fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Lata 90. zostawiły po sobie wiele świetnych przebojów. Niektóre z nich na zawsze weszły do kanonu muzyki rozrywkowej i słucha się ich do dziś. Oto małe zestawienie najlepszych zespołów i piosenek z lat 90., które każdy powinien znać!

wyprzedaż do 70%

Muzyka lat 90. – jaka była?

Scenę lat 90. zdominowali wykonawcy muzyki pop. Nie ma wątpliwości, że tamta dekada była okresem największej świetności tego gatunku. Zresztą powstało wtedy mnóstwo znakomitych przebojów, których wszyscy słuchamy do dziś. Można tu wymienić, chociażby króla i królową pop, czyli Michaela Jacksona oraz Madonnę. Z czasem, na scenie dołączyła do nich także księżniczka – Britney Spears.

A jednak nie tylko pop święcił triumfy w latach 90. W tamtych latach prężnie rozwijała się także muzyka rockowa, zwłaszcza grunge oraz rap. Które zespoły muzyczne z lat 90. trwale zapisały się w historii?

piosenki z lat 90

Najlepsze zespoły rockowe z lat 90.

Nasz mały przegląd zaczniemy od zestawienia kilku znakomitych zespołów muzycznych lat 90., dzięki którym tradycyjny rock wszedł na zupełnie nowy poziom. Każdy fan ostrych brzmień z pewnością zna i słucha ich do dziś. Oto 5 grup, które w latach 90. odnosiły największe sukcesy:

1. Nirvana

Choć Nirvana ma na koncie zaledwie 3 albumy, stała się prawdziwą legendą rocka. Złośliwi twierdzą, że za popularnością grupy kryje się tragiczna śmierć front mana – Kurta Cobaina. A jednak zespół cieszył się sympatią tysięcy fanów jeszcze za jego życia. Nie można też zaprzeczyć, że to właśnie twórczość Nirvany wyznaczyła nowy kierunek w muzyce i przetarła szlaki dla kolejnych wykonawców.

2. Metallica

Pierwsze sukcesy tej grupy przypadają jeszcze na lata 80. Niektórzy sądzą nawet, że to właśnie wtedy formacja radziła sobie najlepiej, a potem — tj. po wydaniu Black Album, dobra passa się skończyła. Nie da się jednak zaprzeczyć, że Metallica zdobyła światową popularność i na trwałe zapisała się w historii muzyki. W końcu kto nie zna przebojów, takich jak Master of Puppets czy Enter Sandman, nie mówiąc już o kultowym Nothing Else Matters.

piosenki z lat 90, hity 90

3. Red Hot Chili Peppers

Popularność tej formacji zaczęła się od wydania albumu Blood Sugar Sex Magic w 1991 roku. Dziś Red Hot Chili Peppers łącza w swych utworach alternatywny rock z elementami rocka psychodelicznego, punku i muzyki funk. Taka mieszanka zapewniła im popularność po wszech czasy, bo zespół działa do dziś i niezmiennie cieszy się ogromną rzeszą fanów.

4. Guns N’ Roses

Czy tę grupę trzeba komuś przedstawiać? Guns N’ Roses to zespół muzyczny z lat 90., który dziś cieszy się statusem prawdziwej ikony. Mimo tego, że kariera formacji nie trwała długo, a oryginalny skład rozpadł się po kilku latach wspólnego grania, ich muzyka przetrwała i zna ją chyba każdy.

5. Pearl Jam

Pearl Jam to kolejny przedstawiciel nurtu grunge. Zaszczytne miejsce w historii muzyki zapewniły im ciekawe, oryginalne teksty oraz wyjątkowe brzmienie. Zespół zalicza się do tak zwanej Wielkiej Czwórki z Seattle. Poza Pearl Jam tworzyły ją formacje: Nirvana, Alice in Chains oraz Soundgarden, które spopularyzowały nie tylko muzykę grunge, ale też kilka trendów w modzie.

zespoły muzyczne z lat 90, piosenki z lat 90

Piosenki z lat 90, które trzeba znać!

Niektórzy są zdania, że to właśnie w latach 90. powstawały największe hity. Trudno się nie zgodzić, gdy przypomnimy sobie choćby przebój What’s Up formacji 4 Non Blondes. Piosenka ta okazała się wielkim sukcesem, który przyniósł grupie ogólnoświatową sławę!

Nie można zapomnieć też o szwedzkiej grupie Roxette, której przeboje, takie jak Joyride czy Hello, You Fool, I Love You do dziś rozbrzmiewają w największych rozgłośniach radiowych. Swego czasu kawałek ten królował na szczytach list przebojów w Stanach Zjednoczonych i całej Europie.

Nie ma też chyba nikogo, kto nie potrafiły zawtórować Celine Dion, śpiewającej swój przebój My Heart Will Go On. Utwór ten uważany jest za jedną z najpiękniejszych piosenek o miłości z lat 90. Został on nagrodzony Oscarem, Złotym Globem oraz kilkoma statuetkami Grammy.

Na koniec prawdziwa wisienka, czyli Mamo No.5 latynoskiego piosenkarza Lou Bega. Ten kawałek szturmem zdobył wszystkie listy przebojów i stał się hitem końca lat 90.

Co jeszcze była popularne w latach 90. i znów wraca do łask? Co powiesz na ubrania z naszywkami!


Sklep OZONEE
 

Odpowiedz