriów kolarskich zajmują rękawiczki zimowe na rower z membraną osłaniającą dłonie przed chłodem i wiatrem.

mężczyzna w kominiarce 

Nie można zapomnieć także o kominiarce, która przyda się zwłaszcza podczas mroźniejszych dni. Warto wybierać kominy z materiałów termoaktywnych, które odprowadzają pot, a jednocześnie osłonią szyję i twarz przed podmuchami mroźnego wiatru. Dodatkowej słony potrzebują także kolana, łydki i stopy, więc nie zaszkodzi pomyśleć o ochraniaczach na te partie ciała. Dobrze sprawdzają się specjalne opaski na kolana lub skarpety piłkarskie, które chronią stawy przed zimnem.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz