fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Marzysz o śnieżnobiałym uśmiechu, ale obawiasz się samego zabiegu? Laserowe wybielanie zębów to jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, ale przez lata narosło wokół niego wiele mitów. W artykule przyjrzymy się tym najpopularniejszym i zestawimy je z rzeczywistością.

Piękny uśmiech dodaje pewności siebie i poprawia samoocenę. Niestety nie każdy może pochwalić się naturalnie białymi zębami. Tu z pomocą przybywa medycyna estetyczna, oferująca skuteczne zabiegi wybielające. Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty? Czy to boli? I jak to jest z wybielaniem zębów domowymi sposobami? Omawiamy wszystkie fakty i mity na temat wybielaczy do zębów!

wyprzedaż do 70%

ile-kosztuje-wybielanie-zebow10 faktów i mitów o środkach do wybielania zębów

Obawiasz się, że wybielanie zębów lampą lub laserem może spowodować więcej szkód niż korzyści? Niepotrzebnie! Oto 8 najważniejszych faktów i najpopularniejszych mitów o wybielaniu zębów.

1. Laserowe wybielanie zębów niszczy szkliwo

MIT – Ani laser, ani żadne inne środki stosowane w gabinetach dentystycznych nie niszczą szkliwa zębów. Prawidłowo przeprowadzony zabieg nie spowoduje też żadnych innych długotrwałych dolegliwości czy ubytków.

Co innego, jeśli chodzi o wybielanie zębów domowymi sposobami. Niewłaściwa aplikacja preparatu może spowodować nie tylko uszkodzenie szkliwa, ale i nadwrażliwość, podrażnienie dziąseł czy błon śluzowych.

2. Wybielanie zębów u dentysty jest bezpieczne i bezbolesne

FAKT – Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym jest całkowicie bezbolesne. Nowoczesne preparaty stosowane przez dentystów są też bardziej naturalne niż jeszcze kilka lat temu. Nie zawierają już chemicznych wybielaczy, takich jak nadtlenek wodoru, co czyni je całkowicie bezpiecznymi dla Twojego zdrowia.

3. Wybielanie gwarantuje efekt na całe życie

MIT – To niestety nie jest prawda. Wybielanie zębów lampą albo laserem daje bardzo dobre rezultaty, ale te utrzymuje się zwykle od 1 roku do maksymalnie 3 lat. Potem zabieg trzeba powtórzyć. Oczywiście wiele będzie zależało od Twoich nawyków i diety. Jeśli, na przykład pijesz dużo mocnej kawy, herbaty albo palisz papierowy, to efekt wybielania utrzyma się dużo krócej.

4. Wybielanie zębów powoduje chwilową nadwrażliwość

FAKT – To prawda, że tuż po zabiegu wybielania lampą lub laserem możesz odczuwać delikatną nadwrażliwość zębów. Jest to jednak całkowicie normalne i zdarza się bardzo często. Nadwrażliwość zwykle ustępuje sama w ciągu pierwszej doby po zabiegu, więc nie masz się czym martwić.

5. Każdy może mieć śnieżnobiałe zęby

MIT – Niestety to także nie jest prawdą. Efekty wybielania zależą od Twoich indywidualnych predyspozycji, takich jak:

  • nawyki żywieniowe,
  • naturalny kolor płytki.

Ważny jest także stan wyjściowy, czyli to jak bardzo przebarwione są Twoje zęby. Tego, jakich efektów możesz się spodziewać, dowiesz się podczas pierwszej wizyty u dentysty.

Spożywanie zbyt dużej ilości słodyczy wpływa negatywnie na stan zębów. Poznaj „5 porad, jak ograniczyć słodycze?”.

6. Po zabiegu wybielania zębów trzeba przestrzegać diety

FAKT – Zanim zdecydujesz się na zabieg, musisz wiedzieć, że przez 2 doby po wybielaniu będziesz musiał przestrzegać specjalnej, białej diety. Chodzi o to, by nie jeść żadnych pokarmów barwiących. Na 48 godzin będziesz więc musiał zrezygnować z:

  • kawy,
  • herbaty,
  • czerwonego wina,
  • kolorowych napojów gazowanych,
  • wody z cytryną.

Lepiej unikać także owoców i przetworów z wiśni, borówek i porzeczek, a także warzyw, takich jak marchew czy pomidor. Niewskazane będą także potrawy z curry, kurkumą i papryką.

7. Każdy może wybielić zęby

MIT – Na wybielanie zębów mogą zdecydować się jedynie osoby zdrowe, to znaczy bez żadnych nieleczonych ubytków czy choroby próchnicowej. Przeciwwskazaniem jest także bruksizm, czyli zgrzytanie zębami.

8. Wybielanie zębów u dentysty jest drogie

FAKT/MIT – Drogie dla każdego oznacza coś innego. Ile kosztuje wybielanie zębów? Cena waha się w zależności od wybranej metody.

  • Wybielanie zębów lampą lub laserem to koszt rzędu 800-1500.
  • Wybielanie nakładkowe kosztuje od 500 do 1200 zł.

laserowe-wybielanie-zebowWybielanie zębów u dentysty: czy warto?

Jak widzisz, na temat wybielania zębów krąży wiele mitów. Zamiast słuchać plotek i nakręcać się negatywnie, warto zaczerpnąć informacji u źródła, czyli u samego dentysty.


 

Odpowiedz