fbpx Przeskocz do głównej zawartości.

Twoja dziewczyna ma charakter typowy dla osób narcystycznych? Nie wiesz, co robić, by Wasza relacja była udana? Oto 4 porady, jak postępować będąc w związku z kobietą-narcyzem.

wyprzedaż do 70%

Kim jest kobieta narcyz?

Mianem narcyza określamy osobę, która najbardziej na świecie kocha samą siebie. Kobieta narcyz uwielbia być podziwiana przez otoczenie i zawsze pragnie być w centrum uwagi, zwłaszcza Twojej — jej partnera. Ma niezachwianą pewność siebie, jest przekonana o swojej wyjątkowości i oczekuje, że wszyscy będą spełniać jej zachcianki. Zwłaszcza Ty.

Osoby z kompleksem narcyza często posuwają się do manipulacji i emocjonalnego szantażu, aby dostać to, czego chcą. Każdą odmowę odbierają jako atak, bo tak naprawdę panicznie boją się odrzucenia i braku akceptacji.

Brzmi znajomo? Jeśli Twoja dziewczyna wykazuje podobne symptomy, to mamy dla Ciebie złą wiadomość. Prawdopodobnie jesteś w związku z narcyzem!

narcyz-w-zwiazkuNarcyz w związku: jak z nim postępować?

Narcyz w związku to niełatwy orzech do zgryzienia. Związek z taką osobą przypomina prawdziwą jazdę bez trzymanki, podczas której dosłownie wszystko może się zdarzyć. Taka relacja bywa frustrująca i wyczerpująca emocjonalnie, a jeśli od razu nie wyznaczysz pewnych granic, z czasem stanie się po prostu trudna do zniesienia. Jak poradzić sobie w toksycznym związku z narcyzem?

1. Po pierwsze, nie daj się zdominować!

Kobieta narcyz w związku lubi być górą. Wierzy, że cały świat kręci się wokół niej, więc rozsądnie zakłada, że Ty także powinieneś. Jeśli pozwolisz, by zawsze stawiała na swoim, a  wasze wspólne życie kręciło się wokół jej potrzeb, planów i zachcianek, to taki związek długo nie potrwa. Po prostu tego nie wytrzymasz.

Jeśli zależy Ci na partnerce, musisz przestać ulegać jej kaprysom i manipulacjom. Żyj własnym życiem, pamiętaj o swoich potrzebach i nie stawiaj jej za każdym razem na pierwszym planie. Musisz uzmysłowić jej, że w związku ona także powinna Cię respektować, szanować Twoje potrzeby i granice.

2. Szanuj siebie i pamiętaj o swojej wartości!

Kobieta narcyz może posunąć się do wielu rzeczy, aby dostać to, czego pragnie albo poczuć się kochaną i uwielbianą. Często przypisuje sobie wszystkie zasługi, a Ciebie traktuje jak kogoś mniej wartego czy zdolnego. Może dawać Ci do zrozumienia, że to ona jest bardziej atrakcyjną stroną w Waszym związku i tym samym wzbudzać poczucie niepewności.

Trudno wytrzymać z kimś takim prawda? Jeśli nie chcesz skreślać dziewczyny, naucz się wyznaczać granice. Skoncentruj się na swoich potrzebach i nie daj odebrać sobie poczucia własnej wartości. Im mocniej będziesz szanował samego siebie, tym bardziej odporny na jej manipulacje się staniesz.

toksyczny-związek-z-narcyzem3. Nie daj się wpędzić w poczucie winy!

Za Wami kolejna kłótnia i znów stanęło na tym, że to wszystko Twoja wina, a jej należą się przeprosiny? A może okazało się, że to przez Twój brak wsparcia ona nie zrealizowała swoich planów? Klasyka! Większość sporów z narcyzem kończy się wedle podobnego scenariusza.

Kobieta narcyz często próbuje wzbudzać w Tobie poczucie winy i obarczać odpowiedzialnością za wszystkie niepowodzenia. Dzięki temu ona czuje się lepiej i pewniej. Jest niewinna i to jej należą się przeprosiny. Nie pozwól na to, nie usprawiedliwiaj jej ani nie pobłażaj takiemu toksycznemu zachowaniu.

4. Naucz się z nią rozmawiać!

W związku z narcyzem ważna jest rozmowa. Kobieta w typie narcystycznym lubi odwracać od siebie uwagę i zmieniać temat, gdy staje się niewygodny. Postaraj się zawsze rozmawiać z nią łagodnie, ale stanowczo. Nie daj się wyprowadzić z równowagi, a kiedy ona zacznie zmieniać temat, przywołaj ją do sedna.

Związek z narcyzem? Czy to w ogóle jest możliwe?

Wiele zależy od skali problemu, ponieważ narcyzm u kobiet i mężczyzn to spektrum różnych cech i zachowań. Niektóre dziewczyny lubią być w centrum uwagi, pragną akceptacji i poklasku, a z tym, przy odrobienie pracy i poświęcenia z obu stron można sobie poradzić. Taki związek będzie trudny, ale możliwy, pod warunkiem, że oboje będziecie nad sobą pracować.

Gorzej, jeśli dochodzą do tego:

  • próby manipulacji,
  • wzbudzanie poczucia winy,
  • zrzucanie na Ciebie odpowiedzialności za problemy.

W takiej sytuacji najlepszym i najzdrowszym rozwiązaniem może być zakończenie toksycznej relacji z narcyzem.

 


 

Odpowiedz