fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Przez kilka ostatnich lat na Instagramie i ulicach królował wizerunek drwala, jednak obecnie trendy zaczynają się zmieniać. Kto powinien zostawić brodę, a kto raczej zgolić? Czy „bezzarostowa” moda w 2021 roku wróci na „salony”?

Zarost według specjalistów z zakładów barberskich powinien być przycięty w sposób pasujący do kształtu twarzy i żuchwy. Powinien on też być dobrany do gęstości i poziomu twardości włosa. Nie wyczarujemy z rzadkich, pojedynczych kępek włosów brody drwala.

model z brodą

wyprzedaż do 70%

Trendy barberskie na 2021 rok i nie tylko

Trendy w tej dziedzinie traktuj jako drogowskazy, ale nie trzymaj się ich zbyt restrykcyjnie. Podejdź do mody zachowawczo i zaufaj doświadczonemu barberowi, który weźmie pod uwagę i na warsztat Twoje „warunki”. Najaktualniejszymi trendami są:

  • elegancko, równo przycięta, krótka broda i wąsik,
  • broda z podkręconym wąsem à la dandys z XIX wieku.

Jest też jednak dość uniwersalne rozwiązanie, które należy do klasyki zarostu – pewnego rodzaju kompromis między posiadaniem brody i gładką skórą, nawet jeśli Twoje włosy nie są zbyt gęste czy rosną punktowo, nierównomiernie. Dłuższa broda podkreślałaby tylko takie braki. Facet z brodą i bez równie chętnie wybiera obecnie… trzydniowy zarost, czyli rozwiązanie pośrednie.

Taki typ brody nie zasłania całkowicie twarzy, a jednocześnie dodaje wizualnie chłopięcej twarzy powagi i kilka lat. Jest też uważany za najseksowniejszy przez kobiety. Kilkadziesiąt lat temu tego typu zarost uważano za przejaw niechlujstwa. Dziś broda tego typu jest zapuszczana świadomie i pielęgnowana.

model w płaszczu

Trzydniowy zarost należy 1-2 razy w tygodniu przycinać trymerem (w tym włosy rosnące poza wyznaczoną linią czy podchodzące na policzki) i poprawić jego kontur. W przypadku nieregularnego zarostu sięgaj po trymer nawet codziennie. Pamiętaj przy nim również o podgoleniu szyi – w innym przypadku kobieta może pomylić Cię z panem Mietkiem, który pełni dyżury pod sklepem.

Z brodą czy bez? Dla kogo broda będzie idealna?

Chcesz zostać brodaczem? Broda będzie idealna dla tych, którzy chcą poprawić kształt żuchwy, np. zatuszować cofnięty podbródek czy zamaskować podwójny na czas diety. Broda w zależności od kształtu może poszerzyć lub wyszczuplić optycznie twarz.

Na brodę powinni też zdecydować się młodzi mężczyźni, którzy chcą nadać swojemu wizerunkowi powagi lub dodać sobie kilka lat. Dzięki brodzie nikt nie będzie Cię pytał, czy jesteś dorosły przy zakupie alkoholu. 😉

Posiadając gęstą brodę drwala czy kozią bródkę, stworzysz bardziej artystyczny, nonszalancki wizerunek. Twój strój wówczas powinien pasować do zarostu. Do takiej brody możesz założyć np. flanelową koszulę w dużą kratę w energetycznym kolorze, bandanę, spodnie w drobniejszą kratkę i stonowane sneakersy.

Idealnym argumentem za brodą są też gęste włosy. Z nich można wyczarować pełną, ultramęską brodę.

Jak dbać o brodę, by wyglądała jak najlepiej?

Mieć brodę to jedno, ale trzeba też o nią na bieżąco dbać, by była Twoim atutem. Zarezerwuj sobie nieco czasu w tygodniu na pielęgnację i zrób listę zakupów:

  • szampon dedykowany do zarostu,
  • olejek lub balsam do brody i wąsów,
  • kartacz (szczotkę z włosia dzika),
  • grzebień (najlepiej drewniany).

Odpowiedni olejek poprawi nawilżenie skóry, pomoże utrzymać włoski w ryzach, zmiękczy je i z pewnością wspomoże ich wzrost. Dodatkowo pomoże odpocząć delikatnej skórze podczas zapuszczania włosów, które lubią gryźć i łaskotać. Systematycznie używany kartacz poprzez masaż pobudzi cebulki włosów do wzrostu.

Facet z brodą i bez – kiedy lepiej zgolić zarost?

Jeśli nie chcesz nosić brody, w tym roku jesteś rozgrzeszony – gładka twarz powraca, ale będzie tylko jedną z opcji do wyboru. Nie mając warunków do odpowiednio gęstej i równomiernej brody, możesz z czystym sumieniem zgolić zarost. Zdecyduj się na to bezwzględnie, jeśli Twoja broda kiedyś została krzywo obcięta, jest przerzedzona czy też zmęczona (zaniedbana, matowa i skołtuniona, a włosy rosną niekontrolowane, w różnych kierunkach). Wówczas lepiej będzie golić się na bieżąco i na gładko.

model w golfie

Gęsta i świetnie utrzymana broda, mimo że jest symbolem męskości, nie zawsze o niej świadczy. Zarówno facetowi z brodą, jak i bez nie brakuje niczego, jeśli tylko jest odpowiedzialny, słowny, zaradny i zna zasady savoir-vivre’u. To na pewno nie przestanie być modne nigdy. 🙂

PS Jeśli zastanawiasz się, jak poprawić wygląd swojego zarostu, przeczytaj tekst na naszym blogu: „Broda rośnie za wolno? Sprawdź dlaczego!”. Pomożemy Ci rozwiązać zagadkę jego niezadowalającego wyglądu.


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz