fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Choć temat wydaje się z pozoru nieistotny, to jednak wcale taki nie jest. Jak to z tą wyprowadzką od rodziców jest? Kiedy najlepiej opuścić ciepły domek i wyruszyć w przygodę zwaną dorosłością?

Mieszkanie z rodzicami ma oczywiście swoje niebagatelne plusy – nie musisz z reguły samodzielnie prać swoich skarpetek, obiadu gotować też nie musisz, zostaje Ci więcej pieniędzy w portfelu, nie płacisz za czynsz. Żyjesz jak pączuś w maśle i niczym się nie przejmujesz…

Jednakże naturalną konsekwencją wkraczania w dorosłość jest powolne izolowanie się od rodziców. Każdy facet, który mieszka z rodzicami wie, że z czasem problematyczne staje się późne wracanie, zaproszenie dziewczyny do domu i szereg innych pomniejszych niedogodności. Kiedy więc najlepiej wyprowadzić się od rodziców?

wyprzedaż do 70%

Kiedy wyprowadzić się od rodziców?

Zdecydowanie najlepszym momentem na wyprowadzkę jest skończenie szkoły, czyli wiek 18/19 lat. Jeśli planujesz studia i mieszkasz w dużym mieście, skorzystaj z okazji, żeby zamieszkać samemu. Każdy, kto ma ten okres za sobą, wie, jak bardzo jest on potrzebny. Nauczysz się gospodarować pieniędzmi, gotować, prać i władać swoim losem bez nadopiekuńczych rodziców.

Oczywiście wiąże się to z pewnymi komplikacjami natury finansowej – będziesz w pewnym stopniu uzależniony od hajsu rodziców. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby dorywczo podłapać jakąś fuchę i mieć więcej funduszy na własne przyjemności. Więcej o nietypowych sposobach na pozyskanie gotówki przeczytasz w naszym poprzednim artykule.

Nie każdy musi iść na studia, ale pracę po szkole znaleźć już raczej trzeba. Twoja pensja na początku kariery zawodowej raczej nie będzie opiewać w sześć zer, ale mimo wszystko, warto właśnie wtedy zdecydować się na wyprowadzkę i zacząć samodzielne życie.

Jak się nie ma, co się lubi…

Z różnych względów wyprowadzka od rodziców zaraz po maturze może okazać się problematyczna. Studia w innym mieście wymagają sporych nakładów finansowych, a pierwsza praca nie przyniesie CI kokosów i większą jej część będziesz przeznaczał na czynsz i jedzenie. Wcale niegłupim pomysłem wydaje się „przezimowanie” tego czasu u rodziców, ale jedynie pod warunkiem, że nie będziesz przepijał i przejadał zarobionych w tym czasie pieniędzy. Odłóż sobie pokaźną kasę na start i wyfruń z rodzinnego gniazda, jak tylko będziesz miał ku temu sposobność.

Jak sobie poradzić z nadopiekuńczymi rodzicami?

Zasada numer jeden brzmi: po wyprowadzce nie możesz za często jeździć do domu. Rozumiemy, że kusi Cię oferta przepysznych słoików od mamy, schabowych z ziemniakami i mizerią, ale musisz jasno zasygnalizować, że zaczynasz być samodzielny i radzisz sobie doskonale bez obiadków przygotowanych przez mamusię czy tatusia. Nie chodzi tutaj o brak empatii czy wyrachowanie. Jeśli przyzwyczaisz swoich rodziców do tego, że co tydzień przyjeżdżasz do nich w odwiedziny, to mityczna pępowina nie zostanie odcięta i rodzice nadal będą mieli wrażenie, że bez nich nie poradzisz sobie w życiu. To się może potem wiązać z niezapowiedzianymi wizytami i różnymi problemami w przyszłości nieco dalszej niż wyprowadzka.

Plusy i minusy wyprowadzki od rodziców

Podsumowując nasz wywód, najlepszym wiekiem do wyprowadzki jest 18-19 lat. Wiele badań wskazuje, że granica ta w Europie i Polsce zaczyna się przesuwać w górę, czyli coraz więcej osób postanawia dłużej mieszkać z rodzicami. Podsumujmy zatem plusy i minusy obydwu rozwiązań

Plusy wyprowadzki z domu:

 • uczysz się samodzielności,
 • sam gospodarujesz pieniędzmi,
 • zaczynasz być prawdziwie dorosłym,
 • sam sobie sterem ­– w pełni kontrolujesz swój czas,
 • imprezujesz i pracujesz wtedy, kiedy masz na to ochotę,
 • masz swój własny kąt, nie musisz chować się przed rodzicami z dziewczyną,
 • poznajesz nowych ludzi, łapiesz cenne kontakty, zmieniasz otoczenie,
 • docenisz to, co miałeś w domu i zobaczysz, jak wiele pracy wymagają z pozoru proste rzeczy.

Minusy wyprowadzki z domu:

 • hajs i jego brak. Nie zawsze będzie Ci wystarczało na wszystko, na co masz ochotę,
 • wszystkiego będziesz musiał się nauczyć sam, nikt Cię w niczym raczej nie wyręczy,
 • Brak obiadków, pościelonego łóżka i wszystkich rzeczy tego typu.

Decyzja zawsze należy do Ciebie, ale i od sytuacji, w której się znajdujesz. Jak tylko masz możliwość, uciekaj z domu w wieku 18-19 lat. Podziękujesz sam sobie za jakiś czas i docenisz tę decyzję! 😉

PS nudzisz się w trakcie kwarantanny? Zobacz nasz artykuł o kreatywnych sposobach na zabicie nudy!


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz